Mi a kozmetikus technikus munkaterületének leírása? Mi az az ágazati alapoktatás? Linhart Rita kozmetikusmester, szakoktató gyakorlati példákon mutatja be, hogyan kell kiszámolni az adókedvezmény mértékét a szakképzési munkaszerződéssel rendelkező kozmetikus technikus tanuló után.
Sokat hallhattak, olvashattak az utóbbi időben a kozmetikus szakma képzésének változásairól, jövőjéről. Természetesen nem csak a kozmetikus, hanem átfogóan az egész szakképzés egészére jellemző átalakítási folyamatról van szó.
30 éves szakmai tapasztalatommal, valamint a szakképzésben, oktatásban és versenyeztetésben szerzett élményeim tükrében próbálok egy lényegi összefoglalót adni Önöknek az aktuális helyzetről.
Bízom benne, hogy a szakmába vetett hitüket, rálátásukat a leírt információkkal erősíteni tudom.
Szabályozási alapok és azok megvalósulása
A Szakképzés 4.0 stratégiára épülő együttműködés eredményeként alakult ki a szakképzésről szóló 2019. évi LXXX. törvény (Szkt.) és a szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 12/2020 (II. 7.) Korm. rendelet (Szkr.).
2020-ban az Országos Képzési Jegyzéket a Szakmajegyzék váltotta fel, ami mindössze 176 alapszakmát tartalmaz. A változás keretében több népszerű szakma teljesen kikerült a jegyzékből, több pedig csak iskolarendszerű képzésben, 2-5 év alatt szerezhető meg. Az érettségire épülő szakmákat innentől csak iskolai rendszerben lehet tanulni.
A szakgimnáziumi képzések helyett a szakképzés területén technikumok jöttek létre.
Szakmanevünk is megváltozott, a kozmetikus helyett kozmetikus technikus az új elnevezésünk.
Mi a kozmetikus technikus munkaterületének leírása?
- a kozmetikus technikus az egészséges arc és test szépítésével, ápolásával, állapotának javításával, illetve ennek feltételeinek megteremtésével foglalkozik
- személyre szabott kozmetikai szolgáltatást nyújt
- manuális bőrápoló és szépítő kezeléseket végez és kozmetikus hatáskörébe tartozó elektrokozmetikai eljárásokat alkalmaz
- speciális arc- és testkezelésekkel foglalkozik, valamint az ehhez szükséges feltételeket szakszerűen megtervezi, megteremti, továbbá a szolgáltatás eredményének fenntartásához szükséges kozmetikumokat értékesít
- ideiglenes és hatáskörébe tartozó tartós szőrtelenítési módszereket alkalmaz
- kozmetikai kezeléshez, házi ápoláshoz szükséges anyagokról hiteles információkat ad a vendégeknek
- tanácsot ad otthoni bőrápolásra
- a munkafolyamatoknál felelősséggel gondoskodik az egészségügyi, higiéniai és biztonságtechnikai feltételek megteremtéséről, a szabályok betartásáról, ezzel biztosítja a vendég és saját testi épségét, egészségét
- a kozmetikus tevékenységgel kapcsolatos vállalkozói, adminisztrációs és számlázási tevékenységeket végez.
Alapvetően látjuk, hogy egyértelműen meghatározva mindazokat a tevékenységeket továbbra is végzi, amit a változás előtt tartalmazott a munkaterület. Talán precízebb alapokra lett helyezve a tevékenység a kompetencia lehetőség és határ.
EZ A CIKK IS A TÉMÁHOZ TARTOZIK ⇒ A kozmetikus mesterképzés és vizsga változásai
A Szakmai és Vizsgakövetleményeket (SZVK) a Képzési és Kimeneti Követelmények (KKK), a Kerettantervet pedig a Programtanterv (PTT) váltotta fel. Ezek a dokumentumok megtalálhatók az Innovatív Képzéstámogató Központ honlapján (www.ikk.hu).
Markáns különbség, hogy a kompetencia elvű oktatást felváltotta a tanulási eredmény alapú (TEA) képzés. Fontos cél volt a használható, gyakorlatorientált tudás átadása és mérése az ágazati és a szakmai vizsgán. Ennek egyik szembetűnő példája az, hogy a szakmai vizsga interaktív írásbeli és projektalapú gyakorlati vizsgarészből áll, szóbeli vizsga nincs – a klasszikus értelemben, tételhúzás szerint -, hanem a gyakorlati vizsgába többé-kevésbé be lett építve. Ez a mestervizsgánál is hasonló rendszer szerint megy.
A tévhitek eloszlatása végett szeretném leszögezni, hogy továbbra is sikeres érettségi vizsga teljesítéséhez van kötve a kozmetikus technikus bizonyítvány kiadása. Ez eddig, a szakgimnáziumok esetén is így működött. Magyarul, csak az iskolatípus elnevezése változott szakgimnáziumról technikumra, és az ágazati alapképzés lépett be új elemként, a többi szinte változatlanul maradt a régi rend szerint.
Mi is az az ágazati alapoktatás?
A technikumban szakmát tanulók esetében a 10. évfolyam után vizsgát kell tenniük a tanulóknak. Az ágazati alapvizsga olyan elméleti és gyakorlati tudást mér, ami megalapozza a későbbi mélyebb szakmai tartalmak elsajátítását.
Rengeteg egyeztetés után megszületett az a kompromisszumos megoldás, hogy megfelelő kémiai, biológiai, kommunkikációs, etikai, művészettörténeti és manuális készségfejlesztő alapozás után, 11. évfolyamon lesz lehetőségük a technikumban tanulóknak első alkalommal találkozni a szakmai ismeretekkel és gyakorlattal.
Nem minden területen van ez így, de a szolgáltató szakmáknál kiemelt jelentőségű, hisz a gyerekek még nem rendelkeznek azzal a komolysággal, szakmai és emberi elkötelezettséggel, ami ahhoz kell, hogy gyakorlati képzőhelyre, duális partnerhez ki lehessen őket helyezni. 11. évfolyamtól azonban 3 évük van a szakma alapos elsajátítására.
Az érettségi utáni kétéves képzésnél szintén van egy minimum 12 hetes, maximum féléves ágazati alapoktatás, majd egy ágazati alapvizsga. Ennek a relevanciájáról nyilván különböző gondolatok fogalmazódnak meg. Ettől függetlenül a szakképzés átalakításánál egységes keretrendszert kellett követni, ami nem tette lehetővé a szépészeti szakmák külön kezelését, így ez a képzés és vizsga szükséges részét képezi az új kozmetikus technikus oktatásnak is.
Ennek a vizsgának a sikeres teljesítése után helyezhetők csak ki szakmai gyakorlatra a tanulók duális partnerekhez, cégekhez, vállalkozókhoz. Meg szeretném jegyezni, hogy ez egyben része lehet egy kiválasztási folyamatnak is, amire korábban nem volt lehetőség. Ezen felül lehetősége van a leendő gyakorlati oktatónak felvételiztetni, megversenyeztetni a tanulókat.
Az ágazati alapvizsgák általában az ágazati alapoktatást követően kerülnek megrendezésre, de ettől eltérően ennek utolsó fázisában is történhetnek.
Rengeteg kérdést vet fel a gyakorlat oktatás megvalósulása a duális partnereknél, hisz ezeknek feltételei is jelentős változáson mentek keresztül. Eddig tanulószerződéssel és együttműködési megállapodással vehetett fel tanulót a duális partner, a 2020/2021-es tanévtől azonban már csak szakképzési munkaszerződéssel.
A gyakorlati oktatásért felelős vállalkozónak, cégnek elektronikus Képzési Programot kell készíteni (ebben az iskolák többsége segítőkész), ezt egy digitális felületre kell majd feltölteni. A Foglalkozási naplót sem papíralapon, hanem digitálisan kell vezetni. Ez akármennyire is hangzik bonyolultnak, a gyakorlat során rá fognak jönni, hogy nem bonyolult attrakció.
A kamara nyilvántartásba veszi a céget, vállalkozást, ezzel egy időben minőségi protokollt is biztosít egy kidolgozott szempontrendszer alapján.
A tanulóknak nem ösztöndíjat, hanem munkabért kell fizetni. A vállalkozó/cég nem normatívát, hanem önköltséget tud adójóváírás formájában lehívni.
EZ A CIKK IS ÉRDEKELHET ⇒ Alapjaiban változik meg a kozmetikus oktatás
A szakképző intézménnyel tanulói jogviszonyban, illetve felnőttképzési jogviszonyban álló képzésben részt vevő személyenként a szakirányú oktatás arányosított önköltsége alapján az egynapi mérték és a – szakképző intézményben teljesített oktatási nap kivételével – az adóév munkanapjai számának szorzataként határozható meg.
Az önköltség és az alapnormatíva mértékét a központi költségvetésről szóló törvény, az önköltség szakmánként alkalmazandó és az alapnormatíva képzési területenként alkalmazandó súlyszorzóját a Kormány rendeletben határozza meg. 2021 évben az önköltség 1.200.000 Ft/év. Az alapnormatíva 650.000 Ft/év.
A bruttó kötelezettség csökkenthető a szakképzési munkaszerződésre tekintettel az igénybe vett adókedvezmény húsz százalékának megfelelő összeggel, ha a tanuló, illetve a képzésben részt vevő személy sikeres szakmai vizsgát tett.
Az adókedvezményt az a szakképzési hozzájárulásra kötelezett érvényesítheti, aki a tanulóval, illetve a képzésben résztvevő személlyel szakképzési munkaszerződést kötött. A bruttó kötelezettséget meghaladó adókedvezmény adó-visszaigénylés keretében érvényesíthető.
Az adókedvezmény meghatározásánál figyelemmel kell lenni arra, hogy azok a duális képzőhelyek, akik korábban is foglalkoztak gyakorlati képzéssel, akkor náluk (a kifutó rendszer miatt) egy időben tanulószerződéses és szakképzési munkaszerződéses tanuló is jelen van, azonban a bruttó kötelezettség csökkentésének elszámolását a jogszabály más-más módon szabályozza.
Nézzük meg ezek után, hogy hogyan kell kiszámolni az adókedvezmény mértékét a szakképzési munkaszerződéssel rendelkező kozmetikus technikus tanuló után 2021. január 1-től.
Példa:
Szakképzési munkaszerződéssel rendelkező kozmetikus technikus tanuló esetében az adókedvezmény az alábbiak szerint alakul:
- átlagos képzési önköltség (költségvetési törvényben) 1.200.000 Ft/fő/év,
- a szépészeti szakmáknál 2,42 az ágazati súlyszorzó, nincs külön szakmánkénti súlyszorzó, helyette ágazati súlyszorzó váltja fel a szakképzési munkaszerződéssel rendelkező tanulók esetében,
- az évfolyamszorzók első évben 1,2, a második évben 0,8.
Iskolai képzési napok száma az, amikor a tanuló az iskolában van közismereti képzésben. A duális képző a támogatást azokra a napokra számolhatja el, amikor a tanuló a duális képzőhelyen van gyakorlati, vagy szakmai elméleti oktatáson. Ha a duális képző nem vállalja a szakmai elmélet oktatását (ez általában csak vállalti képzéseknél jön szóba) azokra a napokra nem veheti igénybe a támogatást. Ha KATA-s a cég/vállalkozó és a befizetett kötelezettségei alacsonyabbak, mint az önköltség arányosan jóváírható része, akkor a 2117-es NAV nyomtatványon átvezetési ill. kiutalási kérelemmel élhet.
A munkanapok száma 2021-ben 254 nap. Ebből le kell vonni az iskolai elméleti napokat, valamint a második évfolyamon 43 napot, mivel rövidebb a 2. évfolyam, illetve 15 napot a szakmai vizsgára történő felkészülésre.
A következőkben néhány példát vázolok fel, amik tájékoztató jellegűek és remélem, segítik a megértést és eligazodást.
Nyilván iskolák közötti eltérések előfordulhatnak, hisz a szakmai programjukban meghatározott óraszámok enyhe eltérést eredményezhetnek.
A számadatokhoz a www.tanuloszerzodes.hu MKIK oldalról a normatíva kalkulátor segítségével jutottam. Javaslom, tájékozódjanak Önök is részletesen ezen a felületen.
Egynapi adókedvezmény összege első évfolyamon (2021. február 01.- 2021. augusztus 31-ig):
1,2 millió x 2,42 x 1,2 /254 = 13.720 Ft/nap,
Éves adókedvezmény az első évben (13. évfolyamon), ha a tanuló hetente kb. 3 napot tölt a gyakorlati munkahelyén, kettőt iskolában. (Ha 4 napot el tud tölteni a gyakorlati munkahelyén, akkor még kedvezőbbek a számok. Javaslom, érdeklődjenek az Önökkel kapcsolatban álló iskolánál!)
13.720 x 104 nap = 1.426.880 Ft/fő. (A napokba a nyári gyakorlat és a szabadság is bele lett számolva, hisz a munkabér ezekre az időszakokra is jár, így az adókedvezmény is igénybe vehető).
A tanuló munkabére 6 hónapra 6x 96.600.-Ft = 579.600.-Ft
Az egynapi adókedvezmény összege a második évfolyamon:
1,2 millió x 2,42 x 0,8 /254 = 9.146 Ft/nap,
Éves adókedvezmény összege a második évben (4 nappal számolva/hét a gyakorlati munkahelyen):
9.146 Ft x 128 nap = 1.170.688 Ft/hó/tíz hónap a szakmai vizsgáig.
A + 20 % „bónusz” a bizonyítvány megszerzésekor:
(1.426.880.-Ft + 1.170.688.-Ft) x 0,2 = 519.514 Ft
A képzés teljes adókedvezménye (TAO kedvezmény nélkül) 16 hónap esetében:
1.426.880 Ft + 1.170688 Ft + 519.514 Ft = 3.117.082 Ft/fő
Ismételten felhívom a figyelmet a számok tájékoztató jellegére, ettől kisebb eltérések a tanítási napok számától függően alakulhatnak.
Cégek esetén meg kell említeni a társasági adó, ún. TAO-kedvezményt, ami azt jelenti, ha a cég nyereséges, akkor a vállalkozás csökkentheti a társasági nyereségadó alapját tanulónként a minimálbér 24 százalékával, havonta/fő. Ez jelen esetben 38.640 Ft/fő/hó.
Tíz fő tanuló esetén ez az adóalap csökkentő tétel, 3.117.082 .- Ft – ez után nem fizet 9 % társasági nyereségadót, ami további 280.537.- Ft társasági nyereség-adó megtakarítást jelent a cégnek.
A bónusz kedvezmény a sikeres vizsgát tett minden tanuló után megilleti a céget.
Nézzük meg, hogy a fenti támogatással szemben a cégnek, vállalkozásoknak milyen (becsült) költségei merülnek fel
A szakmai képzés ideje alatt a tanulót munkabér illeti meg, aminek az összege a szakképzési törvény szerint minimum a 2021. január 1-jén érvénybe lévő minimálbér 60 %. Azt jelenleg nem tudjuk, hogy 2021 január 1-jétől mennyi lesz a minimálbér, de a 2020 évi összeggel számolva: 161.000 Ft 60 %-át alapul véve a tanuló munkabére 96.600 Ft/hó.
A támogatás kiszámításánál a szakirányú oktatás időtartamát, azaz 16 hónapos időtartamot vettünk alapul, akkor a költségeket is erre az időintervallumra számoljuk ki.
Az tanulói munkabér 16 hó x 96.600 Ft: 1.545.600 Ft
Étkezési hozzájárulás ~ 500 Ft/nap:
~132 nap x ~500.-Ft ~66.000.- Ft
Munkaruha 2 oktatási évre: ~ 20.000 Ft
Útiköltség támogatás: ~20.000 Ft
Tisztálkodási eszközök: ~20.000 Ft
Védőeszközök 2 évre: ~10.000 Ft
Kötelező felelősségbiztosítás 1,5 évre: ~ 5.000 Ft
Összesen: 1.686.600.- Ft/fő
Adókedvezmény: 3.117.082
Kiadás: 1.686.600
Marad: ~ 1.430.482.-Ft / fő (nappali rendszerű képzésben résztvevő tanuló esetén)
Ha ebből az összegből az anyag- és eszközamortizációs költségeket leszámoljuk, akkor is pozitív mutatókat tudunk megállapítani.
A felnőtt tanulóknál a kevesebb óra miatt egyelőre még nem ennyire biztatóak a számadatok, azonban reméljük, hogy ezen a területen is kialakul a megfelelő megoldás.
Ahhoz, hogy a szakoktatás sikeres legyen, nem csak a számoknak kell stimmelni, hanem befogadóképes, szorgalmas tanulókra és oktatni akaró és tudó szakemberekre van szükség. Ha a hármas egységben valamelyik „gyengélkedik”, nem lesz sikeres a folyamat.
Kedves kolléganők, ez régen sem volt egyszerű, de a legnagyobb reform és szakmai minőségért való kardoskodás mellett is naprakész probléma.
Ha valaki bizonytalan még és több információra, megerősítésre van szüksége, keresse a területileg illetékes kamara szakképzéssel foglalkozó munkatársait, akik készséggel állnak rendelkezésre.
LINHART RITA kozmetikusmester, szakoktató,
a ZSZC Keszthelyi Asboth Sándor Szakgimnáziumának gyakorlati oktatásvezetője
Forrás:
https://api.ikk.hu/storage/uploads/files/ptt_szepeszet_kozmetikus_technikus_2020pdf-1597241216402.pdf
https://uzletesutazas.hu/okj-megszunes
https://tanuloszerzodes.hu/normativa-es-koltsegkalkulator/
https://www.zmkik.hu/upload/zmkik/szakkepzes-tajekoztato/
https://szakkepzes.ikk.hu/kkk-ptt