Húzódó arcbőr, állandó bőrpír, kinyomhatatlan mitesszerek – a hormonális bőrproblémák tükrében

A szépség az egészség tükre, vallja Morvai Andrea egészségügyi végzettséggel rendelkező, holisztikus szemléletű kozmetikus mester, gyakorlati oktató, aki küldetésének tartja a hozzáfordulók bőrproblémájának megoldása mellett a lehető legszélesebb körű edukációt is, hogy felhívja a figyelmet a táplálkozási és életmódbeli szokások hormonrendszert felborító hatására, és a változtatás fontosságára, lehetőségére.

Szerző: MG

Morvai Andrea 2023 Tavasz (002)– Az emberi szervezet és annak működése számomra maga a csoda – állítja Andrea. – A megjelenő tünetek mögött rejlő lelki folyamatokat, az állandósult stressz, mint a leggyakoribb rizikófaktort is számba kell vennünk az oki problémák feltérképezésénél, ha sikeresen szeretnénk megoldani a vendégünket kínzó bőrproblémát.

A kiindulópont: családi érintettség

– A családi érintettségem miatt már korán az érdeklődési körömbe kerültek a hormonok – válaszolja Andrea kérdésünkre, hogy kozmetikusként miért speciálódott a hormonális bőrproblémákra. – Anyai ágon öröklődik nálunk a mellrák. Az ellenőrző vizsgálatok mellett figyelek arra, hogy ne juttassak be a szervezetembe felesleges adalék- vagy méreganyagokat, se étellel-itallal, se kozmetikumokkal vagy vegyszerekkel.
Kozmetikusként fontos szem előtt tartanunk azt a tényt, hogy ami kívül megjelenik a bőrön, az bizony belülről indult el kifelé. Belülre viszont kívülről került be. Itt a táplálkozás mellett a bőrön át felszívódó anyagok is fontos szerepet játszanak, például a különböző háztartási tisztítószerek tartalmaznak olyan anyagokat, amelyek a szervezetbe bejutva és felhalmozódva, hormonszerűen kezdenek el viselkedni. A sejtek hormonreceptorait elzárják, ezáltal a szervezett saját hormonháztartása megbillen. Ezek az anyagok akár százszor, ezerszer erősebbek lehetnek a saját hormonjainknál – emeli ki Andrea. A szervezetünk ezzel egy idő múlva már nem tud mit kezdeni, ekkor elváltozásokat okozhatnak a testünkben, ami a bőrünkön is tükröződni fog.

Felborult egyensúly – a felnőttkori aknéproblémák kiváltó okai

Egyre szélesebb és egyre fiatalabb az érintettek köre

– A személyes érintettségem mellett a munkám során egyre gyakrabban, és egyre fiatalabb korosztályban figyelhettem meg a hormonális eltolódások következményét: az egyre korábban történő nemi érést (amit már a saját lány unokáim körében is megtapasztalhattam), hogy már tízévesen elkezdenek a másodlagos nemi jellegek kialakulni, nőni kezd a mellük, szőrösödni kezdenek, és egyre korábban menstruálnak – sorolja Andrea.
Ahogy mondja, kozmetikájában komplett hormonbeli eltolódásokkal találkozik: amikor már megjelenik a PCOS, a menstruációs zavar, az inzulinrezisztencia különböző tünetei, a mellékvese kifáradásának a jele.

– Mindezek a bőrön is tüneteket okoznak, nagyon sok esetben látszólag egészséges embereknél, amikor is kozmetikusként nem értjük, hogy miért nem akarnak a kellemetlen bőrtünetek javulni. Én az ilyen esetekben javaslom a vendégnek, hogy menjen el szakorvoshoz, és kérjen komplett laborvizsgálatot, amihez támpontokat is adok – teszi hozzá.

A munkám során egyre gyakrabban találkozom a fiatalabb vendégeim körében szőrösödéssel, apró, kinyomhatatlan aknékkal és komedókkal, húzódó, feszülő, érzékeny, gyulladásra hajlamos bőrrel.

Autoimmun pajzsmirigy alulműködés

– Amikor még nem ismertem a mai szinten a hormonrendszer összefüggéseit, sikerült beszereznem egy autoimmun pajzsmirigybetegséget is, ami természetesen megerősítette a hormonális rendszerünk működése iránti érdeklődésemet, beleértve a megoldási lehetőségeket is – folytatja Andrea. – Ma már tudom, hogy a modern életmód miatt az egyik tünetből következik a másik, majd megjelenik a következő, és így tovább, ha nem szánjuk rá magunkat a változtatásra.

Mi jellemzi az egyes hormonális bőrproblémákat? És mit tehetünk? Cikkünk következő részében Andrea megosztja velünk ez irányú tapasztalatait