A férfiaknál is elvárás az igényes megjelenés. Mind az érett férfiak, mind a fiatal fiúk egyre többet foglalkoznak a bőrük ápolásával, a kinézetükkel, és veszik igénybe a kozmetikai kezeléseket anélkül, hogy eközben zavarba jönnének.
Szerző: Kovács Edit
A férfiak bőrén is meglátszik a stressz, a dohányzás, a helytelen táplálkozás, az emésztési zavarok, a nem megfelelő kozmetikumok használata és a környezeti ártalmak okozta elváltozások – ezért ugyanazokra a kozmetikai kezelésekre van szükségük, mint a nőknek.
Bár az öregedés jelei késöbb jelennek meg az arcukon, mert a bőrük zsírosabb, vastagabb és ellenállóbb, magasabb a kollagén-tartalma, viszont a megjelenő ráncok, barázdák gyorsabban mélyülnek el.
A férfiak bőrének jellemzői
- 15%-20%-kal vastagabb a bőrük, mint a nőké, ezért gyakran durvább tapintású, mivel a vastagabb bőr védetebb a káros UV-sugaraktól és a környezeti hatásoktól.
- A kollagén-tartalma magasabb, ezért később indul öregedésnek.
- A kötőszöveti rostok (kollagén, elasztin) szerkezete is más, ezáltal erősebb kötést biztosít, emiatt ellenállóbb lesz minden külső hatással szemben.
- Több faggyúmiriggyel és nagyobb és több pórussal rendelkeznek, így a faggyútermelésük is erőteljesebb, ezért zsírosabb és fényesebb a bőrük, hajlamosabb az aknék kialakulására. Van előnye is a fokozott lipid-tartalomnak: megakadályozza a láthatatlan vízleadását, így a felnőtt férfiak bőre kevésbé száraz, a rugalmassága tovább megmarad.
- A tisztátalan bőr a kamaszkorban okoz nagyobb esztétikai problémát, amit a helytelen táplálkozás is befolyásol. Ezért folyamatosan beszélnünk kell velük az otthoni rendszeres és helyes arctisztításról, arcápolásról, táplálkozásról, egészséges életmódról.
A tesztoszteron hatása
A férfiknál a nemi hormont a herék sejtejei állítják elő, a nőknél pedig a mellékvesében és a petefészekben termelődik. A férfiak tesztoszteron termelése 8-szorosa a nőkének. Míg a férfiak hormonszintje stabilizálódik az évek alatt, a nőknél sajnos ingadozhat.
■ A pubertárs alatt a szervezet tesztoszteronszintje a férfiaknál és a nőknél egyaránt megemelkedik. Míg a férfiaknál a nemi szervek fejlődésében (pénisz, herék), a másodlagos nemi jellegek kialakulásában van szerepe (mutálás, izomképződés, férfias arccsontok, egészséges hímivarsejtek kialakulása), addig a nőknél az izmokat és a csontokat teszi erősebbé.
■ Hatással van a faggyúmirigyekre is, a fiatalok 70%-nál aknék megjelenését idézheti elő, mind a fiúknál, mint a lányoknál.
■ Stimulálja a szőrtüszőt, a szőr növekedését.
■ Hatással van a férfiak verejtékmirigyeire, ezért ők intenzívebben izzadnak, és a pH-ja is más, mint a nőké. A férfiak izzadságának pH-értéke 4,5-5,5, a nőké pedig 5,8 -6,5 között van.
Szakáll-kérdés
Az arcszőrzet növekedését az androgén hormonok befolyásolják, ezért kamaszkorban a piheszőrökből erős szőrszálaklesznek. Az arcon akár 6 000–25 000 szállból is állhatnak, melyek naponta akár 0,4mm-t is nőhetnek. Sok férfinak nyűg a rendszeres borotválkozás, mert gyakran sérül az arcbőrük, irritációt, de akár szőrtüszőgyulladást is okozhat, hiszen ilyenkor minden egyes alkalommal megbontjuk a bőr hidrolipid rétegét – érzékeny, irritált, gyulladásra hajlamos lehet a leborotvált bőrfelület.
Ma újra hódít a szakáll a férfiak körébe. Ezt az is mutatja, hogy egyre több Barber shop nyílik az országban, ahol nemcsak a hajakat formázzák és ápolják, hanem a szakállakat is.
Talán hihetetlen, de több jótékony hatása is van a szakállnak:
■ 90%-95%-os védelmet nyújt a nap káros sugarai ellen. Minnél nagyobb a szakáll, annál nagyobb a védelem. Ezálltal később jelennek meg az arcon a ráncok is.
■ Védi a bőrt a környezeti hatásoktől, így lassítja az öregedést, mivel megakadályozza a láthatatlan vízleadást.
■ Véd a megfázás ellen, mert a szakáll melegen tartja a nyak részét, így védi a baktériumok ellen is.
■ Segíthet a pollenallergiásoknak, hiszen az arcszőrzet, főleg a bajusz elzárja az utat az orrjárathoz, így megakadályozza, hogy a pollenek a légutakba kerüljenek.
Nagyon fontos, hogy a szakáll, a bajusz ápolására rendszeresen fordítsanak elég időt, energiát, mert ha elhanyagolják, akkor baktériumokat, fertőzéseket terjeszthetnek.
A szakállas férfiakat csak nehezen tudjuk vagy nem is tudjuk masszirozni, kezelni, mert a krémek beleragadnak az arcszőrzetükbe. Ha pedig rövidre van vágva, akkor a mi tenyerünkről smirglizi le a bőrt.
A legideálisabb, ha frissen borotválva jönnek el hozzánk, hogy teljes körű kozmetikai szolgáltatást tudjunk nyújtani a számukra.
A férfiak igényei
- A fiatal fiúk, a tinik a tisztító kezeléseket veszik igénybe.
- Az érett 30+ -os férfiak már az anti-aging és regeneráló kezeléseket részesítik előnybe.
- A mikrodermabráziós, AHA-s kezelések közkedveltek, mert a megvastagodott, zsírosabb bőr általuk megújul, a régről megmaradt hegek halványodnak.
- Nekik is igényük van gépi kezelésekre: ultrahang, RF.
- Kedvelik a gyors és látványos menedzser-kezeléseket, melyeket akár az ebédszünetükben is igénybe vehetnek.
- Ők is szeretik, ha a szemöldökük rendezett –, de csak módjával: természetes hatású és ívű kialakításra van igényük. Ha szükséges, akkor nyugodtan vághatunk is egy kicsit belőle. Legyen a férfinak csinos a szemöldöke, de maradjon meg a férfias karaktere.
- A test szőrtelenítésére, gyantázására is igényük van. A hónalj, a mellkas, a hát, a kar és a láb mellett esetenként az intim területek gyantázását is vállalják.
- Ne feledkezzünk el a kéz- és lábápolásukról sem! Hiszen az igényes, ápolt férfihoz hozzátartozik az ápolt kéz és láb is.
A férfi vendégek gyakran türelmetlenek, ezért fontos, hogy minnél közelebbi időpontot adjunk nekik. Kezeljük diszkréten az „én idejüket“. Segítsünk nekik az otthoni ápolás kialakításában: adjunk nekik otthoni készítményeket, hogy ne a párjuk kozmetikumait használják!