A kreatív lehetőségek tárháza: mezoterápia

A mezoterápiás kezeléseket egyre több vendég kéri, állítja Garajszki Képíró Bettina kozmetikus, bőresztéta, akivel az e metódusban rejlő alkalmazási lehetőségekről beszélgettünk.

Szerző: MG

Ezeket a kezeléseket nagyon kreatívan tudjuk felépíteni. A tűs és a tű nélküli technikát egyaránt alkalmazhatjuk az arc, a nyak és a dekoltázs mellett a test bármely részén, akár a hajas fejbőr kezelésére is. Érdemes többféle eljárást kombinálnunk attól függően, hogy milyen problémával állunk szemben.

Garajszki Képíró Bettina

Mikor, melyik mezoterápiás módszert választod?
A tűs eljárások közül a dermapent elsősorban az arcon használom, amellyel a különböző régiókban különböző tűhosszal dolgozhatunk. Pici, precíziós fejének köszönhetően, alaposan lehet vele kezelni szemkörnyéket is.  A dermarollerrel pedig a nagyobb felületek kezelését végzem, ami lehetővé teszi a gyorsabb munkavégzést a nyakon, a dekoltázson és az egyéb testrészeken.
A tű nélküli elektroporáció az arcon és a testen egyaránt alkalmazható. Ez különösen akkor fontos, amikor nincs idő a regenerálódásra, és nem szeretnénk invazív kezelést végezni, például a legmelegebb hónapokban.
A tűs kezeléseknek ősztől tavaszig nagy szezonja van, hiszen ilyenkor kevesebb a napfény, így biztonságosabb a felépülés.
Az olyan makacs problémánál, mint amilyen a pigmentációs-zavar, a heges bőr, illetve az anti-aging kezeléseknél szintén jobban szeretem alkalmazni.
A tű nélküli metódus marad a nyári, legmelegebb hónapokra, valamint az érzékeny, rosaceás, zsírhiányos, erősen vízhiányos, barrier-sérült vendégeknél, ahol a legfőbb szempont a sejtszintű táplálás, vitaminpótlás, nyugtatás és gyulladáscsökkentés, vagy például, ha a vendégnek valamilyen „jelenése van”, és feltöltő, esemény előtti, anti-aging kezelést szeretnénk nyújtani, és nincs idő a regenerálásra.

Mezo Előtte (002)
Előtte
Mezo Utána (002)
Utána

Említetted, hogy a tűs mezoterápia a kedvenc kezeléseidnek az egyike. Milyen lépésekből építed fel?
Előkészíthetjük a bőrt finom enzimekkel, savakkal, így hatékonyabb lesz a munkánk, különösen akkor, ha kifejezetten a problémára koncentrálva választjuk ki már itt a hatóanyagokat.
Az előkészítés után elmaradhatatlan lépés a fertőtlenítés. Mind a kezelendő bőrfelület mind az eszközök sterilizálása nagyon fontos a komplikációk elkerülése érdekében.
Ezután opcionálisan érzésteleníthetünk.
Én alapvetően 0,25-0,5-ös tűmélységnél nem megyek mélyebbre, így sokkal komfortosabb a vendég érzete a kezelés után, valamint jóval hamarabb regenerálódik a bőre, és a kezelés sem veszít a hatékonyságából.
Azonban, ha mélyebb problémáról, például hegkezelésről van szó, és mélyebbre megyünk a tűvel (1-2mm), érdemes a vendég komfortérzete miatt picit érzésteleníteni. A tűs kezelésnél nagyon fontos a tűmélység beállítása, illetve változtatása régiónként és a problémának megfelelően, valamint a helyes irányok betartása.
Fontos lépés a kezelés lezárása folyamán a megfelelő befejezés. Ez magában foglalja a nyugtatást, az erithéma-csökkentést, amire én szeretek LED-terápiát is beépíteni a kezelésbe, mivel az a pirosságot nagyrészt lehúzza15-20 perc után, és általa sokkal gyorsabb a regenerálódás is.
A kezelés befejeztével pedig elengedhetetlen a fényvédő használata, kivéve, ha az esti órákban érkezik a vendég.

A tűs mezoterápia nagy kedvencem, mert nagyon kreatívan tudok vele szalonkezeléseket végezni

Mikor milyen hatóanyagokat alkalmazol?
A teljesség igénye nélkül mondom. Hiperpigmentációs problémák kezelésére használhatunk egyrészt olyan enzimgátló anyagokat, amelyek meggátolják a melanociták túlzott működését, valamint amelyek a már meglévő foltokat halványítják: arbutin, kojic-sav, édesgyökér, tranexaminsav, C-vitamin. Emellett nem elhanyagolhatóak a savak sem, hiszen már vannak olyan készítmények, amelyek kellő odafigyeléssel dermapenezhetőek: tej-, glikol-, mandula-, fitiksav.
Érzékeny, roseceás, zsírhiányos bőrre ceramid, adenozin, peptidek, hammamelis, növényi őssejtek, peptidek, flavonoidok, hialuronsav, panthenol, beatin, béta-glükán, allantoin, fitonutriensek, fitinsav, gingko biloba, növekedési faktorok, polifenolok, citokinek, szilimarin.
Anti-aging kezelésekhez hialuronsav, biomimetikus peptidek, EGF-ek, PDRN, exoszómák, organikus szilícium, DMAE, glutation, A-, C-, E-vitamin, bioflavonoidok, izoflavonoidok, őssejtek.
Testkezelésre: stria-kezelésre, feszesítésre L-karnitin, szerves szilícum, DMAE, koffein, organikus szilícium, articsóka, Centella asiatica.
A mezoterápiát a hajas fejbőrön is lehet alkalmazni. Sok vendégnek tudtam már segíteni ezzel az eljárással, és a következő hatóanyagokkal: réz-peptid, panthenol, fűrészpálma- és brokkoli-kivonat.