Időről időre megállapítom, hogy azoknál a vendégeknél érek el nagyobb sikereket, akik otthon is törődnek a bőrükkel, ápolják, védik, gondozzák. Ezért is tartom nélkülözhetetlennek a szalonban végzett kezelések otthoni kiegészítését – az általam adott tanácsok követésével.
Szerző: Rappaport Mariann kozmetikus, kozmetikus szakoktató, a Pannon No5 Szépségszalon tulajdonosa
Holisztikusan szemlélve az életmódunk a szépségápolásunk része. Nem kiemelhető külön egység a bőrünk – az testünk szerves része, amit kívülről és belülről egyaránt tudunk építeni és rombolni. Mit is tehetünk mi, szakemberek a szalonban, és a vendégek otthon? Tekintsük át két megközelítésből – bőrtípus és korosztály, valamint évszakok szerint – nézve!
Bőrápolás bőrtípus és korosztály alapján
Bár más gondozást igényel egy tinédzser problémás bőre, mint az érett bőr, de mindkettő igényli az otthoni odafigyelést (is). Tudása legjavát adhatja a kozmetikus, ha a vendég otthon semmit sem törődik a bőrével. Ezért nagyon fontos, hogy betartható, kifizethető tanácsokkal edukáljuk vendégeinket, bátorítsuk, lelkesítsük az otthoni rutin és a helyes életmód kialakítására. Nagyon fontos e téren a példamutatás. Tőlem sokszor kérdezik a vendégeim, hogy én mit teszek a bőrömért, mit kenek rá. Érdekli őket, hogy hogyan élek, mit eszem, iszom, hogyan mozgok.
Szívesen inspirálódnak tőlünk, ahogy mi is egymástól.
Érett bőr ápolása a szalonban és otthon
■ Az érett bőr szalon-protokollja: hidratáló, tápláló, regeneráló, rugalmasító kezeléseket végzünk. Használhatunk gépeket (UH, rádiófrekvencia), itt fontos a megfelelő hatóanyagok megválasztása is. Jó, ha ősszel, télen kiegészítjük a szalonkezeléseket hámlasztó, bőrmegújító eljárásokkal: AHA, BHA, PHA, illetve mikrodermabrázió.
■ Otthoni ápolás: Ajánlom a napi, heti, havi, akár éves rutinok kialakítását, amelyek irányt mutatnak a helyes életmód kialakításához.
Napi rutin
Ahogy indítjuk, olyan lesz az egész napunk. Érdemes kicsit előbb felkelni, és nyugodtan készülődni.
– A napi rutinunk lehet reggel éhgyomorra citromos víz fogyasztása, ami jótékony a beleknek, és hidratál is.
– Majd következzen a bőr letisztítása, ezután jó minőségű arcolaj felvitele (soha nem száraz bőrfelszínre!), majd
testmozgás (jóga, séta, torna, futás stb.).
– Utána egészséges reggeli, majd jöhet a zuhanyozás, a test átolajozása, az arc krémezése.
– Este fontos a bőr alapos letisztítása, majd olaj, szérum, illetve krém használata. Letisztításnál nagyon ajánlott az arctej és utána a tonik alkalmazása is. A tonikkal ugyanis, azontúl, hogy a maradék szennyeződéseket eltávolítjuk, előkészítjük a bőrt a további hatóanyagok alaposabb felszívására is, ugyanis hidratálja a hámsejteket, amelyek így jobban fel tudják venni a következő készítmény hatóanyagait.
Heti rutin
A heti rutinunkba vegyük fel a radírozást – otthon mechanikai peelinget használjon a vendég, mi viszont a szalonban éljünk a savas vagy az enzimes peeling adta lehetőséggel.
A radír után egy bőrtápláló maszk következzen, amit lehetőleg mi adjunk el vagy ajánljunk, ne ő vegyen le valamit az illatszerbolt polcáról!
Havi rutin
Havi rutin legyen szakember felkeresése, arc-, dekoltázs-, testmasszázsra, ápolásra. Ezt tudatosítsuk vendégeinkben és magunkban is. Így megkapja a bőr a szakszerű gondozást, miközben feltöltődik a lélek is.
Tinédzser bőr ápolása
Fiatal, problémás bőr esetén a
■ szalonban általában tisztító kezelést végzünk. De itt is alkalmazhatunk ősszel, télen, ha a bőr állapota megengedi (!) BHA vagy mikrodermabráziós kezelést. Ugyanis, ha aknék vannak, gyulladt a bőr, akkor ez kizárja a csiszolást. Kövessük figyelemmel fiatal páciensük bőrállapotát, és amennyiben szükséges, konzultáljunk bőrgyógyásszal, illetve irányítsuk őt orvoshoz. Fontos ezt a lépést időben megtenni, mielőtt hegek maradnának az akné következtében.
■ Otthoni kezelés: Fontos, hogy ne szárítsa túl a vendég a bőrét pl. alkoholos lemosókkal. Sajnos hajlamosak erre, inkább mi adjunk el letisztítót, tonikot, és a bőrállapotnak megfelelő krémet, szérumot. Amennyiben az akne nagyon elhatalmasodik, érdemes lehet a lelki hátterét is felkutatni, hogy vajon mi miatt emel falat maga köré a tinédzser, hiszen tudat alatt így az aknéival igyekszik magát távol tartani az emberektől….
Itt is fontos a heti radírozás, amit persze velünk egyeztetve használjon. Heti egyszer mélytisztító maszkot adjunk neki, ami méregteleníti, nyomelemekkel tölti fel a bőrét, és emellett felszívja a felesleges faggyút is.
Bőrápolás az évszakok alapján
Évszakonként is különböző a kabin- és az otthoni kezelés. Minden évszaknak megvan a maga bőrre gyakorolt hatása – ennek megfelelően kell kezelni a szalonban és otthon.
■ Tavasz: ebben az évszakban sok a napsütés, de sokszor erős szél jelentkezik. Ezek mind szárító hatással bírnak, felszíni vízhiányt okozhatnak, valamint ún. tavaszi bőrgyulladást.
– Ilyenkor fontos, hogy a szalonban hidratáló, gyulladáscsökkentő, nyugtató hatóanyagokkal kezeljük a bőrt, a vendégnek pedig hívjuk fel a figyelmét az UV-védelem fontosságára. Ilyenkorra már kimerülnek a vitaminraktáraink, amit a bőrben is pótolni kell.
Tavasszal sokan kezdenek fogyókúrába, szeretnének ún. beach bodyt elérni. Ebben is segíthetünk vendégeinknek. A szalonban különböző gépi kezelésekkel, tekercseléssel, testmasszázsokkal, de adhatunk étkezési, életmódbeli tanácsokat is. Pl. javasolhatjuk az infraszauna használatát. Érdemes tavasszal megejteni egy tisztításos kezelést is, mielőtt az erőteljesebb nap éri a bőrt.
Nyár: Ebben az évszakban az erős nap, UV–sugárzás okozhat veszélyeket. Elsődleges, hogy szalonkezeléseinknél fokozottan hidratáljuk a bőrt, hiszen az UV-sugár hatására megnő a láthatatlan vízleadás. Mindeközben óvatosan válasszunk hatóanyagokat, kerüljük a fényérzékenyítő anyagokat, kezelési módokat, ezek ugyanis fokozott pigmentálódást okozhatnak. Jól esik a nagy melegben a könnyű szérumok, hidratáló anyagok használata, amelyek nyári szellőként hűsítik a bőrt. A hidratálás ebben az időszakban elengedhetetlen tényező belsőleg és külsőleg is.
Ősz: Elkezdődik a szeles, hűvös időszak. Fontos védeni a bőrt az időjárás viszontagságai ellen. Előkerülhetnek a tartalmasabb, „vastagabb” krémek. Lassan kezd kopni a nyáron megszerzett barnaságunk, foltok jelentkezhetnek a bőrön. A szalonokban bevethetjük a savas kezelések anyagait és a mikrodermabráziós gépet. Nagyon szép eredmények érhetőek el pigment rendellenességek esetén, de csak akkor, ha a vendég a kezelés után nagyon vigyáz a fényvédelemre. Ezenkívül, aki dolgozik tűvel, az ilyenkor kezdheti az ilyen kozmetikai kezeléseket, de utána még ekkor is fontos az UV-védelem.
Tél: Még fokozottabbá válik a dehidratáltság a hideg, a szél, és a fűtés szárító hatása miatt. Párologtassunk mi is, és tanácsoljuk a vendégeknek, hogy otthon is használjanak pl. diffúzorokat. Fokozottabban kell ápolni az arcbőrt, az ajkakat és a kezeket is. Jótékony hatású lehet ilyenkor a paraffinos kézápolás alkalmazása is. A bőr zsírosabbá válhat, aknék jelenhetnek meg rajta, iktassunk be tisztító kezeléseket. Valamint fontos a vitaminpótlás kívül-belül. Amennyiben vendégünk síelni készül, segítsünk helyesen felkészíteni a bőrét a hidegre, szélre, és az extrém UV-sugárzásra.
A témához kapcsolódó fontos cikkeink:
Fényvédelem: Miért, mikor, mivel és milyen rendszerességgel?