Gondolatok a hatóanyagok bőrbejuttatásának manuális módszereiről. A kozmetikai kezelések során maximális hatékonyságra törekszünk. Ehhez szükséges a különböző hatóanyagok bőrbejuttatásának, felszívódásának és eloszlatásának elősegítése.
Szerző: Kuczora Gabriella kozmetikusmester, diplomás szakoktató, a Sierra Beauty Kft. szakmai vezetője.
Ismernünk kell hozzá a bejuttatandó anyagok fizikai, kémiai és biológiai tulajdonságait, hogy a legmegfelelőbbet választhassuk. Bár az elektrokozmetikai eljárások folyamatos fejlődése biztosítja a csúcstechnika alkalmazását, de milyen lehetőségek rejlenek a manuális módszerekben? Itt is elsődleges szempont az anyagok és technológiák ismerete.
- Minden kezelés alapja a pontos bőrdiagnózis, amit össze kell hangolnunk a vendég igényeivel. Sokszor azért nem sikeres egy kezelés, mert nem a legmegfelelőbbet választottuk: például hiába próbálkozunk ránctalanító kezeléssel, ha a bőr az alapvető szükségletei – hidratálás, táplálás – nincsenek kielégítve, így nem fogjuk a maximálist hatást elérni.
- A következő kulcslépés a bőr letisztítása. Ebben a fázisban
- egyrészt eltávolítjuk a különböző szennyeződéseket,
- másrészt csökkentjük a bőr ellenállását, fokozzuk a következő ápoló anyagok felszívódását. A mai modern lemosók már nem csak a tisztítást célozzák meg, hanem megkezdik a bőr specifikus kezelését is.
- A peelingek kiválasztásánál is fontos szempont (akár mechanikai, biológiai vagy kémiai), hogy a bőr tisztítása mellett már kezelnek is: ránctalanítanak, finomítják a bőr textúráját vagy halványítják a foltokat.
- A komedók eltávolítása szintén befolyásolja a bőr felszívóképességét, a hatóanyagok bőrbe jutását. A kérdés az szokott lenni, hogy ezt külön kezelésként végezzük-e el a feltöltő kezelés előtt 1-2 héttel, vagy összekombináljuk-e a kezeléssel. Itt is elsősorban az adott bőr igénye határozza meg a döntésünket, azonban egyre inkább különállóvá válnak a kényeztető kezelések.
- A bőr megfelelő előkészítése után következnek a legmagasabb hatóanyag-tartalmú termékek: az ampullák, szérumok, koncentrátumok vagy esszenciák. Ezek általában vizes bázisúak, de a zsírhiányos bőrök kezelésére kaphatók olajosak is. Ezeknél a „titok” a hatóanyag-kombinációkban, -komplexekben, illetve a hordozórendszerekben rejlik. A hatóanyagokat különböző hatóanyag-szférákba, -szómákba csomagolják, hogy azokat a megfelelő helyre és időben szállítsák a célzott hatás kedvéért. Ezek a hatóanyagok maguktól működnek, ezért elég hozzájuk a manuális felviteli technika, illetve az olyan kézi eszközök használata, mint az arcroller vagy masszázsgömbök, masszázshengerek.
- A masszázs mindig a kezelés csúcspontja – két fontos összetevője a masszázskrém (akár balzsam, gél, olaj) és az alkalmazott masszázsfogások.
– A masszázskrémnél első számú követelmény, hogy jól csússzon és kompatibilis legyen a bőrrel, aminek érdekében akár speciális hatóanyagokat is tartalmazhat.
– A masszázstechnikák közül alap a svédmasszázs, de egyre nagyobb teret nyernek a francia mozdulatok, illetve napjainkban a jabán Kobido masszázstechnika. Ezek között találhatunk relaxáló, aktivizáló vagy célzottan lifting hatásút is.
A felszívódás szempontjából a kozmetikai masszázs kiemelkedő szerepet játszik a vérkeringést fokozása terén, melynek segítségével élénkül az anyagcsere, a sejtek, szövetek oxigenizációja, nő a bőr felszívóképessége, fokozódik tónusa és javul a megújulása.
- A masszázs után következik a maszkok alkalmazása. A masszázs során felmelegedett bőrbe szinte beleolvadnak a következő anyagok. A maszkok hatóideje általában 10-20 perc, itt nagyon intenzív hatásra van szükségünk, és egy olyan maszk-technológiára, ami rögzíti az adott hatóanyagot, majd biztosítja annak adagolását, bőrbe jutását. drop shadow
Egyes eljárásokat okkluzívnak nevezünk, mivel ezek záróréteget alakítanak ki a bőr és a hatóanyag felszínén. Ebben az esetben érvényesül a maszk nyomása is, amivel mintegy bepréselődnek az előtte alkalmazott hatóanyagok is. A fizikai nyomóhatás mellett fontos tényező a hőmérséklet is. Míg az algamaszkok hidegek, addig a gipszmaszkok fokozatosan felmelegszenek és lehűlnek.
- Természetesen nem feledkezhetünk meg a kezelés végén a befejező ápolásról és az otthoni ápoló termékek ajánlásáról
Maszkok
■ Az algamaszkok gumiszerűvé száradnak, egyben eltávolíthatóak. A hideg befelé irányítja a folyamatokat. Általában vízzel, tonikkal vagy géllel összekeverendő pormaszkok. Minél több a hatóanyagtartalmuk, annál gyorsabban szilárdulnak, és minél több az alga-tartalmuk, annál plasztikusabbak. A hatóanyaguk szerint választható a bőrtípus kezelése, de általánosan elmondható, hogy hidratálnak, tisztítanak, feltöltenek – a hideg hatásnak köszönhetően nyugtatnak, csökkentik a pirosságot és kifejezett hatékonyak a szemkontúr problémáinak (ráncok, karikák, duzzanatok) kezelésére.
■ Az ásványi anyagokat tartalmazó gipszmaszkok fokozatosan melegszenek, megnyitva a pórusokat, majd fokozatosan lehűlnek összezárva azokat. A gipsz nyomó hatása is érvényesül itt.
Fontos, hogy érzékeny, hajszálértágulatos bőrökre ne alkalmazzuk, illetve mint minden melegítő kezelés, ez is inkább a hideg időszakokban kedveltebb.
■ Az előzőeknél egyszerűbb eljárás, amikor zsírhiányos bőrök esetében gézlapra növényi örlemények keverékét rakjuk, vagy sebborrhoeás bőrök kezelésére agyagból készült keveréket teszünk.
■ A hatóanyagok rögzítését és leadását biztosítják a biomátrix, biocellulóz vagy a lyocell maszkok, amelyek a biotechnológiai kutatások vívmányai.
– Ezek közül a hatóanyaggal átitatott lyocell/fátyol maszkok a legegyszerűbbek: a maszk anyaga biztosítja a bőr nedvesen tartását.
– A biomátrix maszkok alapja a liofilizálás, azaz a fagyasztva szárítás, ami tartósításra szolgáló dehidratálást jelent. A hatóanyagból elvonták a vizet, így folyadékkal (vízzel vagy maszkhoz tartozó tonikkal, géllel) érintkezve a hatóanyagok aktivizálódnak, kioldódnak és bejutnak a bőrbe.
– A hatóanyaggal átitatott biocellulóz maszkot úgy kell felhelyezni, mintha „második bőr” lenne. A hatóidő után dehidratálódik, hatóanyag-tartalmát átadva a bőrnek.
A kozmetikai kezelés holisztikus szemléletet igényel: a lépések és az anyagok egymásra épülnek, és ha jól választottunk, akkor szinergikusan, azaz egymást erősítve hatnak.