A szkvalán lenne a hialuronsav utódja?

Egy mostanában a szakmai körökben felreppent hír szerint a szkvalán lehetne a legújabb, anti-aging hatóanyag, ami hatásosságában vetekszik a hialuronsavval, különösen érett bőr esetében. Erről kérdeztük Halmos Judit vegyészmérnök, szaktanárt.

Szerző: MG

Bő húsz éve, egy hazai kozmetikus kongresszuson előadó orvos-kozmetológus hívta fel a résztvevő szakemberek figyelmét a hialuronsav kozmetikai jelentőségére. Elmondhatjuk, hogy a hialuronsav azóta is kiemelt hatóanyagnak számít, sőt, a kutatásoknak köszönhetően egyre sokoldalúbb hatásmechanizmussal rendelkezik. A hozzá képest még „gyerekcipőben” járó szkvalán letaszíthatja a dobogóról a hialunsavat?
Halmos Judit:
Előre bocsátom, hogy a szkvalán nem jár gyerekcipőben, hosszú ideje ismert és elismert hatóanyag. A szkvalén egy, a bőrünkben természetesen is megtalálható molekula. A szkvalán pedig a szkvalén hidrogénezéssel előállított származéka, és valóban több, az anti-aging terén (is) értékes tulajdonsággal is bír, mint például a hidratálás, a bőrpuhítás vagy az antioxidáns védelem.
A hialuronsav szintén megtalálható a bőrünkben természetes módon. Bőrápolásban betöltött szerepének köszönhetően évtizedek óta az egyik legfontosabb, többek között anti-aging hatóanyagnak számít.  Ráadásul a molekulatömegétől függően képes akár a mélyrétegekben is hidratálni a bőrt (kis molekulatömeg esetén), miközben a felszínen is védőréteget képez (nagy molekulatömegű hialuronsav esetében).  Ezért olyan sokoldalúak a többféle molekulatömegű hialuronsavat tartalmazó készítmények.
A válaszom röviden: mindkét hatóanyag nagyon jó érett bőrre (is), és együttesen is kiválóan használhatóak, azaz nem beszélhetünk előd-utód vagy győztes szerepről az esetükben.

Korábban is létezett szkvalán. Vajon miért csak mostanában kezdünk egyre gyakrabban hallani róla?
H.J.:
A szkvalánt régebben bálnazsírból állították elő, emiatt természetrombolással járt az előállítása, és meglehetősen drága volt. Ma már viszont növényi eredetű változata is van (például olívaolajból), emiatt jól hozzáférhető, előállítása nem jár bálnák pusztításával, és ahogy az előbb mondtam, nagyon jó hatóanyag.