Mi történik a szövetekkel, amikor lézerfénnyel megvilágítjuk?

A kéz hüvelyk- és mutatóujja közötti szövetréteg vékonyabb, így alkalmas arra, hogy láthatóvá tegyük, mi is történik a szövetekkel, amikor lézerfénnyel megvilágítjuk.

Az itt látható kísérletnek a lépései az eltérő sűrűségű és fényáteresztő-képességű „hatóanyagok” lágylézerrel való együttes alkalmazhatóságát mutatják be. Jól látható, hogy az eltérő hatóanyagok milyen mértékben engedik át a fényt, vagy szigetelik a bőrfelszínt.

Az első képen letisztított, zsírtalanított, hatóanyagmentes szövetet világítottunk meg piros (660 nm) lézerrel.  Jól látható, hogy a fény nagy része elnyelődik a szövetben, egy jelentős térfogatot megvilágítva kifejti a kedvező élettani hatásokat. Lágylézer-kezelés szempontjából ez az optimális képlet.

Natur
natúr

A második képen drogériában bárki által megvásárolható, fehér, sűrűbb állagú éjszakai arckrémet kentünk fel a kezelendő felületre. Jó látható, hogy a piros lézerrel megvilágított sűrű, fehér krém a fény nagy részét nem engedi át, így a kezelendő szövetet a hatóanyag nélküli kezeléshez képest jóval kevésbé tudja bevilágítani. Azaz a fény jóval kisebb hányada tud elnyelődni és a kívánatos fotokémiai hatást kiváltani.

Arckrem
arckrém

A harmadik képen – a látvány kedvéért – fehér fogkrémet vittünk fel a megvilágítandó felületre. Az eredmény jól látszik, azaz nem látszik, hiszen a fogkrém szinte teljes mértékben elzárja a fény útját, alig jut be a szövetbe, így a lágylézer ebben az esetben biostimuláló hatását nem, illetve alig-alig tudja kifejteni.

Fogkrem
fogkrém

Ebből az egyszerű kísérletből is látható, hogy a lágylézert olyan hatóanyaggal együtt lehet igazán hatékonyan használni, amely átlátszó, tehát nem akadályozza meg a fény bejutását a szövetekbe.

TÁBORI ERIKA kozmetikus mester,
az Optikop Beautylaser vezető szakmai előadója, szakoktató, a Vanilla Day Spa tulajdonosa.

TANOSNÉ BOJTOS JÚLIA
Optikop Beautyalaser/Gyógylézer Család ügyvezető igazgató.