Az élet tudománya a kozmetikában. A keleti gyógyászat már több ezer éve hirdeti, hogy a szépség belülről fakad, így az Indiából érkező ájurvéda (ájur = élet, véda = tudomány) is a lélek, a szellem és a test harmóniájáról beszél. Nézzük, mit tehetünk e téren a szalonunkban!
Szerző: CSERNAI JUDIT A Biodroga Institut, a Biodroga MD oktató kozmetikusa
Amikor kibillenünk a lélek, a szellem és a test harmóniájából, akkor megjelennek a betegségek és az elváltozások tünetei. Egy ájurvéda gyógyító nem szikével, hanem gyógynövényekkel, táplálkozási és életmódbeli javallatokkal, légző- és jógagyakorlatokkal gyógyít, az embert egységként, a tüneteket egymástól nem elválaszthatóként tekinti. A cél az egyensúly megtalálása, illetve megtartása, amivel minőségi és hosszú életünk lehet, s amivel késleltethetjük az öregedés jeleit.
Az 5000 éves ájurvéda három dósát, vagyis testtípust különböztet meg, melyek öt elemből – éter, levegő, tűz, víz és föld – tevődnek össze. Mindnyájunkban megtalálható ez az öt elem, illetve az ezekből álló három dósa, de az arányuk egyénenként változó. Képzeljük úgy el, mint egy palackot, amelyben háromféle folyadékot keverünk össze. A palack űrtartalma változatlan, de a folyadékok aránya mindenkinél más és más. Amelyikből a legtöbb van bennünk, az jellemez minket. A három dósa a váta (jelentése „szél”), a pitta (jelentése „hevíteni”) és kapha (jelentése „átölelés”).
Olvasd el a masszázs történetét is! KATTINTS!
Az ájurvéda dósa rendszere nem hierarchikus, egyik dósa sem jobb vagy fontosabb a másiknál. Saját dósánk megismerésével az önismeretünket is növelhetjük, ezzel tudatosabbá válhat a tessti-lelki egyensúlyunk megtartása.
Nemcsak az embereknek van dósája, hanem az évszakoknak, a napszakoknak, az élet szakaszainak, illetve a betegségeknek is. Az egyik dósához tartozó embernél megjelenhet egy másik dósára jellemző betegség.
A kibillenést legtöbbször mi okozzuk (és ez a jó hír, hiszen akkor tehetünk az egyensúlyért is!): az életmód, a stressz, a rendszertelenség, illetve a megfelelő folyadékbevitel és a mozgás hiánya mind-mind elősegítheti a betegség kialakulását.
Váta
Azt, akit elsősorban az éter és a levegő épít fel, az a váta típus. A vátára jellemző a karcsú testfelépítés, a hideg kéz és láb, a fázékonyság, a száraz bőr, haj és száj. Mivel levegős elem, hajlamos a korai őszülésre, gyenge a csontozata és az ízületei („kattog” mozgás közben); jellemzően nem szabályos a fogsora. Hajlamos a szédülésre, az idegrendszeri betegségekre, a puffadásra, a fájdalmakra, az alvászavarra és a székrekedésre. Nagyon gyors, de hamar ki is fárad.
Évszak szerint az átmeneti, szeles időjárás tartozik a vátához (pl. az ősz), életszakasz szerint az időskort soroljuk ide, amikor mindenki hajlamos lesz a kiszáradásra, a fájdalmakra, a ráncokra, az erőtlenségre és a sérülékenységre. Jellemző vátás betegség a korpázó hámlással, viszketéssel járó bőrbetegség (de, amint gyulladás és vörösesség jellemzi, onnantól már a pitta uralja), az ekcéma.
Mit tehetünk egy vátáért a kozmetikában?
Fontos, főleg télen, hogy melegítsük, tápláljuk és zsírozzuk a bőrét. Nagyon szereti a kényeztető kezeléseket, ahol leföldelhetjük, kicsit visszalassíthatjuk. Minden olyan kezelés, ahol bebugyoláljuk, beterítjük, átölelő mozdulatokkal masszírozzuk, tökéletes a számára. Kerüljük a hideg vizet, és ha géles állagú terméket használunk, azt lehetőség szerint melegítsük fel. Mindenképpen olyan gazdag növényi olajakkal tápláljuk a bőrét, mint a sheavaj, az argánolaj, a kakaóvaj, az avokádó-, a sárgabarackmag-olaj, illetve olyan erősen hidratáló hatóanyagokkal, mint a hyaluronsav és az Aloe vera. Jellemzően elég hektikus az életmódja, ezért érdemes rendszert kialakító szépség rituálékat tanácsolni neki.
Mivel az 50+os vendégek is eleve a váta időszakába érkeznek, így minden, a menopauzába és jellemzően az ezt követő időszakba lépett hölgynek tudunk vátacsökkentő kezelést javasolni.
Találd meg Te is a megfelelő illóolajat! KATTINTS!
Pitta
A tűz és a víz embere a pitta. Jellemző rá az arányos testfelépítés, a meleg végtagok, a – sokszor túlzott és szúrós szagú – izzadás, a fehér, de vörösességre hajlamos bőr, a sok szeplő, anyajegy, a pisze orr és a korai kopaszodás. Nagyon határozott, nagy benne a versenyszellem.
Évszak szerint a forró nyár tartozik hozzá, amit sokszor nehezen visel. Életszakasz szerint az aktív felnőttkort, az önmegvalósítás időszakát a pitta uralja, ezért is fontos ebben az időben, hogy megtegyük a fontos változtatásokat, kiálljunk magunkért es megtaláljuk a helyünket a világban. Mivel a bőr a külvilágtól elválasztó réteg, a bőrbetegségek többsége a pittához köthető. Gyulladással, vörösességgel együtt járó elváltozások jellemzik, mint pl a rosacea, furunkulus, pikkelysömör, akne. Hozzá tartozik a máj, így a méregtelenítéssel, anyagcserével kapcsolatos betegségek. A pigmentfoltok is a pitta elváltozásai – gondoljunk csak a májjal való kapcsolatra, a „májfoltra”.
Hajlamos a hasmenésre, a lázas betegségekre, a látásproblémákra, a gyomorégésre, refluxra, a fertőző, illetve a vérző betegségekre.
Mit tehetünk a pittáért a kozmetikában?
Egy valódi pitta nem szereti a meleget, kifejezetten örül, ha hűtő, frissítő kezeléseket kap. Az ő anyagcseréjével nem lesz gond, így anyagcsere-fokozó, kipirosító kezeléseket csak akkor végezzünk, ha ennek célja van (pl. savas hámlasztás, nyomkodás), és akkor is fordítsunk nagy figyelmet a bőr nyugtatására, fertőtlenítésére, és a vérzéscsillapításra. Nyugodtan alkalmazzunk géleket, fluidokat, akár előtte picit a hűtőbe téve. Ő lesz a gél alapú lapmaszk legnagyobb szerelemese.
A pitta típus általában szeret rendszerben gondolkodni, így komplexebb arcápolási rituálék is ajánlhatók neki: reggel és este más krém, peeling és maszk a hét konkrét napjain. Természetesen mindez könnyű, géles textúrával és illatvilággal. A bőr vörösességét pl. zöld pigmentet tartalmazó CC krémmel tudjuk fedni, míg a gyulladásokra és aknéra ajánljunk nyugtató, fertőtlenítő növényi hatóanyagokat, klorofillt, piros bogyós gyümölcsöket, citrusféléket, édesgyökeret, mályvát tartalmazó kozmetikumokat.
A kapha
A kaphát a víz és föld elem uralja. Alkatilag robosztusabb testfelépítés, vastag csontozat és izomzat jellemzi. Megfelelően hidratált, így az ízületei rugalmasak, teste hajlékony, bőre puha, haja selymes és dús, de végtagjai hidegek. Általában az ő bőre, fogazata, körme a legszabályosabb és legszebb. Kibillenés esetén jellemzi az ödémásodás, lelassulás, elhízás, horkolás, a gennyel, váladékkal járó betegségek, hurutos, daganatos megbetegedések.
Az évszakok közül a tél tartozik a kaphához, ami nedves és hűvös, a lelassulás, befelé fordulás időszaka. A természet ilyenkor készül fel a tavaszra, a mozgásra, az (újjá)születésre. Az élet szakaszaiból a gyermekkort, illetve a nők esetében a várandóság időszakát uralja a kapha. A kapha emberek bőre általában egyenletes, telt és életteli, mégis kibillenés esetén az ödémás, gennyes elváltozások, a lelassult anyagcsere miatt sápad bőr, karikás szemek jellemezhetik.
Mit tehetünk a kapháért a kozmetikában?
A kapha típusú ember szereti a meleget, de anyagcseréje le van lassulva, így az energetizáló, anyagcsere-fokozó kezeléseket ajánlhatjuk neki. Alkalmazhatunk intenzívebb peelinget, koffein, növényi taurin, keserű és fanyar minőségű (gránátalma, grapefruit, áfonya, ribizli, stb.) hatóanyagot tartalmazó krémeket, pakolásokat. Érdemes izzasztó, energiafokozó testkezeléseket, masszázsokat, szaunát javasolni számára. Őt érdemes belülről is pörgetni olyan fűszerekkel, mint a gyömbér, fahéj, chili, kurkuma és bors.
Van pár apró trükk, amivel a napi rituálénkat hatékonyan kiegészíthetjük, ami egészségünk (és szépségünk) javát szolgálhatja:
- Ébredés: ne kelj fel rögtön, hanem végy három mély levegőt, képzeld el, mit fogsz ma csinálni.
- Nyelvkaparás: reggelente első dolgod legyen a nyelvedre éjszaka rakódott lepedék eltávolítása egy nyelvkaparóval (ennek hiányában egy kanállal).
- Nagy pohár víz: reggel még jóval az étkezés előtt igyál meg egy nagy pohár langyos vizet. Törekedj arra, hogy a nap folyamán is a szobahőmérsékletnél melegebb vizet fogyassz. Ha ezt nem szereted, a doshádnak megfelelő teát igyál.
- Olajrágás: egy kanál szezám olajjal (a váta számára), kókusz olajjal (a pitta számára) vagy oliva olajjal (mindhárom dósa számára) öblögesd át a szádat, amíg az olaj oldódik, és enyhén habos állagú nem lesz. Majd ezt köpd ki (semmiképpen ne nyeld le), és moss fogat.
- Reggeli mozgás: a finom, 15-30 perces átmozgatás és légzőgyakorlat segít, hogy megfelelően ráhangolódj egy hosszúnak tűnő napra is.
- Évszak szerinti bőrápolás: Mindig az időjárásnak megfelelően ápold a bőröd. Meleg időben könnyedebb, a pórusok ürülését nem gátló készítményekkel, míg télen ne engedd a bőr kiszáradását, és akár naponta többször is kend be gazdag krémmel az arcod, nyakad, dekoltázsod és a kezed.
- Masszírozd át a tested a doshádnak megfelelő olajjal: készíts elő jó minőségű szezám olajat (a váta számára), kókusz olajat (a pitta számára) vagy mustármag olajat (a kapha számára), majd hetente többször is alaposan masszírozd át a bőrödet. Ha megteheted, próbáld ki a doshádnak megfelelő ájurvéda testkezelést, amit meleg olajjal és gyógynövényekkel végeznek.