A kamaszkor elmúltával az aknéproblémáktól is búcsút kellene vennünk. Manapság egyre gyakrabban találkozunk a felnőttkori aknéproblémák különböző típusú megjelenésével. Nézzük az okokat!
Szerző: RADICS ZSUZSANNA kozmetikus, gyakorlati oktató
Amikor bőrünk egészséges mikrobiom-takarójának egyensúlya felborul (például kamaszkori hormonváltozás, nem megfelelő kozmetikumok), egyes baktériumok túlsúlyba kerülhetnek, ami pattanások kialakulásához vezethet. Az elhalt hámsejtek és a fokozott faggyútermelés a pórusok elzáródását idézi elő. Ez a közeg ideális a Propioni baktérium elszaporodásához, mert faggyúval táplálkozik.
Elvileg a kamaszkori hormontúltengések lecsendesedésével az aknéproblémáktól is búcsút lehetne vennünk. Manapság azonban egyre gyakrabban találkozunk a felnőttkori aknéproblémák különböző típusú megjelenésével.
OLVASD EL A SZERZŐ EGY MÁSIK CIKKÉT IS ⇒ Hegkezelés a kozmetikában: simogatással nem lehet látványos eredményt elérni
Kiváltó okok
1. Táplálkozás
Bár az tévhit, hogy az étel- vagy italintolerancia, allergia közvetlenül felelős az aknék megjelenéséért, de a helytelen táplálkozás súlyosbítja az alapbőrtípus különböző elváltozásait. Az étel/italallergiák közvetve a belső gyulladásokon keresztül hatnak negatívan a bőrre. Ezek a gyulladások többek között okozhatnak refluxot, gyomor- és emésztőrendszeri panaszokat, IBS-t.
Ezek a betegségek közvetve hatnak az arcbőrre is, ha jól tudjuk olvasni a jeleket, akkor az arcbőrön lévő tüneteket látványosan tudjuk kezelni – emellett hangsúlyozzuk mindig a kivizsgálás fontosságát is!
- Helytelen táplálkozás – A zsíros, szénhidrátdús ételek, az olajos magvak, a csokoládé, a cukros italok, a péksütemények és a tej az aknés elváltozásokat negatívan befolyásolják. Emellett bizonyos magas glikémiás indexű élelmiszerek fogyasztása súlyosbíthatja az aknés panaszokat.
Ezek az élelmiszerek, a fehér kenyér, a burgonya, a cukor stb. gyorsan emelik meg a szervezet vércukorszintjét. A megemelkedett inzulinkiválasztás és az ehhez kapcsolódó hormonhatások, például a fokozott androgéntermelődés megnöveli a faggyútermelést. A tej ugyan kis mennyiségben, de tartalmaz androgén hormon előanyagot, amiből a faggyúmirigyben található enzim valódi androgén hormont állít elő.
Másrészt a benne található inzulinszerű növekedési faktor (insulin-likegrowth factor, ILGF-1) fokozza a faggyú termelődését, hat a szaruképzésre is, a pórusok eltömődéséért felelős hámsejtek termelődését stimulálja. A hirtelen megnövekedő inzulin az ILGF-1 és az androgén hormonok fokozott termelődését váltja ki. - Ételallergiák – A bőr a legnagyobb kiterjedésű szervünk, és ha belső szerveink gyulladásos képet mutatnak, akkor az meglátszik az arcunkon is. Amikor étel- vagy italallergia/intolerancia áll fenn, akkor az elsődlegesen a gyomor- és bélrendszerünket érinti.
Elég gyakran a vendég évekig nem tapasztal tünetet. Csak amikor a belső állandó gyulladás már krónikussá válik és negatív bőrképet mutatva jelentkezik, akkor kezd szembesülni a problémával. Ezért is fontos a vendégek alapos szubjektív diagnosztizálása és a probléma széles körű feltárása. Hiszen a bélrendszer az immunrendszerünk bástyája.
Csak egészséges embernek lehet egészséges bőre! A bélrendszerben található baktériumok egyensúlya, egészsége fontos a bőr szempontjából is, hiszen a gyulladásos változások negatívan befolyásolják a bőr hydrolipid köpenyét és bontják a bőr barriert.
2. Stressz
A stressz lelki, szellemi és fizikai tüneteket is kiválthat, például gyomor- és emésztőszervi problémákat, szorító mellkasérzést, magas vérnyomást, alvászavart, szorongást, koncentráció- és figyelemzavart.
Ezekkel a tünetekkel mindenki tisztában van, azzal azonban már sokkal kevesebben, hogy komoly bőrproblémák injektoraként a lappangó hajlamokat felerősítve okozhat rosaceát, atópiás bőrgyulladást és aknékat is. (1. kép)
Hogyan felelős a stressz az aknékért?
A stressz a fokozott kortizol, illetve androgén hormonok és neuropeptidek termelődésén keresztül hatással van a faggyúmirigyek működésére. A mellékvese velőállománya az adrenalint, külső része, a kéreg többek közt a kortizol hormont termeli.
A két hormon összehangolt munkája teszi lehetővé, hogy hirtelen stresszhelyzetben a testünk reagálni tudjon. Az adrenalin a pulzusszám emelésével hat a szívre, hogy extra mennyiségű vért juttasson az izmokhoz, ezáltal gyorsabbak és erősebbek leszünk. Ehhez a szükséges energiát a kortizol adja.
Ha a stressz a mindennapjaink részévé válik, az a hormonrendszer működésén is meglátszik. A tartós magánéleti vagy munkahelyi stressz, a kialvatlanság, de az állandó éjszakai munka is a szervezet folyamatos stresszhormontermelését stimulálja. Ez a mellékvese tartalékainak a kimerülését okozhatja.
3. Hormonális problémák
- Menstruáció – a felnőtt nők többsége a bőrén is érzi a menstruációs jeleket. A havi ciklus minden napja változó hormonszintet mutat. A ciklus első felében az ösztrogén, a másodikban a progeszteron irányít. A menstruáció előtt és alatt mindkét hormon alacsony szintre zuhan, míg a tesztoszterontúlsúlyba kerül – a tesztoszteronszint egyébként relatív állandó).
Az időszakosan túlsúlyba kerülő androgén hormonok miatt a havi vérzés környékén aknés elváltozásokat figyelhetünk meg, hiszen a faggyúmirigyek rendelkeznek hormonreceptorokkal, ezeken keresztül a hormonok, különösen a nemi hormonok komoly gondokat tudnak okozni. - Hyperandrogén bőrproblémák – a hormonális rendellenesség egyik tünete a pattanásos, aknés bőr, de egy idő után az aknés bőr mellé más testi tünetek is társulnak: menstruációs zavar, erős testszőrzet (például bajusznál, a szakállrészen vagy a mellkason, a melleken és a mellbimbók körül), a haj szerkezete megváltozik, tartástalanná, vékony szálúvá válik, férfi típusú hajhullás alakul ki.
– Ezeknek a tüneteknek az oka az, hogy a tesztoszteron dihidrotesztoszteronná (DHT) alakul át, ami fokozza a faggyútermelést. Az így eltömődött pórusok cisztás aknékat is tudnak okozni (a DHT közvetlen is stimulálja faggyúmirigyeket), a zsíros bőr és a gyorsan zsírosodó haj is ennek a következménye. A férfiakra jellemző kopaszodás is a megemelkedett DHT-nak köszönhető. Az, hogy a tesztoszteron DHT-vá alakul, a tartósan alacsony progeszteronszint következménye. Amikor a progeszteronszint alacsony, az leszabályozza a DHT-szintet is.
– Az alacsony progeszteronszint leggyakrabban inzulinrezisztenciára és a PCOS-re vezethető vissza.
- Mesterséges hormonzavarok és problémák a bőrön. Mesterséges megtermékenyítés: lombikprogramban résztvevő vendégeimnél tapasztalom: a beavatkozások a bőrükön is nyomot hagynak, amin mi segíteni tudunk. Szem előtt tartva, hogy a vendég egészsége és az embrió megtapadása a legfontosabb. Ilyenkor én olyan óvatosan állok a vendég kezelési tervének összeállításához, mintha terhes lenne.
- Testépítők. Az izmok növeléséhez gyakran szednek (szúrnak) mind a férfiak, mind a nők anabolikus szteroidokat. Ezek a feketepiaci szerek az orvosi szabályozott hormonbevitellel szemben kifejezetten károsak, ugyanis a hatásuk hosszan tartó problémákat és más betegségeket is előidézhet. Az aknék nagyobb arányú megjelenését sajnos mindkét esetben megfigyelhetjük.
KEZELÉSI KÚRÁK ÁLLANDÓ ÉS FŐ LÉPÉSEI
– Gyulladáscsökkentés.
– Folthalványítás.
– Hidratálás.
Orvosi diagnosztizálás
Ezeken kívül még rengeteg probléma állhat a háttérben: fog- és ízületi gyulladások, mandula, szennyezett környezet, környezeti ártalmak.
A probléma feltárása alapos szubjektív diagnosztizálást követel meg tőlünk. Ha nem vagy csak részben találjuk meg a kiváltó okot, akkor a következő kivizsgálások nagy jelentőséggel bírnak:
- Teljes labor és vérkép.
- Bőrgyógyászat.
- Góc- és gyulladáskutatás (fogászat, fül-orr-gégészet, nőgyógyászat, urológia, reumatológia, belgyógyászat).
- Allergiakutatás (gasztroenterológia, allergológia és immunológia).
- Hormonvizsgálat (endokrinológia–nőgyógyászat komplexen).
- Pszichiátriai vizsgálat.
Semmiképpen nem szárítjuk a bőrt, még helyileg sem, folyamatosan arra törekszünk, hogy a sérült hidrolipid köpenyt helyreállítsuk. A barrier regenerálása és értékes probiotikumokkal való táplálása látványosan gyorsan, tartósan tud eredményt hozni számunkra.
RADICS ZSUZSANNA kozmetikus, gyakorlati oktató.
Fő szakterülete a problémás bőr (acne, heg, rosacea) és az elektrokozmetika,
szívügye a ,,gondolkodó” kozmetikusok kinevelése.