Ez a gyakorló sminktetováló visszatérő kérdése. Bár a legbiztosabb választás a már kitapasztalt színek alkalmazása, én mégis azt javaslom, hogy légy merészebb, használd ki a pigmentsorozatod által kínált lehetőség 100%-át!
Szerző: Bizinger Katalin, Sminktetováló, microblading oktató.
Miért ne kovácsolhatnál előnyt az egyre precízebben előállított alapanyagokból és azok színkeverékeiből? Persze ehhez pontosan ismerned kell, hogy melyik alapanyag milyen színkarakterrel rendelkezik, és hogy a különböző alapanyagok egymás társaságában hogyan viselkednek a friss, valamint a gyógyult végeredményben, illetve hosszú távon a kopási folyamat alatt.
Ahhoz, hogy pontosan tudjuk, hogy az egyes pigment színeink (színkeverékeink) milyen bőrszínben, szájszínben mely gyógyult végeredményt tudják hozni, nemcsak a pigment-színkeveréket alkotó alapszíneket kell ismernünk. Nem elegendő azt tudni, hogy adott pigmentben dominál a sárga alapanyag, tudnunk kell azt is, hogy annak a sárga színnek milyen a fedőképessége, a színhőmérséklete, a stabilitása, a szemcséinek hozzávetőleges mérete és így tovább.
Pigmentanalitika és színkarakter
Jelen cikkemben bemutatok egy szerves pigmentgyártásban jellemzően előforduló alapanyagot és a bőrben való viselkedésének jellegzetességeit. E példán keresztül szeretném felhívni a figyelmed a pigmentanalitika szükségességére. Egy sminktetoválónak véleményem szerint ugyanúgy ismernie kell a pigmentjeink összetételét és az összetevők tulajdonságait, mint
ahogy a kozmetikusok ismerik a krémalapanyagokat, emulgeátorokat, detergenseket stb.
200310 – zöldessárga pigmentalapanyag
A sárga szín minősége, színtan szempontjából hőmérséklete és opálossága meghatározza a teljes
sorozat barna színeinek időtállóságát. Színtartó, stabil sárgával nem rendelkező sorozatok a sminktetoválás elkészítését követő első 6 hónapban lilás kopást eredményezhetnek.
Bár minden szín fontos a számomra, a sárga a legeslegfontosabb.
Éveket töltöttem annak a tanulmányozásával, hogy
– miért változtatnak színt a világos színtípusnak (szőkéknek) szánt szemöldökeim túl korán?
– miért gyógyulnak túlságosan hidegen már az első kezelést követően?
A sárgával kapcsolatos mindkét problémára megvan a megfelelő magyarázat, azonban mivel ez a cikk a pozitívumokra koncentrál, ennek magyarázatára itt nem térnék ki.
Vizsgáljuk meg közelebbről azt, mit is várnánk el egy sorozat optimális sárga színétől, színeitől?
1. Elsősorban azt, hogy a szín fedőképessége, intenzitása éppen oly erős legyen, mint a barna színt alkotó társainak, a pirosnak, a narancsnak és a feketének. Csakis ebben az esetben ígérhetünk vendégünknek színmódosulás-mentes gyógyulást és kopást.
2. Másodsorban pedig azt, hogy a kémiai stabilitása kielégítő és a kötőszövetben való depozit képződése helyhez kötött legyen.
Mit értek ezalatt pontosan?
– Csak abban az esetben tudja megszűrni számunkra a lilásan hideg, rövid hullámhosszú fénysugarakat a sárga szín, ha a papilláris sejtmembrán alatti területeken tud maradni. Egyszerűen megfogalmazva: színkorrekciós kezeléseknél ekkor tudja a sárga színünk a lilát színkompenzálni vagy a korai lila elszíneződést meggátolni.
– A hideg, kékes, lilás fénysugarak nem képesek túl mélyre hatolni a bőrben. Már a felszínhez közel szóródnak és visszaverődnek, tehát a mélyben ülő sárgának nincsen haszna. A kémiai stabilitás egy adott színanyagnál alapvető, hiszen ettől pigment a pigment és nem pedig festék. Azonban bizonyos színeknél ez kérdéses tud lenni: vannak olyan sárgák, amelyek oxidációra, ezáltal színváltozásra képesek.
3. Harmadsorban egy teljes sorozatban a felhasználónak nagyon jól jön, ha van egy hideg és egy meleg sárgája. A fenti színkód egy relatíve hideg színanyagot ír le.
Mit jelent ez számunkra pontosan?
– Azt, hogy a szemöldök-sorozatokban, ha csupán fekete (pl. 77266) és neutrális piros (pl. 56110) társaságában van jelen, akkor nem képes a gyógyult verzióban meleg végeredményt hozni, még meleg bőrszín-altónusokban sem – maximum neutrális végeredményre képes.
– Hideg bőrökben kimondottan hamvasan gyógyul, de hát ugyebár egy hamvas szőke vendégnek ez kívánt gyógyulás is lehet.
– Ahhoz, hogy egy ilyen sárga színből sárgásan meleg gyógyult eredményt tudjunk készíteni, mindenképpen szükség lesz meleg piros (pl. 11767) vagy még jobb választás a melegen narancsos poranyag (pl. 567110) hozzáadására.
Narancs jelenlétében ezek a zöldesen sárgás poranyagok melegebben jelennek meg a bőrben – ez indokolt lehet egy mézszőke vagy egy vörös hajú páciens esetében.
Egyes terméksorozatok két sárgával, mások pedig egy hideg sárga plusz narancs kombinációjával érik el, hogy világos árnyalatban mind hideg, mind pedig meleg árnyalatot tudjanak produkálni.
– Szájszínek esetében a sárga általában melegítő szín. A gyakorlat azt mutatja, hogy mivel a szájszínek képzéséhez rengeteg, különböző piros és narancs poranyag van használatban, a sárga ezek társaságában mindig melegedik.
– Ha meleg felvilágosításra vágyik az ember a sárga adagolása szájtetováló pigmentekben indokolt lehet. Ha hideg felvilágosítás a cél a titándioxid (77891) jön szóba. A 200310 sárga poranyag kimondottan élénk szín, tehát ha egy szájkeverékben dominanciában van, vagy mi extra keverésével megnöveljük a mennyiségét, a gyógyult színkép vibráló, élénk színt mutat.
Ugye ez most túlságosan bonyolultnak tűnik? Felmerülhet benned, hogy akarod-e ezt mind tudni a pigmentjeidről?
A kozmetikusiskolában bennem is felmerült ez a kérdés, amikor szembesültem azzal, hogy különböző krémalapanyagok, emulgeátorok, stabilizálók, fertőtlenítők és még plusz hatóanyagok is vannak. Nem beszélve arról, hogy ezeken a kategóriákon belül az összetevők száma szinte végtelen, legalábbis nehezen követhetően túlságosan sok.
Ráadásul a kozmetikai ipar óráról órára ontja magából az újdonságokat. Mindazon innovációkat, amelyek nélkül a mi praxisunk nem eléggé ’up to date’.
Szóval kénytelenek vagyunk ismerni magukat az összetevőket, hogy el tudjunk igazodni a folyamatosan változó piacban rejlő lehetőségekkel. A sminktetováló piac résztvevőiként ezt tesszük most is. Igyekszünk a színösszetevőinket, adalékainkat, vivőszereinket részletesen megismerni, hogy márkától teljesen függetlenül, már a termékcimkéről tudjuk, hogy az adott termék milyen színkarakterrel és milyen minőségi besorolással rendelkezik.
Ha érdekelnek további színek is, kattints ide!