A jelek szerint minden webáruházra vonatkozik a március 28-án életbe lépő változás. Te hallottál róla?
Szerző: BF
Március 28-tól a webáruházaknak biztosítaniuk kell a postai kikézbesítés lehetőségét.
A paragrafus – amely egyébként egy december végi rendeletmódosításban elrejtve jelent meg – csak annyit mond ki, hogy webshopban eladott áru kézbesítése érdekében az egyetemes postai szolgáltató által nyújtott postai szolgáltatás igénybevételének lehetőségét a kereskedelmi célú internetes honlappal rendelkező vállalkozás a honlapján biztosítja.
Márpedig Magyarországon az egyetemes postai szolgáltató a Magyar Posta, amelynek 2030 végéig szól az állammal kötött szerződése – emlékeztetett cikkében a hvg.hu.
Az érintett szolgáltatók olvasatában két szélsőséges verzió is megjelenik. Az egyik szerint
- a webshopoknak fel kell kínálniuk, hogy a megvett árut az állami céggel – pontosabban annak csomagszállító leányvállalatával, az MPL-lel – is kiküldik, ha ezt kéri a vevő.
- A másik olvasat szerint viszont minden magyarországi webshopnak le kell szerződnie a postával, s a vásárlások során a csomagküldési szolgáltatások akár teljes palettáját fel kell kínálnia a házhoz szállítástól az automatás átvételig.
– Jelen tudásunk szerint minden magyar webáruházra vonatkozik a rendeletmódosítás – írta a 24.hu megkeresésére a webáruházak érdekképviseletét ellátó Ecommerce Hungary alelnöke, Zabari István.
A rendeletmódosítás így szól:
A fogyasztó és a vállalkozás közötti szerződések részletes szabályairól szóló kormányrendelet szerinti távollévők között kötött szerződés alapján értékesített áru kézbesítése érdekében az egyetemes postai szolgáltató által nyújtott postai szolgáltatás igénybevételének lehetőségét a kereskedelmi célú internetes honlappal rendelkező vállalkozás a honlapján biztosítja, feltéve, hogy az értékesített áru postai szolgáltatási szerződés keretében történő kézbesítését az egyetemes postai szolgáltató az általános szerződési feltételeiben lehetővé teszi.
A bonyolult megfogalmazásból az Ecommerce Hungarynél azt hámozták ki, hogy a kivételt a „Postai szolgáltatásokból kizárt és feltételesen szállítható veszélyes áruk” című dokumentum tartalmazza, ami elsősorban robbanékony eszközöket és akkumulátoros termékeket sorol fel. Ilyenformán jelenlegi információik szerint
- azoknak a magyar kereskedőknek is biztosítaniuk kell a vásárlóik számára az egyetemes postai vagy az üzleti MPL-szolgáltatást, akik egyébként semmilyen futárszolgálatot nem vesznek igénybe, mert saját teherautóval szállítanak – hívta fel a figyelmet rá a hírportál.
A rendeletmódosítás alapján az is kérdés lehet, hogy kizárólag a magyar webshopokra vonatkozik-e a postai kézbesítés kötelező felkínálása, vagy minden olyan webshopra (vagyis külföldiekre is), amelyek Magyarországon értékesítenek. Minden „a távollévők között kötött szerződés alapján értékesített áru kézbesítésére” vonatkozik a jogszabály, de annak végrehajtatása az Ecommerce Hungary szerint csak a magyar webáruház-tulajdonosokat fogja terhelni. Székely Gergely úgy véli, a külföldi webáruházakra, piacterekre nem vonatkozik a postai kézbesítés felkínálásának lehetősége. Pedig a magyar piacon nagyon komoly külföldi szereplők vannak, és a hazai webáruházaknak már elsősorban velük kell versenyezniük.