Bár Szlovákiában él, mégis sokan ismerik itthon is Katarína Molnárovát, akit a jubileumi, 30. Beauty szakkiállítás egyik nagykövetének kértünk fel, hogy a határainkon túli magyarok felé segítse a Beauty szaklapok és rendezvények megismertetését. Erről is kérdeztük.
Szerző: MG
Mikor, miért lettél kozmetikus?
Abszolút a véletlen műve volt. 1995-ben túljelentkezés miatt nem vettek fel nővérszakra, az egészségügyire. Az iskolában mondták, hogy indulnak új szakmák, jelentkezzem kozmetikusnak, hiszen az szép szakma egy nő számára. Tini koromban semmi probléma nem volt a bőrömmel, így nem kellett kozmetikushoz járnom, ezért semmiféle tapasztalatom nem volt a kozmetikával. Magamtól fel emiatt fel sem merült ez a pálya. Nagy szerencsém volt. A sors akarta így.
Szlovákiai magyar létedre jelen vagy a magyar szakmai mindennapokban is. Milyennek látod a magyar szépségipart?
Igen magas színvonalú. Nagyon sok kiváló kozmetikus van Magyarországon, akik jellemző módon önzetlenül adják át a tudásukat a következő generációnak – ez rendkívül tiszteletreméltó. Itt sokkal szigorúbbak a követelmények, mint nálunk, Szlovákiában. Az oktatás is jóval magasabb színtű.
Mennyiben más a magyar szépségipar, mint a szlovák?
Sokkal nyitottabbak a magyar kozmetikusok, és nagyobb hangsúlyt fektetnek a továbbképzésekre, a fejlődésre és a fejlesztésre. Én magam nagyon szeretek Magyarországra jönni tanulni. Mindig sok új információval, tudással megyek haza, amit már másnap be tudok építeni a munkámba.
Vendégként kipróbáltál már magyarországi szépségipari szolgáltatást?
Igen, sőt, 2005-2007 között még dolgoztam is kozmetikusként Magyarországon.
Ma is rendszeresen átjárok kezelésekre. Szeretem a magyar kozmetikusok kezét.
Hol jobb vendégnek lenni a tapasztalatod szerint?
A magyar kozmetikusok vendégorientáltabbak, jobban odafigyelnek a fizető vendégre. Nálunk ezt sok helyen nem így tapasztalom. De azért javulnak a dolgok, már nálunk is sokat lehet tanulni a marketingről is, ami nagyon fontos ebben a szakmában.
A vendégköröd, kollégáid, tanítványaid szempontjából van jelentősége, hogy magyar vagy?
Igen, szakmailag én abszolút előnyként élem meg a magyarságomat. Még a szlovák kozmetikusok szempontjából is, mert tudják, hogy a magyaroktól sok hasznos információt, tudást és terméket hozok nekik.
Melyik volt az első Beauty szakkiállítás, amelyiken részt vettél? Milyen élmény volt?
2003-ban voltam először Beauty rendezvényen, Budapesten. Nem volt még autóm, így busszal mentem Esztergomból, és olyan temérdek sok reklámanyagot, katalógust, termékmintát hoztam haza, hogy alig bírtam gyalog cipelni a táskákat. Nagyon tetszett, rengeteg új dologgal találkoztam, amiről addig nem is hallottam.
Tanfolyamokat vezetsz, webináriumokon oktatsz, könyvet írsz. Hogyan tudod mindezt a családi életedbe beilleszteni?
A covid alatt a tanfolyamok is szüneteltek. Ekkor vágtam bele az ebook írásába és az online webináriumokba a kozmetikusok számára. Négy hónapon át zárva voltunk. Ebben a kényszerszünetben így tudtam segíteni a kolléganőket, hiszen ekkor nekik is bőven volt idejük a tanulásra. Emellett szerettem volna őket felrázni a bezártság miatti melankóliából is. A családom szerencsére elég jól tolerálja a szakmai aktivitásomat, amit nagyon köszönök nekik.
A férjem és a nagyszülők igazán sokat segítenek, de még a 6 éves fiam is. Nélkülük nehezen hoznám össze mindezt. Számomra pedig ez nem munka, hanem hivatás, hobbi.
Véleményed szerint ma mit kell nyújtania egy ideális szépségszalonnak?
Szerintem a személyre szabott kezelés nagyon fontos. Sajnos elég sok kozmetikus várja a kész kezelési protokollokat, amikor már nem is kell gondolkodni, csak elvégezni az előre megírt kezeléseket. Ez nem jó, hiszen minden vendég egy saját világ, mindenkinek más a bőre, az igénye. Ezért nagyon fontos a megfelelő bőrdiagnosztika alapján összeállítani a kezelést, illetve a vendég napi bőrápolási rutinját. Így működhet ideálisan és sikeresen egy szépségszalon, hosszú távon megtartva a vendégeket.
Milyen kozmetikai szerek találhatóak a fürdőszobádban?
Meglehetősen ritkán sminkelem magam, így ilyen jellegű termékek nincsenek a polcomon. Ami viszont igen: arctej és tonik a mindennapi esti letisztításhoz. Emellett ampullák és szérumok – ezeket nagyon szeretem. Nem krémeket használok, hanem antioxidáns, szabadgyökfogó növényi olajjal kenem a bőröm, amit a kozmetikámban is használok.
Melyik a kedvenc kozmetikai kezelésed?
A szépítő és a kényeztető kezelések és a masszázs. De nagyon szeretek gyantázni is. Az olyan nagyon aprólékos beavatkozásokhoz azonban, mint amilyen szemöldök- vagy a szájtetoválás, sajnos nincs türelmem.
Mivel töltöd a szabadidőd?
Idén nyáron sokat fogunk járni a fiammal a strandra, most tanul úszni. Az úszás jót fog tenni a gerincemnek a sok ülő munka mellett. Emellett rendszeresen jógázom. Most épp egy intenzív angol oktatásba vágtam bele, így arra is sokat kell tanulnom.
Kire vagy mire vagy büszke különösebben?
A családomra és a munkatársaimra, hogy bírják azt az őrült tempót, amit mellettem megélnek a mindennapokban.
Ha bianco utazást nyernél, hová mennél?
Egy ayurvédikus kezelésre Sri Lankára. Nyáron nagyon szeretek itthon lenni, mert sok szép hely van Szlovákiában és Magyarországon is. A hosszú téli időszakban vágyok csak el egy kis napocska után.
Perlacosmetic a szalonod neve. Miért ezt választottad?
A perla szó jelentése: igazgyöngy. Azért szeretem, mert amikor a kagyló kinyílik, feltárulkozik benne az addig rejtett, sugárzóan ragyogó gyöngy – ez nekem az igazi, belső szépséget szimbolizálja.
Hogyan jellemeznéd magad?
Munkamániás, de konfliktus- és sértődésmentes, nyugodt ember vagyok.
Ha bármit kívánhatnál, mi lenne az?
Magamnak, hogy legyen elég energiám és ihletem a további tanulásra, oktatásra, fejlődésre, hogy ezzel is tudjam támogatni a szlovák kozmetikusokat. És mindenkinek kívánom, hogy találja meg azt az életben, amiben jól érzi magát, amiben ki tud teljesedni, hogy hasznos lehessen az embertársainak. Szerintem a frusztrált emberek okozzák az életben a gondokat.
Mit jelent a hivatásod?
Szeretem a munkám, és tudom, hogy van hozzá tehetségem. Persze ez önmagában még nem lenne elég. Szükséges hozzá az alázat és a szorgalom is. Ami bennem megvan.
Mi az, amit ma másképp csinálnál?
Többet kellet volna foglalkoznom az idegen nyelvek tanulásával – ez most hátrányt jelent. Gátolja a munkámat, hogy nem igazán jó az angolom, főleg a külföldi partnerekkel kapcsolatban (több külföldi terméket is forgalmazok Szlovákiában).
Mi a mottód?
Bátraké a szerencse.
És végül: mit szólsz a nagykövetséghez?
Nagyon tetszik az ötlet. Megtisztelő a felkérés. Az Őszi Beauty kiállításra minél több szlovákiai kozmetikust szeretnénk elhozni magammal, hogy ők is láthassák, hogy milyen magas színvonalú itt, Magyarországon a szakemberek szaktudása, a szépségipari márkák gazdag kínálata.