Kozmetikusként a hivatásunk alapja az arcbőr ápolása és szépítése – Sminktetoválóként sem feledkezhetünk meg arról, hogy a tetoválás alatt a tetovált bőrfelület több ezer tűszúrást kap, amely a nem megfelelő bőrápolás hiánya miatt traumatizálja az arcbőrt.
Szerző: MÉHN TÜNDE Sminktetováló specialista, nemzetközi tréner, kozmetikusmester, a Méhn Tünde PMU Art School alapítója és vezető oktatója, az NPM, LaBina, Onyx márkák forgalmazója, a ROSA Herbal Skin Care for PMU & Microblading & Tattoo fejlesztője, forgalmazója.
Régóta foglalkoztat a bőrápolás fontossága a sminktetoválás előtt, alatt és után – elengedhetetlennek tartom ezeket a lépéseket a megfelelő termékekkel. A sminktetováláshoz kapcsolódó bőrápolásról gyakran kapok kérdéseket, ezért ezeket most összegyűjtöttem, hogy a sminktetováló közösség tagjai választ kaphassanak.
Miért fontos az utóápolás?
Bár a sminktetoválás egyik utolsó lépése az utóápolás, sokan sajnos elhanyagolják ezt.
Az utóápoláshoz számos, különböző dolog tartozik, többek között a sminktetoválást
■ ne áztassa fel víz 2 hétig,
■ kerüld a szaunát és a közvetlen napfényt 2 hétig,
■ és kerüld a túlzott izzadással járó sportokat is.
Ezeken kívül gondoskodj arról, hogy a sminktetováló szakembertől kapott utóápolót megfelelően használd!
Én és a kollégáim az általam kifejlesztett termékcsalád ápolóit (bővebb információt e termékcsaládról a 93. oldalon találsz – a szerk.) használjuk, melyek 100% természetes összetevői között megtalálható a teafaolaj is, amely fertőtlenít, gyulladáscsökkentő hatású és segíti a sebgyógyulást.
Miért fontos a gyógyulás utáni ápolás?
Ha már meggyógyult a sminktetoválásod, akkor is gondoskodnod kell a megfelelő ápolásról, hogy az minél tartósabb legyen. A korrekció előtt és után, valamint a frissítések között is érdemes UV-fényvédőt használni.
A Sunny 15 és 25 stifteket nemcsak ajakápolásra ajánlom, hanem az ajak- és a szemöldöktetoválások védelmére is. A stifttel egy vékony réteget érdemes felvinni a tetoválás területére, hogy megvédd a nap fakító hatásától. Ezt érdemes többször megismételni napozás során a tetoválás védelme érdekében. A szemhéjak esetében a legjobb védelem az UV-szűrős napszemüveg, hiszen a szemhéj egy elég érzékeny terület és nem mindegy, hogy mit viszünk fel rá, így ne kísérletezzünk fényvédő krémekkel vagy olajokkal. A szemhéjra kizárólag erre a területre készült terméket vigyünk fel!
A bőrápolás lépései a tetoválás során
Számos módja van annak, hogy teljes körű ápolást adjunk bőrünknek és a sminktetoválásnak.
■ Ez először is a tisztítással kezdődik. Olyan bőrtisztítóval dolgozzunk (ROSA Herbal Skin Care Green Soap és White Soap Concentrate), amely eltűnteti a szennyeződéseket, a sminket és a baktériumokat is, miközben ápol és hidratál.
■ A következő lépés legyen a sminktetoválás közbeni ápolás (ROSA Herbal Skin Care Pigment Booster Balm és Oil Gel alkalmazható bőrtípustól és tetoválandó területtől függően). A sminktetoválás egy nyílt seb, hiszen a tű mikroszkópikus lyukakat hagy a bőrben, amelyeken keresztül bármi bejuthat a bőr mélyébe. Ez fertőzéshez vezethet. Fontos, hogy steril eszközökkel dolgozzunk, odafigyelve a higiéniára, és az is, hogy a lehető legtermészetesebb anyagok kerüljenek a bőr mélyére, amelyek kívül-belül ápolnak. Fontos szempont, hogy a speciálisan tetoválásokhoz kifejlesztett kozmetikumok nyugtatják a duzzadt, piros bőrt és segítik a pigmentek beépülését.
■ A sminktetoválás végeztével le kell zárni a sebet (ROSA Herbal Skin Care Fixing Serummal zárjuk le a tű okozta sebeket), és gondoskodni kell arról, hogy segítsük a bőr gyógyulását és a pigmentek megfelelően beépülését. A tetoválás befejeztével gyulladáscsökkentő, sebgyógyító hatású összetevőket tartalmazó speciális szérum alkalmazása ajánlott, amely csökkenti a duzzanatot, lezárja a sebet és a pigmenteket is bent tartja.
■ Ezután következhet az utóápolás, amelyről már a fentiekben írtam.
Az utóápoló termékek ne tartalmazzák az alábbi összetevőket:
– Paraffinum.
– Vazelin (petrolatum).
– Ásványi olaj (mineral oil).
– Cerezin (ceresin).
– Mikrokristallina viasz (microcristallina wax).
– Poliizobután (polyisobutane).
– Polidecén (polydecene).
– Parabének.
– PEG-ek.
– Szilikonolaj.
Ezek az összetevők nincsenek jótékony hatással a bőrre, hiszen olyan réteget képeznek a felületén, amely nem engedi lélegezni a bőrt, szárít és gátolja a hatóanyagok gyors beépülését, így sem a gyógyulás, sem a végeredmény nem lesz tökéletes.
Mit tartalmazzon az utóápoló?
A lenti összetevők több területen is kifejtik jótékony hatásukat és rendkívül széles körűen használhatóak.
- Maradjunk a 100% természetes összetevőknél, növényi olajoknál. Figyeljünk arra, hogy legyen az összetevők között gyulladáscsökkentő hatású, mint például a teafaolaj, a sheavaj, a körömvirágolaj vagy azorganikus kókuszolaj.
- Fontos szempont a sebgyógyító hatás, hiszen egy nyílt seb mihamarabbi gyógyulásáról van szó. Ezekre legalkalmasabbak a levendulaolaj és a levendula virágvíz, valamint a sheavaj-
- A sminktetoválás során figyelni kell a bőr megfelelő regenerálására és hidratálására is, ezért fontos, hogy az ezekre hatásos tejsav, panthenol, argán- és kókuszolaj, vagy mangóvaj is szerepeljen az összetevők listáján.
- Kiemelném a méhviaszt és az E vitamint is. A méhviasz egy természetes védőréteget képez a bőrön, gondoskodik a bőr rugalmasságáról és hidratáltságáról. Érdemes olyan ajakápolókat és balzsamokat vásárolni a vazelintartalmú anyagok helyett, amelyek méhviaszt tartalmaznak. Az E-vitamin szinte minden bőrápolási termékben megtalálható antioxidáns, sejtvédő, öregedésgátló és ránctalanító, valamint sebgyógyító és regenráló hatása miatt.
Ezeken az összetevőkön kívül persze még számos más természetes anyagot találunk.
Kerüld az alábbi összetevőket!
Mindenképp nézd meg az összetevők listáját, mielőtt utóápolásra kerül sor. Ne tartalmazzon kőolajszármazékot, parabéneket, PEG-eket, hozzáadott illatanyagot vagy mesterséges színezéket! Utóbbi kettő irritációt és allergiát is okozhat.