Aromás karácsonyi készülődés

A szépségápolás, az egészséges bőr, az egészséges test és lélek elérése alapvető célunk. Óriási segítséget nyújtanak ennek eléréséhez az illóolajok. Ahogyan a konyhában a fűszerek hatnak az érzékszerveinkre is, éppen úgy fűszerezik meg az illóolajok a mindennapjainkat – és természetesen a kozmetikai kezeléseket.

Szerző: Farkas Éva, okleveles vegyészmérnök, mérnöktanár, kozmetikus

Az évszakok periodikus váltakozása kihat a hangulatunkra, érzelmeinkre is. Közeledve az év végéhez, szeretjük magunk mögött hagyni az évközi fáradalmakat és nehézségeket. Ezek a hetek kifejezetten alkalmasak egy kis befelé fordulásra, meditációra, egyensúlyt teremteni magunk körül.

Illóolajok a szalonban

Az illóolajok a növények bizonyos részeiből (virág, levél, gyökér, stb.) kivont illékony vegyületeket tartalmazó olajok, amelyeket szakrális célokra, testápolásra, a tér fertőtlenítésére, illetve az aromaterápia által gyógyászati célokra, egészségmegőrzésre használhatunk.
Alkalmazhatjuk a légtérbe párologtatva (például diffúzor segítségével), közvetlenül belélegezve, inhalálva, vagy akár néhány cseppet a fürdővízbe cseppentve (ebben az esetben előzőleg mézzel, tejjel elkeverve, vagy sóra helyezve). A szépségápolásban pedig a letisztítás során, tonizálásra vagy masszázsolajba, krémekbe, pakolásokba keverve.


A kozmetikában különösen nagy segítséget jelentenek, hiszen akár a tér illatosításával el tudjuk érni a kívánt hatást.  A kezelésekhez kellemes, nyugodt légkört teremthetünk általuk.

Narancs
Fotó: Canva

Kintről betérve rögtön lecsendesítik a lelket a megfelelően kiválasztott illóolajok. Például
■ az édesnarancshéj (Cirus sinensis) illóolaj és a bergamotthéj (Citrus bergamia) linalol, valamint linalil-acetát tartalmuknál fogva megszüntetik a nyugtalanságot, szorongásoldóak, ami elengedhetetlen egy kozmetikai kezeléshez. Emellett a kellemes illatról is gondoskodnak.
■ A kubeba illóolaj (Litsea kubeba) citrusos illatával szintén kitűnő antidepresszáns, szorongásoldó, neral, geranial tartalma miatt, így érdemes a légtérbe párologtatva alkalmazni.
A tér fertőtlenítésében is fontos szerepet játszhatnak a megfelelően kiválasztott illóolajok.
■ Baktériumölő, vírusölő hatása van a citromhéj illóolajának (Citrus limonum)
■ vagy az eukaliptusz olajoknak (pl. Eukalyptus radiata), amelyek ráadásul csodálatosan illenek a fenyő jellegű illatokhoz. Összesen 8-10 cseppet párologtatóba helyezve fertőtleníthetjük a teret.
■ A babér (Laurus nobilis) különleges hangulatú illóolaja, 1,8-cineol tartalma miatt szintén fantasztikus fertőtlenítő, ráadásul megerősít a hétköznapokban is.

Karácsonyi illatok

Segítséget nyújtanak a karácsonyi hangulat megteremtéséhez a fenyők illatai, például az erdei fenyő (Pinus sylvestris) vagy a dél-amerikai sárgafenyő (Pinus ponderosa), amelyek ünnepre hangolják a szalont.
A szakrális olajok, mint a tömjén (Boswellia carterii), a mirha (Commiphora molmol), amelyeket nem véletlenül használnak meditációhoz, relaxáló hatásuknál fogva megnyugtatnak, biztonságérzetet adnak. (Csekély mennyiséget érdemes belőlük egyszerre párologtatni a szalonban, és egyéb illattal keverni, mert aki nincs hozzászokva, annak akár fejfájást is okozhatnak ezek a mély, erőteljes illatok.)

Az ünnepélyességet fokozhatjuk tovább egy kevés különleges virágillattal, akár 1-2 csepp keserűnarancs-virágillattal, amit a csuklónkra helyezve is alkalmazhatunk – nem marad el a hatása vendégünknél sem, amikor megérzi ezt a csodát kezelés közben.
A klasszikus karácsonyi illatok, mint a szegfűszeg (Eugenia caryophyllus), a fahéj (Cinnamomum verum) illata becsempészi az otthon melegét a kozmetikánkba. A belépő vendéget is fogadhatjuk hasonló fűszerezésű teával. (Ez a fűszerkeverék a forralt borok ízesítője, ami a karácsonyi vásárok elengedhetetlen kelléke is, különösen naranccsal keverve. Kiegészítésként a reszelt gyömbér vagy gyömbérillóolaj (Zingiber officinalis) a mesébe repít a mézeskalács illatával.)

A vendéget fogadjuk kellemes lábfürdővel!
Négy-öt csepp atlasz cédrus (Cedrus atlantica), illetve ciprus (Cupressus sempervirens) illóolajat előzőleg sóra cseppentve elkeverjük a vízben, néhány perc alatt elérjük áldásos hatását, hiszen stimulálják a nyirokrendszert, ezáltal méregtelenítő hatással bírnak.

Szépségápolás aromaterápiával

A kozmetikai kezelés során is kihasználhatjuk az illóolajok adta lehetőségeket. Arra kell ügyelnünk, hogy csak krémekbe vagy növényi olajba cseppentve érintkezhetnek a bőrrel. (Kevés kivétellel, mint pl. a teafaolaj.)
1. A letisztítás során alkalmazhatunk olyan arctisztító tejet, amely bőrápoló illóolajat tartalmaz, ami lehet akár mirha illóolaj.
2. Tonikként tökéletesen megfelelnek az aromavizek, amelyek a növényi részek vízgőzdesztillálása során keletkeznek az illóolajokhoz hasonlóan, viszont az aromavizek a növényi részek vízben oldható vegyületeit tartalmazzák.
3. A csodálatos, minden bőrtípusra alkalmazható damaszkuszi rózsa aromavíz mellett, problémás bőrre a keserűnarancs-virág aromavizet használhatjuk, vagy a gyulladáscsökkentő, olasz szalmagyopárt – és természetesen az aromavizek keverékeit is bőrtípustól függően.
4. Bőrfertőtlenítésre a teafa illóolaj (Melaleuca alternifolia) vagy a manuka illóolaj ilyenkor is kitűnő választás.
5. Arcmasszázshoz is cseppenthetünk a masszázskrémbe bőrtápláló illóolajat, a mirha vagy a szantál (Santalum album), vagy a damaszkuszi rózsa (Rosa damascena) illóolaj regeneráló, relaxáló hatású.
6. Ugyanezeket az értékes illóolajokat növényi olajba (sárgabarackmag-, kókusz-, szezám-, olivaolaj, stb.) keverve testmasszázshoz is alkalmazhatók.

Azt azonban sohasem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az illóolajok allergiás reakciót válthatnak ki az arra érzékenyeknél, ezért a használatuk előtt minden vendégnél szükséges a bőrpróba, az allergiateszt elvégzése!