Sokan voltak kíváncsiak a BKIK Kézműipari Tagozat Kozmetikus Szakmai Osztályának szakmai napjára, hogy megtudják, van-e, lesz-e valamilyen változás a közeljövőben a sminktetoválás terén – leegyszerűsítve: önálló szakmává válik-e, vagy marad-e a kozmetikus szakma része, mely kérdés természetesen alapjaiban határozza meg a képzésrendszert is.
Szerző: MG
A Sminktetoválók és Sminktetováló Termékeket Forgalmazók szakmai csoportja a meghirdetett program ellenére nem vett részt a szakmai napon, több kérdés egyebek mellett ezért is megválaszolatlan maradt. Annyi azonban tudható: a sminktetováló szakma ma a kozmetikus szakma része, és a szakképzés is változatlan annak ellenére, hogy már lehet jelentkezni az új programkövetelményre épülő szakképzésre is.
„Minden szakma változik” – hangsúlyozta az első előadó, Vörös-Gubicza Zsanett, az MKIK oktatási igazgatója, aki a „Jogszabályi változások az oktatás területén – mire jogosít a kozmetikus képesítés, a sminkes, szempillaépítő, sminktetováló programkövetelmények” címen meghirdetett előadását, mint mondta, leegyszerűsítette „Lehetőségek a felnőttképzésben” témára. Ő globálisan beszélt a szakképzés különböző területeiről. Kiemelte, hogy az egyes szakmákban tapasztalható gyors fejlődés felveti a specializáció kérdését, melynek során egy „részszakma” kiválik az alapszakmából, ha már ebből az eredetileg részszakmából önálló vállalkozást lehet indítani.
Többek között a sminktetoválás is lehet egy új szakma a későbbiekben – ezért van szükség új oktatási programkövetelményre, ami ezt a szakmai tudást, követelményt mélyíti el.
De semmi sincs még véglegesítve – mondta – az elkészült programkövetelmény sem jelenti, hogy innentől kezdve csak a benne foglaltak szerint lehet a szakmát elsajátítani, ami ráadásul minden évben módosítható. Például a visszajelzések alapján már tervbe van véve a 2 év szakmai gyakorlat követelményének módosítása úgy, hogy vagy a gyakorlati idő lesz lecsökkentve, vagy a tanulói évek is beleszámítanak majd.
Vörös-Gubicza Zsanett többször is javasolta, hogy a kozmetikusok és sminktetoválók üljenek le, beszéljék át, hogy milyen programkövetelmény lenne a legideálisabb. De addig is mindenki dolgozhat az eddig megszerzett bizonyítványaival.
Emellett kihangsúlyozta, hogy a sminktetoválás nincs a programkövetelményhez kötve, és hogy idén biztos nem is lesz jogszabály erre. De ha majd meg is jelenik, hogy e tevékenység folytatásához ilyen végzettség kell, az sem egyik napról a másikra történik majd. Ha például jövő tavasszal megszületne ez a jogszabály, akkor is 2024.dec.31-ig – lehetőség lesz megszerezni a rendeletben előírt végzettséget.
Itt, mint mondta, vélhetően elfogadottak lesznek az olyan korábbi képzések, amelyek nagy vonalakban az új programkövetelménnyel megegyeznek.
Solymosi Balázs, a BKIK kamarai tanácsosa arra hívta fel a figyelmet, hogy a vállalkozói lét szempontjából nem lényeges az új programkövetelmény, mert kereskedelmi tevékenységhez nem kell szakképesítés, hacsak a törvény bizonyos esetekben nem követeli meg.
A tanácsos erre példaként említette, hogy a KAVIR alapján a testtetováláshoz nem kell semmiféle végzetség (annak ellenére, hogy a sminktetováláshoz hasonlóan egészségügyi kockázattal jár). Egy kérdésre válaszolva pedig, hogy a Szépségtanácsadó végzettségnél a hivatást biztosító kód megmaradt, ám kiesett mögüle a szakképesítés – azaz tanfolyam nélkül vizsga tehető belőle. Ez utóbbi állítást a következő előadó, Dr. Oláh Attila a BKIK főtitkár helyettes jogásza cáfolta a hatályos jogszabály alapján, mint mondta, a KAVIR nem jogszabály, s hogy a jogszabályok alapján szükséges a szakképesítés. Itt kiemelte, hogy ezt az említett ellentmondást jogszabály-módosításokkal kell orvosolni majd – ami a mostani oktatási, minisztériumi stb. változások miatt nem a közeljövőben fog megtörténni
Dr. Oláh Attila azt is kihangsúlyozta, hogy jelenleg nincs a sminktetoválást érintő új törvény, rendelet vagy jogszabály, nincs jogilag szabályozott új programkövetelmény sem. Résztevékenység és nem részszakma a sminktetoválás.
Az előadások sorát Molnár Erzsébet, a Kreatív Ágazati Képzőközpont Nonprofit Kft. ügyvezetője zárta a szakmai képzésben betöltött szerepük ismertetésével.
A kerekasztal-beszélgetés során, a pro-kontra érvek, és a jelenlegi helyzet elemzése mellett a fő hangsúly az új programkövetelmény kapcsán a párbeszéden volt, hogy a szakemberek juttassák el Móró Gabriellához, a Kozmetikus Szakmai Osztály elnökéhez a javaslataikat, hogy az új programkövetelmény a lehető legjobb lehessen a szakma számára.