Az öregedés változások sorozata. A kor előrehaladtával a szervezet egésze, így a bőr is öregszik. Fokozatosan figyelhetjük meg a bőr rugalmasságának csökkenését, vízvesztését, folyamatainak lassulását, az arcbőrt alulról kitöltő zsírszövet vékonyodását.
Szerző: Boronkay Vica kozmetikus mester, biológiatanár és mentálhigiénés szakember. 2015-ben „A kozmetikus szakma kitüntetett oktatója” elismerést kapta. A „Kozmetika közép- és mesterfokon” című szakkönyv szerzője
Arcunkon idővel megjelennek életünk „nyomai”, a mai, modern világ azonban száműzi az öregedést, ami miatt sokan legyalulnák az idő jeleit a bőrükről. Az öregedéstől való félelem ördögi körhöz vezet: önértékelésünk csökkenésével kívül igyekszünk retusálni a valóságot. A kapott „maszk” és a valóság közötti ellentmondás lelki konfliktusa előbb-utóbb letöltődik a testbe, és óhatatlanul megjelennek pszichoszomatikus tünetek, bőrelváltozások, amelyek újabb lelki konfliktusokhoz vezethetnek.
Tudatos és reális célú bőrápolás
Jóllehet a médiából ránk zúdított reklámvilágban mindenki tökéletes, és az „örökkönörökkéfiatalság” elixírje megvásárolható, a való életben az öregedés természetes és megmásíthatatlan folyamat. Csakhogy minősége és időbelisége javarészt rajtunk és az életmódunkon áll. A minőségi táplálkozás, az elegendő mozgás, és az idejében elkezdett, tudatosan felépített bőrápolás a mi malmunkra hajtja a vizet. Az öregedést meggátolni nem, de késleltetni és a „tüneteit” lágyabbá varázsolni lehet.
Az ez idáig használt anti-aging, vagyis öregedésgátlás kifejezés légvára összeomlóban van, elérhetetlen célt lebegtető, „közhellyé” degradálva magát. Az „wow”, illetve „effekt” kezelések látványosak ugyan, de ténylegesen tartós bőrmegújító, regeneráló hatással nem bírnak. Jóllehet nem is az a céljuk, mégis akként állítják be a jólcsengő szlogenek.
Okos öregedés
A gyakorlatban a bőr folyamataiba drasztikusan beavatkozó − sokszor ismeretlen végkimenetelű − kezelések helyét lassan átveszi a tudatosan felépített, szelíd bőrápolás, a smart-aging, vagyis az okos öregedés. Ez a tervezett, tudatos bőrápolás fontosságát hangsúlyozza, a bőr folyamatait segítő, támogató, személyre szabott kezelésekkel, és célzott, otthoni ápolással. Képviselői törekednek a bőrápolási rutin edukálására már a pubertáskor kezdetétől. Ekkor a hangsúly a prevención van, vagyis a különféle bőrelváltozások megelőzésén. A problémamegoldó kozmetikán belül a tartós eredményért, a bőrt támogatva és segítve előrelátóan, min. 6-12 hónapos kúrákban gondolkodnak. Gyakran kötik össze a bőrápolást életmód váltással, tisztító kúrákkal is. A fókuszban az egészség áll, a testi-lelki jólét, s nem a mindenáron való örök fiatalság látszata.
SMART módszer – smart-aging
Az angol smart szó jelentése okos, csakhogy mozaikszóként egy kritériumrendszert jelöl, ahol meghatározható a cél, és pontosan kijelölhető a feladat. A SMART-módszer, vagyis hatékony stratégiai tervezés az üzleti életből szivárgott át a szépségápolás területére. Bár a gyakorlatban aktívan dolgozó szakemberek önkéntelenül is jól alkalmazzák ezt a módszert, a pályájuk kezdetén állóknak segítséget jelenthet az induláskor.
S = specific, azaz specifikus, konkrét. Határozzuk meg a célunkat, pontosan mit szeretnénk elérni. Például valaki az öregedés tüneteinek első helyére a pigmentfoltokat helyezi, s ezektől próbál szabadulni, míg más a ráncokat tekinti elsődleges „ellenségnek”, és azokat kívánja finomítani vagy megelőzni.
M = mesaurable , vagyis mérhető/ követhető. A kezelés, bőrápolási kúra során követhető legyen a folyamat, mérhető legyen az eredmény, tehát: a honnan indultunk és hova jutottunk, pl. előtte-utána fotókkal.
A = achievable, úgymint elérhető/megvalósítható. Olyan célt tűzzünk ki a bőrápolás, a kúra során, ami reális és elérhető. Kozmetikai eszköztárunk nem elegendő a hetvenévesből harmincéves megjelenés elérésére. Ez persze kisarkított példa, de ismernünk kell a kompetenciahatárainkat, lehetőségeinket. Látnunk, tudnunk kell, mit ígérhetünk a kúra végére, pl. egy pigmentfolt eltüntetését vagy csak halványodását.
R = relevant, azaz releváns/ lényeges. Lássuk az összefüggéseket, szabjuk az adott személyre a kezelést! Mérlegeljünk, hogy valóban megéri-e belevágni egy adott kúrába, megfelelő-e az időzítés (pl. a savkezeléseket ne nyárra időzítsük). A befektetett idő és pénz valóban meghozza-e a kívánt eredményt, vagyis ténylegesen tudunk-e javítani az adott bőrproblémán.
T = timed/time-related, azaz időzített/határidőhöz kötött. Az adott életkor megfelelő-e a kiválasztott termék vagy kezelés létjogosultságához? A különböző hatóanyagok és kezelések életkorhoz, bőrállapothoz való társítása kardinális. Ne lőjünk hangyára ágyúval, és ne kisujjal pöcköljük az elefántot.
– Fiatalabb korban a normalizáló, az állapotfenntartó, ill. megelőző, míg
– közép- és az érett korban a problémamegoldó kezeléseké a főszerep.
A kúra során pedig jelöljük ki az időkeretet, vagyis hány alkalmas a kezelés-sorozat, és ezt hány hét alatt kell elvégezni. Mi a minimum illetve maximum időintervallum, ameddig egy adott terméket pl. otthon is használni kell/lehet stb.