Néhány nap és véget ér a nyári szabadság, kezdődik az iskola és visszatér mindenki a „szürke hétköznapokba”. Ez az időszak tökéletes lehet arra, hogy felkészítsük a testünket, lelkünket a hidegebb évszakokra. És bár az a tévhit, hogy a méregtelenítés a tavasz „kiváltsága”, ősszel is nagy szükség van rá.
Szerző: BF
A mindennapokban számos környezeti szennyezésnek vagyunk kitéve. Például a városi életmóddal együtt jár a szennyezett levegő – kipufogógáz, ipari szennyezés, dohányfüst vagy az otthonunkban lévő tisztítószerek okozta ártalmak.
Az emberi test által termelt salakanyagok egy része a verejtékkel távozik. Azonban vannak olyan élethelyzetek, amelyek fokozzák a termelődését, mint például a helytelen étrend, alváshiány, stressz, dohányzás vagy a mozgásszegény életmód.
Méreganyagok felhalmozódása hosszútávon:
– csökkenti az immunrendszer működését
– terheli a májat
– a légzőszervek működését is visszafogja
– károsítja a bélflórát
– szabadgyököket szabadít fel testszerte, amelyek öregítik, károsítják sejtjeinket
Ha ezek mellett túl kevés zöldséget és gyümölcsöt fogyasztunk, akkor ezek a salakanyagok nehezen fognak távozni a bélrendszerünkből. Ha a salakanyagok túl sokáig maradnak a testünkben, visszaszívódnak, így betegségek, bőrproblémák kialakulásához vezethetnek.
Ezért is fontos, hogy rostban gazdag élelmiszerekkel, sok folyadékfogyasztással, rendszeres testmozgással támogassuk a szervezetünket, hogy ezek a felesleges anyagok távozzanak a bélrendszerünkből támogatva külső és belső szépségünket.
Ha a salaktalanítás nem működik a szervezeten keresztül, akkor a bőrön megjelenő tüneteket (mint például bőrgyulladások, kiütések, ödéma, ekcéma, akné, cellulit, fénytelen, ráncos bőr) nem tudjuk kellően professzionálisan ápolni.
A jelei
Úgy érzékeljük, hogy fakóbbnak, sápadtabbnak, fáradtabbnak látjuk a bőrt, hamarabb vesszük rajta észre az apró ráncokat, és a felszíne is durvábbnak, érdesebbnek tűnhet. Ezekre a tünetekre kívánnak megoldást nyújtani a kozmetikai salaktalanító eljárások.
Ezek célja, hogy a szennyeződésektől megszabadítsák a bőr, elősegítsék a folyadékok akadálytalanabb áramlását, fokozzák az anyagcserét, oxigenizáljanak és távol tartsák a további szennyeződéseket.
Manuális nyirokdrenázs
A termékek és hatóanyagok mellett egyre nagyobb jelentősége van a manuális nyirokmasszázsnak, illetve a különböző, a nyirokáramlást serkentő eszközöknek.
A manuális nyirokdrenázs során elősegítjük a nyirokfolyadék áramlását, aminek hatására fokozódik a felesleges anyagok eltávolítása, javul a bőr oxigenizálása, a hatóanyagok felszívódása.
A nyirokkeringés fokozásához ma már változatos eszközöket használhatunk.
- A szilikon masszázsharangokkal végzett kezelés a köpölyözéshez hasonlít, csak sokkal enyhébb formában segíti a salakanyagok lebomlását, azok eltávolítását. A nagyobb méretű harangot a drenázshoz használjuk, míg a kisebbet a ránckezeléshez.
- A cryo-gömbök folyadékkal telt üveggömbök, amelyeket hideg vízben lehűtheünk, a hatás fokozása érdekében. Mindig középről kifelé, fentről lefelé haladunk, és a gömbök segítségével tereljük a nyirokfolyadékot. A simító mozdulatok mellett körkörös mozdulatokkal is haladhatunk.
Gömbformájának köszönhetően kiválóan masszírozható velük a szem környéke is. Használhatjuk speciális biocellulóz maszkokon vagy a szérumok felszívódásának elősegítésére is. - A rózsakvarc-roller két hengert tartalmaz, az egyik sima, a másik barázdált. Míg a sima felével a drenázst végezzük, addig a barázdált része a stimulálásra, ránctalanításra alkalmas. A sima hengerrel egy irányba dolgozunk, belülről kifelé simítva. Hatására stimulálódik a vér- és nyirokkeringés.
A mozdulatokat finom nyomásokkal, lassú ritmusban végezzük. Először az arc egyik felén dolgozunk, majd a másik oldalon megismételjük a mozdulatokat. Ha a kezelésbe szeretnénk beépíteni, akkor a masszázs után javasolt az alkalmazása. - A Gua Sha kő a tradicionális kínai masszázs eszköze. Különböző anyagokból és formákban készülhet. Használata hasonlít a kvarc-rolleréhoz, de több technikai tudást igényel, mivel a formájának megfelelően különböző módon használjuk az oldalait – így intenzívebb hatást érhetünk el vele.
A hosszabb, sima felével simíthatunk, végezhetünk nyirokmasszázst. A kisebb, íves részeivel ütögető mozdulatokkal stimulálhatjuk a bőrt, dolgozhatunk a keskenyebb területeken (orr–ajak barázda, szemkörnyék).
Az elnevezésének megfelelően (Gua Sha) kaparást végzünk vele a bőr felszínén, ami a simítással kombinálva nyirok- és vérkeringést fokozó, simító és ránctalanító hatású.
Segítsük a vendéget otthoni tanácsokkal is, például, hogy mit egyen a megfelelő méregtelenítésért:
- erjesztett élelmiszerek (joghurt, kefír) – probiotikus baktériumokat tartalmaznak, helyre teszik a bélflórát
- zöld színű zöldségek (kelkáposzta, fejes káposzta, zöldborsó, brokkoli, karalábé, spenót, spárga, zeller) – klorofillban gazdagok, segítik az emésztést és a vastagbéltisztítást. Antioxidánsban gazdagok, ami támogatja a fiatalosság megőrzését.
- fokhagyma – vastagbéltisztító, antioxidánsban gazdag, csökkenti az emésztőszervi gyulladásokat, így a tápanyagok jobban felszívódnak
- chia-mag, lenmag (superfood) – támogatják az emésztést, tisztítják a vastagbelet, gyulladáscsökkentők, antioxidánsokat tartalmaznak
- gyümölcsök – magas a rost- és antioxidáns-tartalmuk, vastagbéltisztítók
- citrom – a reggel, éhgyomorra elfogyasztott citromos víz segít beindítani a bélrendszert, így tisztítja a szervezetet a salakanyagoktól
- körte – béltisztító, segíti a bélmozgást
- avokádó – gazdag omega3 zsírsavban, amely megakadályozza, hogy a salakanyagok, “méreganyagok” a bélfalra tapadjanak, segítik a gyors kiürülésüket
A léböjt is megoldás lehet
A léböjt azt jelenti, hogy teljes koplalás helyett a napi energiabevitel biztosítása céljából víz, fekete kávé, natúr tea és híg leves mellett egyéb energizáló folyadékok, például zöldség- és gyümölcslevek is fogyaszthatóak. Ahogy az elnevezés is sugallja, ez egy kúra, tehát egy szűkebb, egészen konkrét időszakhoz köthető tevékenység. Fontos tudni, hogy bármilyen kúrát végzünk, a hatás elillan, ha utána visszatérünk a régi kerékvágásba!
Nincs általános szabály, hogy mennyit kell 1 nap alatt inni, de félreértés, hogy 1,5 liter bármire is elég, pláne nem a megfelelő hidratáltság elérésére. Bátran mondjuk, hogy mindenkinek a 3 liter felé kell tendálnia a hidegebb évszakok során, a tikkasztó nyári időben pedig az 5 liter sem extrém.
A folyadékforrás lehet víz, gyógynövény, gyümölcs, zöld vagy fekete tea, 100%-os gyümölcs- és zöldségpréslé, smoothie, leves.