Morvai Andrea holisztikus szemléletű kozmetikus mester, gyakorlati oktató az idén nagy fába vágta a fejszéjét: beindított egy, a hormonális bőrproblémákkal foglalkozó előadássorozatot mind a szakemberek, mind a nagyközönség számára.
Szerző: MG
– Október 14-én, meghívásra érkeztem Szegedre, hogy a holisztikus hormonkurzus témájú workshopomat itt is megtartsam – kezdte a történetét Morvai Andrea. – A 15 résztvevő többsége kozmetikus volt, de voltak magánemberek is, a téma nehézsége ellenére is. Pedig az még nekünk, szakemberek számára sem volt könnyű feladat, hiszen a hormonrendszer működése, összefüggései talán az egyik legbonyolultabb folyamat az emberi testben – mondja bólogatva. – A szünetben „mentes” élelmiszerek, édességek várták a résztvevőket, amelyeknek nagy sikere volt, többen is kérték a recepteket – mosolyog Andrea. – Itt és most ismét bebizonyosodott, hogy attól, hogy valami egészséges, az lehet finom is .
Az előadás végi kötetlen beszélgetés során igyekeztünk egymást támogatni a pozitív tapasztalataink megosztásával.
A kérdések alapján a hallgatóság a hormonális problémák kialakulásának egyik tényezőjét a stresszben látják.
– Igen, sok kérdés érkezett a stresszről, hiszen ez az a tényező, amit mi magunk is képesek vagyunk okozni magunknak – mondja Andrea elgondolkodva. – Itt már kicsit bejött a lelki vonal is, amiről tulajdonképpen a számomra is fontos holisztikus szemlélet is szól: „Mi okozhat stresszt számunkra? Melyek azok az elakadások, amelyek a tudatalattinkban munkálkodnak és gátolnak, akadályoznak, amelyek aztán a testi tünetekre is hatással lesznek?”– Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre válaszoltam. A stressz az egyik legnagyobb ellenségünk – hangsúlyozza –, rengeteg elváltozást idéz elő. A folyamatos kortizoltermelés kifárasztja a mellékvesét, mert már nem tud elegendő hormont termelni. Ennek lehetséges kiváltó okairól és a szervezetben zajló változásokról hosszan beszéltem.
Nagyon örülök, hogy a műanyag tároló dobozokat és palackokat felváltja az üveg. Szépen, lassan egyre többen felismerjük, hogy visszamenjünk a természetes dolgokhoz.
A stressz mellett mi a másik fő kiváltó faktor?
A másik, leggyakoribb kérdés a táplálkozással függött össze – meséli Andrea. – Mit hogyan emésztünk meg, mi az, ami megterheli a szervezetet? Miért van ilyen sok kezelhetetlen bőr manapság? Miért ilyen sok az inzulinrezisztencia, mi lehet ennek a következménye? – és még sorolhatnám – mosolyog Andrea. – Itt a táplálkozás szerepét ismertettem a bőrtünetek kialakulásának tükrében. Felsoroltam, hogy melyek azok az élelmiszerek, tápanyagok, amelyek hozzájárulhatnak egy alacsony szintű, de tartós gyulladás kialakulásához, amely megint csak a kortizollal és a mellékvese kifáradásával függ össze. Ismertettem, hogy mit jelent az ún. eliminációs diéta, és hogy ez hogyan segíti a szervezet öngyógyító folyamatait – sorolta.
Akasztják a hóhért, azaz mit tehet, és mit nem a kozmetikus munka közben, ha terhes?
A környezeti ártalmak
A harmadik nagy téma a környezeti ártalmakat, a vegyi anyagokat, és az ezek kapcsán kialakuló bőrtüneteket foglalta magában – sorolja Andrea. – A környezeti ártalmak és vegyszerek tekintetében azokról az anyagokról beszélgettünk, amelyek szintén irritáló, barrier-károsító hatásúak lehetnek. Sajnos, már annyira szennyezett világban élünk, hogy nem tudjuk ezeket az anyagokat teljesen kivonni a mindennapjainkból, azonban tudatos odafigyeléssel csökkenteni tudjuk ezek mennyiségét. És így máris sokat tettünk az egészségünkért – zárta gondolatmenetét Morvai Andrea.
A témához kapcsolódó fontos cikkeink:
Környezettudatos szalonok – a jövő hírnökei