Szerző: Káré Andrea, kozmetikus mester, gyakorlati oktató.
Előző cikkünkben átvettük, hogyan hat a bőrre a stressz. Ezúttal a megoldásokat keressük, hogyan kell kezelni a stresszes bőrt.
Pszichodermatológia
Dr. Hoyer Mária, a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Alkalmazott Pszichológia Tanszékének főiskolai docense szerint „a betegek többnyire úgy kerülnek pszichológushoz, pszichiáterhez, hogy a hagyományos bőrgyógyászati kezelések nem bizonyulnak kellően hatékonynak. A bőr állapota nem javul, vagy stagnál. Ilyenkor egy alaposabb orvosi kikérdezés során felmerülhet a lelki okok jelenléte is. Az ún. pszichodermatológia létjogosultságát több kutatás is igazolja. Bizonyos bőrbetegségeknél számottevő javulás érhető el, ha a beteg lelki támogatást is kap a hagyományos biomedicina mellett.
Egy, az Egyesült Államokban végzett, a lelki tényezők szerepét vizsgáló kutatásban kifejezetten bőrbetegeken tesztelték a tudatos jelenléten alapuló mindfulness pszichoterápiát. Az eredmények azt mutatták, hogy esetükben sokkal hosszabbra nyúlt a tünetmentes időszak.
Stresszhelyzetek
Tulajdonképpen a stressz az élet minden területén és szinte minden pillanatában leselkedik ránk. A családi életben (gyermekvállalás, gyermeknevelés, párkapcsolatok, egyéb családi kapcsolatok, stb.), a közlekedésben (dugók, zsúfolt közlekedési eszközök, stb.), a munkában (nem megfelelő munka, kellemetlenkedő kollégák, a home office hátrányai), a városi élet zsivaja, túlzó lüktetése, a környezetszennyezés, az utóbbi évek megváltozott körülményei, az ezzel járó félelmek, stb.
Stresszkezelési módszerek
Számos módszer létezik a mindennapi stressz tolerálására, kordában tartására. Tartós stressznél az elsődleges feladat a stresszor kiiktatása, egyébként a következő lehetőségek segíthetnek:
■ életmód: helyes táplálkozás, ha szükséges, étrend kiegészítők alkalmazása,megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás (főleg víz és gyógyteák, a cukros üdítők és az energiaitalok kerülése), elegendő alvás, a rendszeres sport, testmozgás, jóga;
■ a gondok, problémák megbeszélése egymással, barátokkal, szakemberrel;
■ meditáció, relaxációs technikák alkalmazása;
■ meditatív légzéstechnikák és módszerek (Access Bars, mindfulness) elsajátítása, gyakorlása.
Ha a stressz komolyabb hormonzavarokat okoz, gyógyszeres terápiára is szükség lehet.
Stresszkezelés a kozmetikában
A kozmetikában eleve ideális körülményeket kell teremtenünk: kellemes hőmérséklet, finom illatok (pl. citromfű-, mandarin-, levendula-illóolaj párologtatása), halk zene és az egész környezet azt sugallja a vendégnek, hogy ez a nyugalom szigete.
- A kozmetikai gyakorlatban aknéval, húzódó, száraz, irritált bőrrel találkozunk elsősorban. Bár a stressz sokféle bőrproblémát okozhat, ezek nagy részének kezelése nem kozmetikusi kompetencia.
- A magzati fejlődés során a bőr és az idegrendszer ugyanabból a külső csíralemezből (ectoderma) fejlődik ki, emiatt a bőrünk minden idegi rezdülésre reagál. Gondoljunk csak arra, hogy ha bármilyen idegi izgalom (stresszhelyzet) ér bennünket, akkor kipirulunk, elsápadunk, izzadunk vagy egyéb (bőr)reakciókat adunk a helyzetre.
-
Minden bőrállapot és az adott vendég stessz-szintje más, ezért mindig az adott vendég bőr- és idegállapotára kell szabni a kezelést. A munkánk során minden vendéget teljes egységként, egészként kell kezelnünk, tehát nemcsak a bőrét, a testét, hanem a lelkét is –tehát holisztikusan szemlélve az egyént. Különösen fontos ez egy stresszes vendégnél.
– Van, aki már attól is jól érzi magát, ha kényelmesen elhelyezkedett a kezelőágyban és betakargattuk, de
– van olyan is, akit egy kellemes lábfürdővel, egy csésze gyümölcs- vagy gyógynövényteával, egy kis beszélgetéssel le kell csillapítanunk, hogy kiszakadjon a mókuskerékből, a nagyvárosi forgatagból, és az előkészítés után nyugodtabban feküdhessen a kezelőágyba.
A relaxáció elősegítésére a vendég testét finoman átsimíthatjuk, gyengéden átnyomkodhatjuk. - A kezelést a vendég lelkiállapota határozza meg. Hiába lenne szükséges egy szeborreás bőr manuális tisztítása, ha a vendégünk úgy érzi, nem bírná ki az ezzel járó, akár csak minimális fájdalmat sem. Ilyenkor a letisztítás és a peeling után alkalmazhatunk hidroabráziót, hidrodermabráziót, enzimes peelinget, és évszaktól függően mikrodermabráziót, savas vagy gyógynövényes hámlasztást.
Ilyen esetben nagyon hatékonynak tartom a hidrodermabráziót, hiszen a savak és egyéb felpuhító anyagok, a vákuum hatására tisztulnak a pórusok, javul a nyirokkeringés. Ezt a módszert bármelyik bőrtípusnál alkalmazhatjuk, kivéve a nagyon irritált bőrt, akkor egy gyengéd peeling is elég. - A gépi kezelések is lehetnek nyugtató hatásúak, hiszen a kezelőfejek monoton siklása a bőrön is előidéz egyfajta relaxált állapotot.
- A különböző hatóanyagbeviteli módszerekkel (iontoroforézis, sonoforézis, elektroporáció) gyulladást csökkenthetünk, hidratálhatunk, pótolhatjuk a hiányzó lipideket.
- Az oxigénterápiás kezelések több szinten is hatnak, hiszen nemcsak hatóanyagot juttatunk a bőrbe, hanem a vendég friss oxigént lélegezhet be, ami amellett, hogy jó hatással van a bőrállapotra, nyugtat is.
- Ha a vendég bőre igényli, akár egy rádiófrekvenciás feszesítés is lehet relaxációt elősegítő, hiszen a kezelőfejből áradó meleg és a monoton mozgás hatására a vendég el tud lazulni.
- A különböző maszkok, pakolások hatóideje alatt is folytatódhat a pihenés, és ha igény merül fel, egy karmasszázs is jótékony lehet.
- Minden kezelés, de különösen egy stresszkezelés fontos eleme a masszázs. Az érintés ereje hatalmas. Gondoljunk csak arra, hogy egy kisgyerek is megnyugszik az édesanyja érintésére. Nincs ez másképp a felnőtteknél sem.
– A masszázs hatására fokozódik a hámképzés, felgyorsulnak az anyagcsere folyamatok, a görcsös izmok elernyednek, felfrissülnek, a zilált idegrendszer is megnyugszik.
– A kitáguló erek miatt intenzívebbé válik a sejteket hidratáló, tápláló anyagok felvétele, a salakanyagok elszállítása, ezáltal a bőrkép is javul.
– A simító vagy pontnyomásos mozdulatok is hozzájárulnak az ellazuláshoz.
– Az alapmasszázst kiegészíthetjük féldrágakövekkel (ezek akár eltérő hőmérsékletűek is lehetnek), gyógynövényes batyukkal, labdacsokkal, ecsetmasszázzsal, fejmasszázzsal.
– Ha végzünk testkezeléseket, az egész test átmasszírozása még komplexebbé teszi a relaxálást. Vivőanyagként alkalmazhatunk meleg olajokat, melyekbe nyugtató illóolajokat (pl. mandarin, levendula) csepegtetünk.
Természetesen egy kozmetikai kezelés nem elegendő a stresszes állapot kezelésére – itt a vendégnek van felelőssége, hiszen ha ő nem kezeli megfelelően a saját életét, a létét veszélyeztető stresszhelyzeteket, akkor a mi kezelésünk hatása csak addig tart, amíg ki nem lép az ajtónkon.
Anti-stresszes kozmetikus
Szeretnék még egy témát megemlíteni, mert erről keveset beszélünk: a napunk nagy része azzal telik el, hogy a vendégeink érdekeit nézzük, kényeztetjük, szolgáljuk őket, de azzal sokszor mi magunk sem foglalkozunk, hogy mi hogyan kezeljük a nap folyamán a bennünk keletkezett feszültséget. Vagy késő este végzünk, vagy rohanunk a dolgunkra, a gyerekért az óvodába, iskolába, végezzük a házimunkát és este fáradtan beesünk az ágyba és másnap minden kezdődik elölről.
Milyen stresszhelyzetekkel nézünk szembe a kozmetikában?
■ Hányszor ülünk tűkön, a késésben lévő vendégre várva, miközben azon izgulunk, hogy meg tudjuk-e csinálni a komplett kezelést, amit a vendég kér – vagy valamit le kell-e csípnünk-e belőle? Vajon a vendég megérti a rövidítést? Van, aki igen, van, aki nem. Hogy kezeljük ezt a helyzetet? A késés felborítja az aznapi beosztásunkat?
■ Sok vendég esetében be tudjuk-e időben mindenki kezelését fejezni? Mert előfordul, hogy a vendég mást (is) szeretne, mint ami meg volt beszélve, és ugye nehéz nemet mondani…
■ Egy zsúfolt napon van-e időnk a saját szükségleteinkre: egy rövidke pihenőre két vendég között, étkezésre, a mellékhelyiség meglátogatására?
■ A vendégek előszeretettel maradnak beszélgetni a kezelés befejezése után is, és bele sem gondolnak abba, hogy elő kell készítenünk a kabint a következő vendég számára. Hogy lehet ilyenkor finoman a tudomására hozni, hogy indulnia kellene?
■ A vírusjárvány idején sokan aggódtunk a megélhetésünk miatt, mert hosszú időre be kellett zárni. Hogy visszatérnek-e a régi vendégek? Hogy lesz-e elég vendég, aki eltartja a szalont? Ha be kell zárni végleg, adódik-e új munkalehetőség?
■ Vajon a tökéletes anyagunk mindenkin egyformán hatékony, vagy van olyan vendég, aki extra érzékenyen reagál: kipirosodik, kellemetlenül felmelegszik a bőre?
A felsorolás még bővíthető, hiszen ahogy a mindennapi életben, úgy a munkánkban is bármilyen helyzet okozhat stresszt. A kérdés számunkra is az, hogy ezt hogyan tudjuk kezelni. Ne csak a vendégeinket lássuk el tanáccsal, figyeljünk magunkra is, hogy még sokáig tudjuk ép testtel, élekkel és szellemmel a vendégeinket szolgálni!
Forrás: https://www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/Lexikonok-magyar-eletrajzi-lexikon-7428D/s-778D5/selye-janos-77A97/ https://semmelweis.hu/mediasarok/2018/08/06/a-tartos-stressz-es-az-onertekelesi-zavar-is-kivalthat-borpanaszokat/ https://dermasoul.eu https://www.hazipatika.com/psziche/stressz/cikkek/a_stressz_igy_hat_a_hormonokra