Táplálás, regenerálás, kényeztetés

„Ostoba piktor az idő, mentől tovább dolgozik az arcképünkön, annál jobban elrontja azt” – fogalmazta meg Jókai Mór az arc öregedését. Mi, kozmetikusok pedig, mióta világ a világ, igyekszünk az idő romboló munkáját lassítani. Lehetséges ez? Harminc év kozmetikusi múlttal a hátam mögött, határozottan állítom, hogy igen.

Szerző: Rappaport Mariann kozmetikus, kozmetikus szakoktató, a Pannon No5 Szépségszalon tulajdonosa

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy nagyon fontos e téren a vendégek edukációja a helyes szépségápolási rutin kialakítására, valamint arra, hogy rendszeresen látogassák a kozmetikát.

A tapasztalatom alapján jó minőségű, minél természetesebb alapanyagok rendszeres használatával, valamint életmódunk, pozitív szemléletmódunk kialakításával sokat tehetünk az ellen, hogy az idő komoly nyomott hagyjon a bőrünkön.

Az érett bőr

Szeretjük ezt a szót használni az öregedő bőr helyett. Nemcsak a szebb megfogalmazásért: velünk együtt érik a bőrünk. A tankönyvek az érett bőr kapcsán lényegében a felszíni és mélyrétegi vízhiányos bőrről írnak.
■ Az érett bőrre jellemző, hogy rugalmassága csökkent, ráncok, pigmentrendellenességek jelennek meg rajta, érdes tapintású és gyakran zsírhiányos is lesz, amiből következik, hogy érzékennyé is válik. Megjelenhetnek rajta növedékek, akár rosszindulatú elváltozások is, amit érdemes rendszeresen ellenőriztetni bőrgyógyásszal. A kialakult ráncok lehetnek statikusak, illetve dinamikusak – ez utóbbit a mimikai izmok gyakori használata alakítja ki.
■ Az érett bőr kialakulása 40-50 éves korra tehető, ilyenkor zajlik a nők többségénél a menopauza, a klimax is, ami az ösztrogénszint drasztikus csökkenése miatt szintén erősen hozzájárul a bőr öregedéséhez. Külső tényezőként az UV-sugarak a leginkább okolhatóak a bőr öregedéséért. Azaz van, ami nem zárható ki az életünkből, de van, amire oda tudunk figyelni. A káros UV-sugaraktól például tudjuk védeni a bőrünket.

Edukáld a vendéget!

Vendégeink számára alakítsunk ki egy tartalmas, otthoni rutint, amivel a bőrét ápolhatja.
■ Használjon reggel és este arctejet, tonikot. Magyarázzuk el neki, hogy nem úri huncutság a tonik alkalmazása, mert fontos része a szépségápolásnak, amivel a maradék szennyeződéseket és az arctej maradékát eltávolítjuk – egyúttal a hámsejtek hidratálásával jobban befogadóvá tesszük a hámot a hatóanyagok felszívására. Ezáltal sokkal jobban fognak a következőkben feltett krémek hasznosulni.
■ Használjon heti rendszerességgel peelinget, a bőrtípusának megfelelő mechanikait. Érzékeny bőrre soft peelinget, finom szemcsékkel, szeborrea esetén lehet erősebb dörzshatású ez a radír.
■ Természetesen ajánljunk a bőrállapotának megfelelő arc- és szemránckrémet, valamint
■ megbízható fényvédőt!

Anti-aging kezelés

A kozmetikában anti-aging kezelésekkel lassíthatjuk a bőr öregedését. Tisztításos kezelésre már ritkábban kell jönnie a vendégnek, inkább táplálunk, regenerálunk és kényeztetünk. Bőrt, lelket egyaránt. Használhatunk hozzá gépeket is, de vannak termékek, amelyek tökéletesen kifejtik hatásukat gépi hatóanyagbevitel nélkül is.
Egy anti-aging kezelés lépései a legfontosabb hatóanyagok tükrében:

  1. Letisztítás

A letisztításhoz alkalmazzunk
– vízhiány esetében valamilyen coco-tenzidet, coco betaint vagy izopropil mirisztátot,
– zsírhiánynál pedig lassan felszívódó olajokat (pl. ricinus-, lenolaj).

  1. Tonizálás
    A tonik tartalmazzon hidratáló anyagot (pl. glicerin, szorbit) és C-vitamint, citromsavat, érzékeny bőr esetében laktobionsavat.
  2. Hámlasztás
    A szalonban enzimes/biológiai peelinget használjunk, amiben lehet papain és bromelain enzim, illetve szubtilizin.
    Már az eddig leírt előkészítés is legyen nagyon alapos, gondos, olyan mozdulatokkal kivitelezett, amitől a vendég érzi, hogy biztonságban van, ezáltal lassan leteszi az egész napja feszültségét, a terheit, és megérkezik lélekben is a kozmetikába.
  3. Hatóanyag-bejuttatás

Amennyiben használunk gépeket, vigyünk be bőrfeszesítő, hidratáló, regeneráló hatóanyagokat. Ajánlom az antioxidáns vitaminok bevetését is (pl. A-, C-, E-vitamin).

Érzékeny a bőr esetében egészítsük ki érvédő P-vitaminnal. Alkalmazhatunk még őssejteket, (pl. fehér rózsa, alpesi alma) kaviárt, jó minőségű peptideket, argirelint. Feszesíthetünk kollagénnel, elasztinnal, elhibinnel. Feltölthetjük az irharéteget hialuronsavval. A legjobb, ha többféle molekulasúlyút juttathatunk be, hogy minden réteget hidratáljunk. Én nagyon szeretem a Q10 koenzim és a flavonidok használatát – mind belsőleg, mind külsőleg. Sok antioxidáns flavonoid található pl. az áfonyában, a ginko bilobában és a kék szőlőben – általában a sötétpiros, bogyós gyümölcsökben.

  1. Masszazs
    Forrás: Canva

    Masszázs
    Masszírozásnál tudjuk pótolni a zsíranyagokat, ami érett bőrnél általában már aktuális. Itt használjunk jól felszívódó és lassan felszívódó olajokat egyaránt. Így jól fog csúszni a krémünk, amellett, hogy egyúttal táplálni is – pl. sheavaj, argán-, búzacsíra-, makadámdióolaj, szkvalán.
    Érzékeny bőr esetében válasszunk nyugtató hatóanyagokat is, amelyek csillapító hatásukkal szépítenek – pl. körömvirágolaj, azulén, cickafark, F-vitamin, levendula, olasz szalmagyopár.

  2. A kezelés lezárása
    Szeretem alginát maszkkal lezárni az anti-aging kezeléseket, ami okkluzív hatásánál fogva remekül bejuttatja a hatóanyagokat a bőrbe. Amíg a maszk dolgozik, én karmasszázzsal kényeztetem a vendéget, ami lássuk be, minden nőnek igazi ajándék.

Hitvallásom, Feller Adrienne szavaival megfogalmazva: A szépség = egészség. Aki jóban van önmagával, akinek jól van a lelke is, annak jól van a bőre is.