A szépségtanácsadó szakma ezen a néven nem létezik többé, pár hónapig még a kifutó képzésekben tanulók vizsgát tehetnek. Ezzel egy időben megjelent helyette egy programkövetelmény, amit felnőttképzésben lehet oktatni sminkes és szempillaépítő néven, 800-1000 órában, és tartalmilag hasonlít a szépségtanácsadó képzésre.
Szerző: NZ
Nagyon fontos jogszabályi változás lépett életbe 2021. május 31-én. A Magyar Közlönyben megjelent rendelet szerint ugyanis attól a naptól a 9602 sor két újjal bővül:
- 960210 Sminkelés, műszempilla-építés
- 960211 Sminkelés az ügyfél otthonában
Ezzel lezárult a szépségtanácsadói szakma régóta tartó vesszőfutása. A szépségtanácsadás a szakmák átalakításának lett áldozata, jövője gyakorlatilag azon múlott, hogy kapjon egy saját Önálló Vállalkozási Tevékenységi Jegyzékbe (ÖVTJ) kerülő számot.
EZT IS ÉRDEMES ELOLVASNI ⇒ Szépségtanácsadás: egy kódszámon múlik az egész szakma jövője
A szakértők már rég állították, hogy van megoldás: mivel a TEÁOR szerint a teljes szépségipar egy szakágazatba tartozik (9602 kódszámmal), ez alatt kellene megnyitni az új ÖVTJ kódot a szépségtanácsadóknak (960210 és 960211).
Ki a szépségtanácsadó?
A szépségtanácsadó stílustörténetet és művészettörténetet tanul, ismeri és kivitelezi a műszempilla-technikákat, sminkeli a vendéget, test- és arcfestést tud alkalmazni, hagyományos körömlakkozást végez, egy szolgáltató egységben recepciósi, adminisztrátori, higiéniai feladatokat láthat el és az egységet üzemeltetheti. Fontos, hogy kozmetikusi tevékenységi kört nem végezhet, működését viszont eddig a kozmetikus TEÁOR-szám (tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszere) alá sorolták be.
A most bekövetkezett változásról Juhász Klári, biológia-és kémiaszakos tanár, kozmetikusmester, az Alveola Beauty Akadémia szakmai vezetője, a P.I.SZ.SZ.E. elnökségi tagja adott részletesebb elemzést a Beauty Forumnak.
Milyen gyakorlati változást hoz a rendelet? Ezzel vállalkozást nyithatnak, folytathatnak például a sminkesek, pillások is, azaz akik nem kozmetikusok is egyúttal?
Juhász Klári: A szépségtanácsadó szakma 2016 óta létezik. A kormány kérésére lett külön OKJ-s szakma, amikor államilag elismert két OKJ-t kívántak adni a szakgimnáziumokban, ezzel csábítva a tanulókat a szakképzésbe. Ezért a készítőket arra kérték, hogy olyan szakmában gondolkodjanak, ami a saját szakmájukhoz tartozva, önállóan is piacképes, keresett és rövid idő alatt megtanulható.
Alapvetően iskolarendszerre készült, az akkor még ágazati szakgimnáziumoknak nevezett állami iskolákban szerezhették meg (és még 3 évig meg is tehetik!) a beiratkozó tanulók az érettségi évében (12. évfolyamon) mellékszakképesítésként.
A törvényalkotók a szakma kialakítása közben, már a finisben úgy döntöttek, hogy iskolarendszeren kívül is elsajátítható legyen, hisz a piaci igényeknek megfelelő szakmát sikerült alkotni a készítőknek.
Kicsit faramuci helyzetet szült ez a végső pillanatban hozott döntés, hisz a készítők nem iskolarendszeren kívüli képzésre kaptak felkérést, és időt már nem kaptak az átgondolásra, átdolgozásra. Az iskolarendszerben 454 órában oktatott mellékszakképesítés így a felnőttképzésben 600-700 óra alatt elsajátítható képzés lett.
Emellett tömegeket vonzott, hisz az addig nem teljesen „hivatalosan” tevékenykedő sminkesek, szempilla-építők is végre lehetőséget kaptak tevékenységük rendezésére.
A gond az volt, hogy a szépségtanácsadó szakma szakmai és vizsgakövetelményébe az 5212 kozmetikus FEOR-szám került be – ezt az SZVK-t kiadó Minisztérium tette bele, nem a készítők -, mivel más nem állt rendelkezésre. Ez természetesen így nem volt megfelelő, hisz a szépségtanácsadók a kozmetikus szakma egy kicsiny részét végezhetik csak a munkakörleírás alapján.
Miben segített a Kamara és a KSH, hogyan zajlott a folyamat?
J.K.: A szakma megszületésekor a készítők, valamint a BKIK Kozmetikus elnöksége is többször jelezte, hogy új TEAOR- és FEOR-számot, illetve ÖVTJ-kódot kellene ehhez a szakmához alkotni, ám mindig falakba ütköztek.
Sajnos nagyon sok helyen kiadták – mert nem tudtak mást tenni – a szépségtanácsadó szakmára a kozmetikus ÖVTJ-szám alapján a vállalkozási engedélyt. Jobb esetben nyilatkoztatták az ilyen végzettséggel rendelkező szakembert, hogy kizárólag az SZVK-ban leírt feladatokat (3.2 „A szakképesítés munkaterületének rövid leírása” és „A szakképesítéssel rendelkező képes” pontban található) fogja végezni. Rosszabb esetben nem.
Ezekből aztán születtek visszaélések, és apparátus sem volt az ellenőrzéshez. Tehát lett egy probléma, amit meg kellett oldani. A Kamarába érkezett javaslat szerint a Kamarák kaptak egy utasítást, mely szerint vissza kell vonni a szépségtanácsadó OKJ-s, államilag elismert bizonyítványra kapott vállalkozói engedélyeket.
Semmiképpen nem lett volna helyes megoldás az, hogy államilag elismert szakmát szerző szakembereket olyan lehetetlen helyzetbe hozzanak, hogy évekig dolgoznak a szakmájukban, amit nem kevés energiával és pénzért szereztek, egyszer csak ne végezhessék tovább önálló vállalkozóként. Arról nem beszélve, hogy még hónapokig indítani lehetett felnőttképzésben ezt a szakmát.
Megoldást kellett találni úgy, hogy a kozmetikus szakma se sérüljön, hisz teljesen jogos a felháborodás részükről, hogy a „csak” szépségtanácsadó szakemberek miért kapnak ugyanarra a kódra vállalkozói engedélyt. Emellett az államilag elismert OKJ-s bizonyítvánnyal rendelkező szépségtanácsadóknak is joguk van önálló vállalkozást indítani és nem lehet arra kényszeríteni őket, hogy alkalmazottként dolgozzanak a jövőben egy kozmetikus szárnya alatt.
A PISZSZE keretein belül először az MKIK-hoz fordultunk, ahol pár hónap alatt eljutottunk addig, hogy egyeztettek a szakmával és elindították a törvényi szabályozás átalakításával kapcsolatos egyeztetéseket. Csak halkan szeretném megjegyezni, hogy ezzel a bizonytalansággal az amúgy már halálra ítélt felnőttképzőktől az utolsó morzsákat is elvették, hisz a bizonytalanság miatt jóval kevesebb jelentkezőjük volt a szépségtanácsadó képzésre.
A már végzett szépségtanácsadók pedig a képzőket hibáztatták és kérték számon. Szóval nem volt egyszerű helyzet. Aztán megint teltek a hetek-hónapok és nem történt semmi. A végzett szépségtanácsadók megelégelték egy idő után és elkezdték bombázni a Kamarákat és a KSH-t is a kérdéseikkel.
A BKIK kozmetikus szakmai elnöksége és a PISZSZE jelezte a problémát az MKIK és a KSH felé, javasolt megoldást, és előadásra is felkérték ebben az ügyben kompetens személyeket. Szerencsére az MKIK és a KSH is egyetértett és támogatta a javaslatot, így született megoldás. Először január 1.-re, majd március 1.-re, majd május 1.-re ígérték az ÖVTJ-számot. Végül május 31-én megjelent a Magyar Közlönyben a szépségtanácsadókra vonatkozó ÖVTJ-szám, úgyhogy minden végzett szépségtanácsadó mehet és rendezheti sorait.
Ezúton is köszönjük a Kamarának, a KSH-nak és mindazoknak, akik segítettek abban, hogy ez létrejöhessen! Rögös út volt, de korrekt megoldás született.
Hány embert érint a változás?
J.K.: Az elmúlt években végzett szépségtanácsadó szakemberek száma az OSAP felület szerint több ezer. Ebben azonban nincsenek benne az iskolarendszerből kikerült szépségtanácsadók, illetve számolni kell azzal, hogy nem mindig szolgáltattak adatot a felnőttképzők, úgyhogy ez a szám akár a többszöröse is lehet.
Újraindul a szakma oktatása is?
A szakma szépségtanácsadó néven megszűnt. Pár hónapig még a kifutó képzésekben tanulók tehetnek vizsgát, illetve az állami iskolákban még 3 évfolyam van, akiknek lehetőségük van megszerezni a szépségtanácsadó szakmát mellékszakképesítésként. Megjelent helyette egy programkövetelmény, amit felnőttképzésben lehet oktatni sminkes és szempillaépítő néven, 800-1000 órában. Tartalmilag hasonlít a szépségtanácsadó képzésre.