21. századi hatóanyag-beviteli eljárások

Vannak szakemberek, akik szerint a kozmetikai kezelések főleg az érintésről szólnak. Szerintem ez az az alap, amit minden kozmetikában meg kell találni. A 21. század vendégeinek nagy része azonban ennél jóval többre vágyik. Őket a legkorszerűbb elektrokozmetikai eljárásokkal érdemes kiszolgálnunk, hogy a mi vendégeink maradjanak.

Szerző: Baracsi Hajnalka, kozmetikus, a Center Kft. terméktanácsadója.

A bőr alapvető feladata a védelem, ezért nem lesz segítőkész partnerünk a sikeres hatóanyag-bevitel érdekében. Az intercelluláris tér átlagos mérete 70-180 nm, így egy klasszikus kézi kezelés során csak az ennél kisebb molekulamérettel rendelkező kozmetikumok tudnak felszívódni, és a bőr működésében érdemi változást elérni. Szerencsére ma már több olyan technológiához nyúlhatunk segítségért, amely lehetővé teszi a nagyobb molekulaméretű anyagok mélyre jutását és lehető legnagyobb mértékű hasznosulását a dermisben.

A munkánk során nagy hangsúlyt fektetünk a bőr diagnosztizálására, hogy mikor milyen hatóanyagokat használjunk a problémák megoldására –, de tudjuk azt, hogy melyek azok a technológiák, amelyekkel még jobban rá tudunk segíteni az adott bőrtípus kezelésére?
Szerencsések vagyunk, ha több gépünk, technológiánk is van, amelyek közül választhatunk.

Mezoterápia

A mezoterápia azon eljárások összessége, amelyek a hám ellenállásának leküzdésével lehetővé teszik invazív vagy noninvazív módon a hatóanyagoknak a bőr mélyebb rétegébe történő bejutását. A különbség köztük csak az, hogy „hogyan” növelik a bőr áteresztő, felvevő képességét, illetve, hogy milyen anyagokat képesek bejuttatni. Két fő kategóriája: tűs (mezopisztoly, mezopen, dermaroller) és a tű nélküli mezoterápia (oxigénterápia, ultrahang, iontoforézis, elektroporáció, mikrovibráció).

 Bav9712 Ret2 A sebzéssel járó eljárásokkal (a kozmetikában a roller és a pen használható) sokkal koncentráltabban tudunk hatóanyagot juttatni a bőr mélyére, ezért már az első kezelés is látványosabb eredményt hozhat, mint noninvazív társai. Ugyanakkor elég korlátozott a felhasználás ideje, ugyanis javallott a kevésbé napsütéses, őszi-téli hónapokban alkalmazni, megelőzve az esetleges hegek, pigmentfoltok kialakulását. Természetesen fokozott fényvédelemre nemcsak ekkor, hanem mindig szükség van.  Arról se felejtkezzünk el, hogy ezekhez az eljárásokhoz kell a megfelelő tapasztalat és bátorság a kozmetikus és a vendég részéről, hiszen nem kellemes kezelés, ezért egy jó adag fájdalomtűrő képesség is szükségeltetik.

A noninvazív technológiák közötti különbséget a bőrbe való bejuttatási mélységek adják.

  1. Iontoforézis – Az az epidermis legfelső rétegét célzó eljárás. Csak vízbázisú, ionizált hatóanyagok bejuttatására alkalmas. Gyors eredményt nyújt, a tartósság elérése érdekében a kezeléseket rendszeresen kell végezni.
  2. Ultrahang – A legelterjedtebb kozmetikai technológia, az alapfelszereltség része, hiszen bármilyen konzisztenciájú anyag választható hozzá. A meghatározott impulzuscsomagok kiválasztásával minden bőrtípus kezelhető vele.
  3. Elektroporáció – A legmélyebb rétegekbe az elektroporáció tud hatóanyagot juttatni. Elektromágneses mikroáram hatására aquaporin csatornák nyílnak, amelyeken keresztül a mikro- és makromolekulák is képesek bejutni az intercelluláris térbe. Emiatt a hatóanyag-kiválasztása különösen nagy odafigyelést igényel: színezék- és illatanyagmentes, steril hatóanyagoknak vagy hatóanyag-komplexnek kell lenniük. Ez a legkeresettebb kozmetikai noninvazív eljárás, mert a leglátványosabb és -tartósabb kezelési eredményt tudjuk vele biztosítani.

Egymást erősítő technológiák

A modern fejlesztések lehetővé teszik a technológiák kombinálását: nemcsak egymás utáni kezelésenként, hanem egyszerre, egy időben, egy kezelőfejben több technológiát is használhatunk.

Például a tűs mezoterápiát és az elektroporációt:

A klasszikus mezopen kezelés során (a kollagénindukció mellett) a szúrt csatornákon keresztül speciális koktélokat juttatunk a bőr mélyére, az előre beállított mélységben. A kezelés során a bőrünk válaszreakcióként vérzéssel és savótermeléssel reagál, ami miatt a bejuttatandó hatóanyagok egy része a bőrfelszínen marad. A bőr folyamatosan védekezik a sérülés ellen, mindemellett nem képes különbséget tenni káros és hasznos anyag között, ezért sokszor a hatóanyagok nem is tudnak hasznosulni. Megoldást nyújt erre a problémára, ha a tűket speciális elektroporációs bevonattal látják el, így a szúrt csatorna mentén a sejtek eltávolodnak egymástól, jobb lesz a sejtmembrán áteresztő képessége, a hatóanyag bejut a mély rétegekbe, majd a szúrás végeztével a csatornák záródnak, így a hatóanyagok „csapdába kerülnek”.

Érdemes a különféle technológiákat a kezelések során variálni, váltogatni, így egyrészt a vendégnek sem válik unalmassá a kozmetikában töltött idő, de ami még ennél is fontosabb, többféle hatóanyagot, koktélt tudunk a bőr különböző rétegeibe juttatni.