Külső-belső bőrápolás: salaktalanító kezelés a kozmetikában

Sokan tévesen „méregtelenítésről“ beszélnek, amikor salaktalanításra gondolnak. Ha méreganyagokkal lenne tele a szervezetem, akkor ezt a cikket sem tudnám megírni.

Szerző: Kovács Edit kozmetikusmester, szakoktató

Tisztázzuk a fogalmakat!

Méregtelenítés: a szervezetbe került életveszélyes vagy toxikus anyagok eltávolítása, amihez kórházi és orvosi felügyelet szükséges. A leggyakrabban háztartási vegyszerek, gyógyszerek, kábítószerek vagy alkohol következtében válik szükségessé.

Ezeket az anyagokat semmilyen „méregtelenítő“ kúrával nem lehet eltávolítani, minél hamarabb orvoshoz kell fordulni!

Honnan is kerülnek a salakanyagok a szervezetünkbe?

A félkész élelmiszerekben lévő mesterséges anyagokat, tartósítószereket, színezékeket, aromákat, állományjavítókat a szervezet nehezen tudja feldolgozni. Összegyűlnek a szervezetünkben, és salakanyagokként raktározódnak.

Ha ezek mellett túl kevés zöldséget és gyümölcsöt fogyasztunk, akkor ezek a salakanyagok nehezen fognak távozni a bélrendszerünkből. Ha a salakanyagok túl sokáig maradnak a testünkben, visszaszívódnak, így betegségek, bőrproblémák kialakulásához vezethetnek.

Ezért is fontos, hogy rostban gazdag élelmiszerekkel, sok folyadékfogyasztással, rendszeres testmozgással támogassuk a szervezetünket, hogy ezek a felesleges anyagok távozzanak a bélrendszerünkből, így támogatva mind a belső, mind a külső egészségünket, szépségünket.

Ha a salaktalanítás nem működik a szervezeten keresztül, akkor a bőrön megjelenő tüneteket (mint például bőrgyulladások, kiütések, ödéma, ekcéma, akné, cellulit, fénytelen, ráncos bőr) nem tudjuk kellően professzionálisan ápolni.

Épp ezért nagyon fontos, hogy a vendég az otthoni bőrápolását tudatosan végezze a bőrén kívül és belül is.

Nyirokrendszer

Nyirokrendszerünk a vérrendszer mellett az egész testünket behálózó másik érrendszer. A benne keringő nyirokfolyadék az immunrendszerünk védekező bázisa: a nyirokcsomókban található limfociták felveszik a küzdelmet a fertőzésekkel szemben, elszállítják a salakanyagokat, az anyagcsere-bomlástermékeket.

Ha lelassul a keringése, ödéma alakul ki, és a szervezetet megtámadó vírusok, baktériumok, gombák elkezdenek szaporodni.

Ennek elkerülése érdekében nyirokmasszázst végezhetünk, ami egy olyan fizioterápiás eljárás, ahol a kötőszövetre gyakorolunk egy nagyon lágy technikával végzett masszázst, aminek hatására fokozni tudjuk a nyirokfolyadék áramlását. (A nyirokfolyadék átlagos sebessége 3 cm/perc, ami a masszázzsal fokozható.)

Nyirokmasszázs a kozmetikában

Az arcon végzett nyirokmasszázs nem is masszázs, hanem drenálás (= folyadékelvezetés). A nyirokdrenázs egy olyan speciális masszázs, amely serkenti, aktivizálja a nyirokrendszer működését. A nyirokereket billentyűk teszik szakaszossá, így egyirányú a nyirok áramlása a nyirokerekben.

Ezért mindig nyakon fentről lefelé, arcon középről kifelé történő, előretoló, pumpáló mozdulattal dolgozunk, hogy így segítsük a nyirokfolyadék megfelelő áramlását. Elsődleges szempont a nyirokelvezető csatornák megnyitása, megtisztítása, hogy a salakanyagokat a testünk akadálytalanul el tudja szállítani.

Manuális nyirokdrenázs

A manuálisan végzett nyirokdrenázs-masszázs során a bőrfelület felszínén elhelyezkedő nyirokérhálózatra és a nyirokerek egészére hatunk. Nagyon fontos, hogy szabályosan végezzük a kezelést, tisztában legyünk az arc–nyak nyirokcsomóinak pontos elhelyezkedésével, és a helyes masszázstechnikát is ismerjük.

A kezelés elején kell ezt a műveletet elvégezni, mivel a bőrfelszínhez közel fekvő nyirokerek megtisztítását idézzük elő ezzel a masszázstechnikával, aminek hatására az utána bőrre felvitt hatóanyagok jobban felszívódnak, hasznosulnak.

A manuális nyirokmasszázs kritériumai:

  • Kis nyomást alkalmazunk, mivel a kozmetikai szempontból fontos nyirokerek a bőrfelszínhez közel találhatóak.
  • Masszázs közben a bőr formája nem változhat.
  • A bőr kipirosodása, felélénkülése nem lehetséges.
  • Nem okozhatunk fájdalmat.
  • A szövetnedveket lassú, lomha, ritmikus, 5-7-szer ismétlő mozdulatokkal mozdítjuk el a meghatározott hely felé.

Nyirokdrenálást végezhetünk féldrágaköves arcrollerrel vagy Gua Sha kővel is. Legismertebbek a jade kőből vagy rózsakvarcból készült rollok, kövek. Nagyon népszerű eszközök, nem érdemtelenül, mivel a féldrágaköveknek a holisztikus tulajdonságaik kihatnak az emberi szervezetre, tárolják, sugározzák a pozitív energiájukat.

  • Az arcroller használatával segítjük a nyirokelvezetést, csökkentjük az arc ödémáját, a vérkeringést fokozzuk. Arckrémekkel, fátyolmaszkokkal együtt használva növeljük a bennük lévő hatóanyagok felszívódását.
  • A Gua Sha masszázskövek tökéletesen követik az arc görbületeit. Az arcrollerhez hasonlóan segítik a nyirokfolyadék és a benne lévő salakanyagok elvezetését. Használata nyugtatja az idegrendszert, feszesíti az arcizmokat, javítja a keringést és a kollagéntermelést.
    Fontos hozzá ismernünk az arc–nyak nyirokcsomóinak elhelyezkedését!
Elektrokozmetikai megoldások

A face-lifting kezelésnél hatóanyagot nem használunk. Mikroáram segítségével fokozzuk a bőrfelszín anyagcseréjét, így segítjük több oxigénhez a bőrt, és a salakanyagok eltávolítását is serkentjük ezzel. A kezelés hatására fokozódik az izomtónus, javul a ráncok, a hegek mélysége, látványosan csökkenti, halványítja a szem körüli ödémákat, karikákat, táskákat.

Bár az ultrahangos kezeléssel elsődleges célunk, hogy hatóanyagot juttatunk be a bőrbe, mégis a fizikai és a biológiai hatása miatt a szövet felmelegszik, az erek kitágulnak, a sejtanyagcsere és nyirokkeringés fokozódik. Mikromasszázsa révén a sejtekben lévő felesleges anyagok eltávolítását segíti, amelyek a nyirokrendszerbe kerülve távoznak a szervezetből.

Elektrokozmetikai géppel végzett nyirokmasszázst az SPM vákuummasszázzsal végezhetjük. Az arcon végzett kezelésnél az üvegpisztolyban létrehozott vákuum hatására a salakanyagok távoznak a bőrfelszínről, fokozódik a bőr oxigénfelvétele és a sejtek anyagcseréje, javul a kollagén- és az elasztinszintézis, regenerálódik a bőr. Testen is végezhető a kezelés, ilyenkor cellulitkezelést végzünk. Vákuum hatására a nyirokfolyadék áramlási sebességét felgyorsítjuk, a zsírsejtek fala megreped, a benne lévő tartalom a nyirokrendszeren keresztül salakanyagként távozik a szervezetből. A kezelés hatására felgyorsulnak az anyagcsere-folyamatok, hisztamin szabadul fel, a vérerek kitágulnak, aminek a hatására a bőr kipirosodik, megújul és rugalmas lesz. Mind a két testrész kezelésénél ismernünk kell a nyirokcsomók elhelyezkedését, mind az arcon, mind a testen.

A hullámmasszázs egy gépi nyirokmasszázs a fáradt, elnehezült lábak kezelésére, a felső test (derék, hasi rész) nyirokkeringésének fokozására. A kezelés alatt a testre felhelyezett applikátorokat sűrített levegővel fújják fel, ami egy hullámszerű masszázs segítségével a nyirok elvezetőcsatornái felé áramoltatja a nyirkot. A kezelés hatására nemcsak a felhalmozódótt nyirokfolyadék ürül ki, hanem a vénás keringés és a kötőszöveti regeneráció is javul.

Kozmetikus nyirokbetegséget nem kezelhet, ezért a konzultációnál mindenképpen tisztázni kell a probléma eredetét! A nyiroködéma sok esetben szövődményekkel jár, amelyek előfordulási valószínűsége a kezelés elhanyagolásával nagymértékben növekszik. Ezek lehetnek például: orbánc, nyirokfisztula (nyirokelfolyás a bőrfelszínen át), fertőző betegségek, lábszárfekély, rosszindulatú érrendszeri daganatok.

A nyirokkezeléséhez elengedhetetlen az arc-test nyirokcsomók pontos ismerete, ezért mindenképpen megfelelő tanfolyam elvégzése szükséges a helyes kezelés elvégzéséhez.

Természetes salaktalanítás

Fontos, hogy lehetőséget biztosítsunk a bőrnek, hogy megszabaduljon a káros anyagoktól. Ha a bőrünk állapotát nem segítjük, nem támogatjuk belülről, akkor nem érjük el a kívánt hatást a kozmetikai professzionális kezeléseinkkel sem.

Táplálkozásunk sokban segíti a bőrünk egészségét, szépségét. Feladatunk, hogy felhívjuk a vendégek figyelmét a helyes táplálkozásra, az egészséges életmódra, a salaktalanító kezelések fontosságára. A felesleges salakanyagok „kisöprése” minden évszakban fontos feladat.

Az emésztőrendszer kipucolására a zöldségek és a gyümölcsök a leghatékonyabb élelmiszerek. Vitaminokban, ásványi anyagokban, anyagcserét aktivizáló enzimekben gazdagok. A rostban gazdag élelmiszerek elősegítik az emésztőrendszer megtisztulását, így segítik az elengedhetetlen tápanyagok felszívódását.

A salaktalanításhoz nagy segítséget nyújt a szaunázás (infra- vagy finn szauna), valamint a heti többszöri rendszerességgel végzett sportolás. A jógagyakorlatok hozzásegítik a testünket a jó közérzethez, az egyensúlyunk megtartásához. A friss levegőn, természetben töltött idő a tüdő salaktalanítását segíti és energiával tölti fel az embert, de mindenkinek magának kell kiválasztania a neki megfelelő testmozgást, az a lényeg, hogy heti rendszerességű legyen.

A sok  folyadékfogyasztás, hozzáadott cukor nélküli gyümölcs- és zöldséglevek, valamint a víz segíti a vesék gond nélküli működését is.

Edukáld a vendéget!

Fontos, hogy olyan kapcsolatot alakítsunk ki a vendégeinkkel, ahol őszintén beszélgethetünk velük, és bár nem vagyunk orvosok, mégis hívjuk fel a figyelmüket a helyes táplálkozásra, a sok folyadék fogyasztására, a salaktalanító kezelések fontosságára, hatékonyságára!

Kamasz vendégeink bőrén jelentkeznek leghamarabb a gyulladásos bőrproblémák, ezért fontos, hogy elérjük náluk: együttműködjenek velünk az otthoni ápolásnál és megértsék az egészséges életmód fontosságát – nemcsak a szervezetükre tekintve, hanem a bőrük miatt is.

Segítsük vendégeinket edukációval, hogy a bőrük állapota minél hamarabb normalizálódjon! Biztassuk őket, hogy heti rendszerességgel tartsanak otthon is „ÉNIDŐT“!

Immunrendszerünk 70% – 80%-a az emésztőrendszerünkben található, vigyázzunk rá!

KOVÁCS EDIT
kozmetikusmester, szakoktató