Bőrünket a stratum corneum védi a külső ártalmaktól. Ez a réteg óvja a szervezetet többek közt a napsugárzástól, a kórokozóktól és a vegyi anyagoktól. Sajnos, a kozmetikai termékek sem képesek keresztüljutni ezen a rétegen segítség nélkül, mivel a kozmetikumok hatóanyagait is távol tartja. Ezen segít az elektrokozmetika.
Szerző: Kormanik Andrea szépségterapeuta, gyakorlati oktató
Funkcióját tekintve a bőr az egyik legkomplexebb szervünk, hisz véd a környezeti hatásoktól, részt vesz a hőszabályozásban, energiaraktár és érzékszerv is. Egyszerre várjuk el tőle, hogy megóvjon bennünket a környezeti hatásoktól, de persze azt is, hogy az általunk alkalmazott kozmetikum átjusson rajta, és a kezelési célnak megfelelő összetevők sejtszinten be tudjanak épülni.
A kozmetika alapjai
A fiatalos, friss és sugárzó bőr a bőrszövetek tökéletes fiziológiai egyensúlyából adódik. A bőr állapota függ az ember életkorától, egészségi állapotától, étrendjétől, valamint életmódjától is.
A bőr réteges felépítésű, a felszíntől befelé haladva hámra, irhára és bőraljára tagolódik. A bőrhöz tartoznak a bőrfüggelékek vagy járulékos szervek: a szőrtüszők, a faggyú- és a verejtékmirigyek, valamint a köröm.
A hagyományos kozmetikai kezelések leginkább a szaruréteget érintették, érintik – itt az elhalt hámsejtek eltávolításáé, illetve a bőrfelszíni emulzió helyreállításáé és a felszíni hidratálásé volt a főszerep.
A szépségipar fejlődése és az anti-aging előtérbe kerülése az alsóbb sejtállományt célozta, célozza már meg.
Minél mélyebbre lépünk a dermiszben, annál inkább a fiatal sejtállományt (ahol az „új bőr születik”) érjük el, azaz ekkor érünk el érdemi változásokat.
Egy kis történelem
Már a Római Császárság idején „elektromos halakat” helyeztek a bénult gyermekek mellé a fürdőmedencékbe, így próbálták elektromossággal a bénulást kezelni.
Az elektroterápia tudatos alkalmazását a 18. századtól számíthatjuk, amikor is Gray az emberi test vezetőképességét vizsgálta, Galvani a békacomb kísérletével jutott eredményekre, Volta pedig kimutatta, ha két fém érintkezik, az egyiken pozitív, a másikon negatív töltés keletkezik, és a fémek nem egyformán vezetik az áramot. Nevükhöz kötődik az első mesterségesen előidézett izomkontrakció is.
Az elektromos áram energiáját az 1800-as években (kataforézis), majd az 1900-as években iontoforézis néven kezdték el tudatosan alkalmazni, az ionok vándorlásának felismerésével.
Később felfedezték, hogy ha a galvánáramot kis tűn keresztül a szőrtüszőbe vezetjük, az a mátrixsejteket roncsolja, így elpusztítja a szőrszálakat.
A fogyasztó kezelések egyenárammal létrehozott izomkontrakciókkal indultak el, ezt követték később a szelektív ingeráram különböző fajtái.
1880-ban a Curie házaspár felfedezte az ultrahangot és a Piezo-elektromos hatást. 1935-től megjelentek az első galván epilálógépek, majd később az iontoforézis és a VIO.
Mára a kozmetikákat már szinte az elektroterápia uralja.
ÉRDEKEL A TÉMA? OLVASD EL EZT IS ⇒ Hogyan őrizhetjük meg bőrünk üdeségét az oxigén segítségével?
Alapfogalmak
Elektromos szempontból csoportosítjuk az anyagokat:
- vezetők: azok az anyagok, amelyek mozgásképes töltéshordozókat tartalmaznak, pl. fém, szén
- szigetelők: kis számban hordoznak töltéshordozó anyagokat, pl. gumi, műanyag, üveg, porcelán, száraz levegő
- félvezetők: kristályos szerkezetű anyagok, melyek elektromos vezetés szempontjából se nem jó vezetők, se nem jó szigetelők. Az elektrokozmetikában használják, pl. szilícium, germánium.
Egyenfeszültség hatására az elektronok a vezetőkben állandó irányba vándorolnak, és a vezető keresztmetszetén egységnyi idő alatt áthaladó részecskék száma állandó: egyenáram.
Ha a feszültség változó, akkor az elektronok haladási iránya időnként ellentétessé fordul és váltakozó áram jön létre.
A periodikus váltakozásnak fő jellemzője a frekvencia (másodpercenkénti periódusváltás), jele: Hz.
Három fajtája van:
1. kis frekvencia: 1–1000 Hz.
2. középfrekvencia: 1000–100 000 Hz.
3. nagy frekvencia: 100 000 Hz feletti.
Indirekt és direkt kozmetikai gépek
▶ indirekt kozmetikai gépek – az elektromos energiát más energiaformává alakítják át, ezt használjuk a kezelésekhez:
– mechanikai energiát közvetítő gépek (vibrációs masszázskészülék)
– hidroterápiás (vapozon)
– termoterápiás (termomaszk, arcvasaló)
– fonoterápiás (ultrahang)
▶ direkt kozmetikai gépek – az elektromos áram közvetlenül érintkezik a bőrrel.
– egyenárammal működő gépek
– kis, közép–vagy nagy frekvenciás váltóárammal működő gépek
Minőség és megbízhatóság
Természetesen mind a szakma, mind a vendég vágyik az újdonságra. Érdemes azonban odafigyelni a gépek minőségére és eredetére.
Én hiszek benne, hogy a kevesebb néha több, hogy a minőség és megbízhatóság egy befektetés, ami hosszú távon megtérül. Egy-egy új elektrokozmetikai kezelés bevezetése előtt érdemes átgondolni, hogy
- szinergiában áll-e a termékcsaláddal, amivel dolgozunk, vagy az eszköz vásárlásán túl szükséges-e a kozmetikumokba is befektetni
- a meglévő kezeléseket tesszük-e hatékonyabbá vagy új kezelési/problémamegoldó eljárás az, amit bevezetünk.
Összefoglalva: kell a technika és kell a minőség.
Természetesen a korszerű kozmetikumokban már úgy vannak „csomagolva” a hatóanyagok, hogy ki tudják játszani a bőrünk védekező mechnanizmusát, de manuálisan sosem fognak abban a mélységben hatni, ahol egy korszerű és minőségi elektrokozmetikai gép (ultrahang, elektroporáció vagy rádiófrekvencia) dolgozik.
Kormanik Andrea
kozmetikus, gyakorlati oktató, beauty-med tulajdonos