Elhunyt Landau Ági, a GIGI alapítójának, Landau Miklósnak – vagy ahogy a barátai hívták, Pubinak – a felesége, aki élete utolsó percéig a cég elnök asszonyaként tevékenykedett, szeretett férje halála után.
Szerző: MG
Most, hogy Ági néni is elment, Filótás Zsuzsannát, a GIGI Magyarország kereskedelmi és marketing igazgatóját kértük meg egy kis visszaemlékezésre arról, hogy ki is volt Ági néni, ki is volt Pubi bácsi, és hogy milyen szerepet játszottak a GIGI történetében. Zsuzsanna szavaiból igazi regény bontakozott ki.
Tel-Aviv az 1940-es évek végén nyüzsgő, élettel teli város volt, a kávéházakban (főleg a Dizengoffon) sűrűn látogatták egymást a költők, az újságírók és színészek – vág bele mondandójába Filótás Zsuzsanna. – Természetesen a magyarországi zsidók is részesei voltak ennek a társadalmi életnek – hangsúlyozza. – Azt beszélik, hogy ekkor a nyelviség területén bábeli zűrzavar uralkodott, mivel az újhéber mellett sok más nyelven próbálták az emberek megérteni egymást. Egy közös nevezőjük volt: mindannyian zsidónak születtek.
Kivándorlás Izraelbe, egy nagy álom megszületése
Landau Miklós ortodox zsidó család tagjaként látta meg a napvilágot, egy magyarországi kisközségben. Rossz helyen és rossz időben… – teszi hozzá Zsuzsanna – hiszen a Landau család apraját, nagyját Auschwitzba szállították, ahonnan egyedül Miklós tért „haza”.
A 18 éves fiatalember a háború után felment Pestre, ahol kémiai tanulmányokat folytatott. Izrael Állam megalapítása után már nem volt maradása, maga mögött hagyva a szülőföldjét, Izraelbe vándorolt.
Ekkoriban ott senkit sem vártak tárt karokkal, mindenért keményen meg kellett küzdeni. Miklós először alkalmi munkákból élt, közben tanulta a nyelvet, és kapcsolatokra is szert tett.
Humorának, varázslatos személyiségének híre gyorsan terjedt. Nagyon céltudatos volt, fiatal és bátor. Saját, önálló kozmetikai cég megalapítása volt az álma, amelyre 1957-ben került sor, a Bograsov utca 86. szám alatt – meséli tovább a történetet Zsuzsanna.
A GIGI születése
Hetven négyzetméteren indult a vállalkozása, ami mára Izrael legnagyobb kozmetikai cégévé nőtte ki magát, közel 50 országban van leányvállalata – hangsúlyozza. – A korát és a helyi szokásokat messze megelőző és meghaladó igényesség, rend és tisztaság fogadta az egyre bővülő vásárlóközönséget az üzletében.
A kozmetikai termékei kezdtek híressé válni, egyre többen keresték ezeket a cikkeket. Már javában folyt az értékesítés, amikor a vállalkozásnak még nem volt neve. Akkoriban játszották a kilenc Oscar-díjra jelölt, majd megnyert GIGI című musicalt, aminek főszerepét, GIGI-t, Leslie Caron játszotta. Landau urat úgy elkápráztatta GIGI szépsége, hogy a cégének ezt a nevet adta – meséli Zsuzsanna mosolyogva.
Ági néni, azaz Domán Ágnes Veronika elindul Izraelbe
Amikor a vállalkozás beindult ezzel a jól csengő névvel, már széles körű baráti társasággal rendelkezett, ám közülük egy valaki még mindig hiányzott: egy feleség – folytatja az izgalmas történetet Zsuzsanna. – Ezzel a történet szálai ismét Budapestre kanyarodnak. Ági néni, azaz Domán Ágnes Veronika ekkoriban a budapesti Semmelweis utcában lakott. A testvérei 1949 óta már Izraelben éltek.
Ági követni akarta a testvéreit az édesanyjával, de 1958-ban nem engedték őket ki Izraelbe. Végül a jó helyen fekvő lakás mentette meg Dománékat, amellyel le tudták kenyerezni az akkori hivatalnokokat, így 1958. május 2-án Genovában hajóra szálltak, és meg sem álltak Izraelig – meséli Zsuzsanna.
Szerelem első látásra
Itt a magyarországi zsidók hétköznapi programjává vált, hogy munka után kávéházba jártak, így Ági is ezt tette délutánonként.
Ekkor Landau úr már központi alakja volt ezeknek a tel-avivi kávéházi eseményeknek. Egy ilyen alkalommal figyeltek fel egymásra. Landau úr, vagy ahogy a barátai hívták, Pubi, úriember módjára udvarolt a lánynak, aminek Ági nem tudott és nem is akart ellenállni.
Közös élet, közös elhivatottság és munka
Nemcsak a szerelmük kötötte őket össze, de a munkájuk is. Pubi vegyészmérnök volt, Ági kozmetikusnak tanult Izraelben. Mivel Ági kozmetikusként dolgozott, nagy tapasztalata volt abban, hogy milyen termékekre van szüksége a szakembereknek. Ennek köszönhetően nagyon jól kiegészítették egymást a munkában is.
1963-ban házasodtak össze, és egészen Pubi haláláig, közel 40 évig éltek boldog házasságban – mondja elérzékenyülve Zsuzsanna. – Nagy társasági életet életek, esténként pedig csomagolták a kozmetikai készítményeket, töltögették az üvegcséket, készültek a másnapi munkára. Imádták a GIGI-t.
Ági egyre nagyobb százalékban vett részt a cég életében, így végül a kozmetikusi munkát hátrahagyva, kizárólag a termékek fejlesztésére és gyártására koncentrált. Nevéhez fűződik az akkoriban világhírűvé vált GIGI Wax vonal (szőrtelenítési termékek), amelyet személyesen fejlesztett ki, és a gyártást is ő felügyelte.
Egy újabb álom beteljesülése
1990-ben Pubi dédelgetett álma is valóra vált: a vasfüggöny leomlása után győztesként térhetett vissza Ágival egykori hazájukba – folytatja a történetet Zsuzsanna. – Ekkor ismerkedtek meg a Szabó családdal, akik azonnal beleszerettek a GIGI-be, és 1991-ben megalapították az első GIGI céget Izraelen kívül, Magyarországon. Azóta rengeteg országban árulják a GIGI-t, Szingapúrtól, Japánig, közel 50 országban.
Édesapjától fia, Ron Landau vette át a cég irányítását, a cég elnök asszonya és szíve-lelke, motorja azonban Landau Ági maradt. Egészen mostanáig, 2023. október 6-áig – sóhajtja.
– Landau Ágival egy kicsit újra elbúcsúztunk Pubitól is, és egyúttal egy korábbi korszaktól is, ahol a szeretet, a megbecsülés, a gondoskodás és az adott szó még igazi értéknek számított. Én 2006-ban kerültem a céghez – hangsúlyozza Zsuzsanna – így én már csak Ági (nénit) ismerhettem személyesen (ezért a saját emlékeim és a család elbeszélései mellett, forrásként használtam Gideon Peer, „A szakma krémje” c. írását). Mi Ági néninek hívtuk őt, hiszen a koránál fogva tiszteltük, felnéztünk rá. Akárhányszor jött Magyarországra, mindig dicsért, motivált bennünket. Ölelése valódi, őszinte volt.
Büszke volt ránk, az egész magyar csapatra. A személyisége nagyon fog hiányozni nekünk. Emléke örökké szívünkben él! – zárta visszaemlékezését Filótás Zsuzsanna.