Árulkodó bőrtünetek: így jeleznek a hormonproblémák

Szervezetünk összetett rendszerének működését az idegrendszer és a belső elválasztású mirigyek által termelt hormonok, azaz együttesen a neuroendokrin rendszer szabályozza. Amikor felborul ez a belső egyensúly, akkor egyebek mellett jellegzetes, nemkívánatos bőrproblémák is jelentkezhetnek.

Szerző: Káré Andrea, kozmetikus mester, gyakorlati oktató, bőresztéta

A hormonrendszer a lassú szabályozást végzi, lassítja vagy gyorsítja a folyamatokat, az idegrendszer funkciója a gyors működésváltoztatás, az elindítás és a megállítás.

A hormon elnevezés görög eredetű (homé), jelentése mozgat, ösztönöz.

Ennek megfelelően
– a hormonrendszer felel a belső környezet állandóságának fenntartásáért, a növekedésért, a szaporodás szervrendszerének folyamatos vagy ciklikus működéséért,
– az idegrendszernek a külső környezethez való alkalmazkodásban, az érzékelésben, a mozgásban van szerepe.
A belső környezet állandóságának értékei nem függetlenek a külső körülményektől, ezért az idegrendszer a hormonrendszer szabályozására is képes.

Az emberi szervezet hormontermelő belső elválasztású mirigyei

  • Agyalapi mirigy.
  • Pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy.
  • Csecsemőmirigy.
  • Hasnyálmirigy.
  • Mellékvese.
  • Petefészek, here.
Hormonális bőrproblémák

Egy egészséges szervezetben a hormonok működése optimális, azonban rengeteg tényező, betegség, idegállapot hatására az egyensúly felborulhat és közvetve vagy közvetlenül bőrproblémákat is okozhat. Milyen bőrproblémákkal találkozhatunk a kozmetikában?

  1. Akne, komedók

Az akne kortól és nemtől függetlenül bárki életében megjelenhet. Kezelése nem lehetetlen, de sokszor a kozmetikus csak a tüneteken tud javítani, az okok kezelése orvosi vagy természetgyógyászi kompetencia.

  • Általában kamaszkorban találkozunk először a komedó és az akne problémájával. A nemi érés következtében az androgén hormonok kerülnek túlsúlyba és a faggyúmirigyeket intenzívebb munkára késztetik. Ez mindkét nemre vonatkozik, viszont vannak esetek, helyzetek, amelyek csak nőket érintenek.
  • A kamaszkor beköszöntével a lányok élete is megváltozik, hiszen megjelenik a menstruáció, ami a ciklus alatt folyamatosan változó hormontermelés miatt akár hormonális aknékat is okozhat. Ezek többsége a vérzés befejeződésével elmúlik. A nem megfelelő hormonműködés következménye a rendszertelen menstruáció, ami szintén okozhat bőrtüneteket.
  • A nemi éréssel összefüggően felmerül a fogamzásgátlás kérdése is. Sok esetben fogamzásgátlót írnak fel a vérzésproblémák javítására is, amely csak a kellemetlen tüneteket fedi el, de érdemben nem oldja meg a problémát. Amikor valaki úgy dönt, hogy szünetelteti, befejezi a fogamzásgátló szedését, a szervezetnek időre van szüksége, hogy a ciklus újra elinduljon, rendszerbe álljon, és ebben az átmeneti állapotban tisztátalanná válik a bőr, kinél több, kinél kevesebb akne jelenik meg.
  • A nők életének fontos része a várandósság, ami rengeteg hormonváltozással jár. Általában a várandósság alatt a bőr szebbé válik, de bizonyos esetekben sokkal rosszabb állapotba kerül. A legtöbbször a várandóssággal járó hormonváltozás során rendeződik egy korábban problémás, aknés bőr állapota is, és a szoptatás elmúltával egy szebb bőrt kap a kismama.
  • A gyermekáldás sokak számára nem adatik meg spontán, ilyen esetekben a mesterséges megtermékenyítés jelent megoldást. Mivel itt nem a szervezet termeli meg a várandóssághoz létrejöttéhez és fenntartásához szükséges hormonokat, hanem kívülről juttatják be akár sokkal nagyobb mennyiségben, mint egy spontán terhességnél, ez sokkolhatja a szervezetet és reakcióként bőrtüneteket, aknét is okozhat.
  • Meg kell még említeni két, akár egymással összefüggő betegséget, amely sok egyéb tünet mellett, aknét is okozhat. Ezek a policisztás ovárium szindróma (PCOS), és a cukorbetegség előszobájának mondható inzulinrezisztancia (IR), a csökkent glükóz tolerancia (IGT), az emelkedett éhomi vércukorszint (IFG). Az emelkedett inzulinszint az akne mellett piros viszkető foltokat, a haj elvékonyodását, hajhullást, kopaszodó fejtetőt, hasi elhízást is okozhat.
  • A következő életszakasz, amelyben aknéra számíthatunk, a változókor. Több szakasza is van (premenopauza, menopauza, posztmenopauza), és akár már a 40-es években elkezdődhetnek a hormonváltozások. Az utolsó vérzés bekövetkezte után a hormonegyensúly teljesen felborul, és a mellékvesekéreg androgén hormonjai túlsúlyba kerülése miatt az arcon lévő lanugó szálak férfias szőrzetté erősödhetnek, akne alakulhat ki bárhol az arcon, de az áll és az állkapocs területén papulopustulák is megjelenhetnek.
  • A mellékvese kéregállományában termelődő kortizol folyamatos stressz hatására fokozottabban termelődik, ami irritálja, intenzívebb munkára készteti a faggyúmirigyeket, ezért közvetve a tartós stressz is okozhat aknét.
  • Az emésztőrendszerben található receptorok reagálnak az ösztrogénre és a progeszteronra. Ha nem optimális ezeknek a hormonoknak a szintje, emésztési zavarok jelentkeznek. Sok nő tapasztal a vérzés előtt és alatt, a változókorban gyomorfájást, hányingert, hasmenést, puffadást, a száj és az áll környékén pattanások, aknék jelenhetnek meg.
  1. Száraz, hámló bőr

A helytelen bőrápolás és életmód következtében a bőr vízhiányossá, szárazzá válhat, és fokozódhat a hámlás is. Bizonyos betegségek, mint pl. a cukorbetegség, nagyfokú dehidratáltságot eredményezhet, ami a bőrt vízhiányossá, szárazzá teszi.

A pajzsmirigy alulműködés vezető tünete a folyamatos hámlás, a bőr viszketése, húzódása. Ennél a betegségnél a bőrsejtek megújulási ciklusában zavar keletkezik, az elhalt hámsejtek leválása hosszabb idő alatt következik be, ami miatt alakul ki a száraz, hámló bőr. További tünetek még a hízékonyság, a hajhullás, a fáradékonyság, a motiválatlanság, a hideg végtagok.

Az akne mellett a menopauza időszakában találkozhatunk száraz, dehidratált bőrrel, mivel a csökkenő ösztrogén- és progeszteronszint miatt romlik a bőr vízmegkötő képessége.

  1. Piros orcák

A pajzsmirigy túlműködése – sok egyéb tünet mellett -, a vérnyomás fokozódását okozza, emiatt az arc kipirulhat, jellemző tünet a meleg tapintású bőr, a száraz, töredező haj és a hajhullás.

A tartósan megnövekedett kortizoltermelés hatására Cushing szindróma alakulhat ki, ami számtalan kellemetlen tünetet okoz, de bőr szempontjából a legjellemzőbbek: a vörös, kerek arc, a gyors súlygyarapodás az arcon, a hason, a nyak hátsó részén, a rosszul gyógyuló sebek, a túlzott szőrnövekedés, a lila striák a has fölött, a véraláfutások a karokon és a lábakon.

  1. Fokozott verejtékezés (hiperhidrózis)

Az izzadás egy természetes folyamat, amely a testhőmérséklet csökkentését szolgálja, hogy a test ne hevüljön túl. Bizonyos esetekben, pl. cukorbetegség, pajzsmirigy túlműködés, idegrendszeri betegségek, stressz, pszichés megterhelés, menopauza, egyes gyógyszerek mellékhatásaként fokozódik az izzadás. Általában az egész testet érinti, de a talpon, a tenyéren, a hónaljban a sok verejtékmirigy miatt intenzívebb a folyamat.

A menopauza idején minden előzmény nélkül főleg az arcon (homlok, bajuszvonal), a tarkón, a mellek között és éjszaka akár az egész testen jelentkezik a kellemetlen állapot. Az izzadmány megváltoztatja a bőr pH-ját, felpuhítja a bőrt, ami kipirul, érzékennyé válik, nehezen vagy egyáltalán nem tűri a testesebb ápoló krémeket.

  1. Bőrnövedékek

PCOS, inzulinrezisztencia (IR) és cukorbetegség esetén gyakoriak a jóindulatú bőrkinövések, amelyek főleg a bőr gyűrődéseinél, pl. a nyakon, hónaljon jelennek meg. Egyes vélemények szerint a hormonális egyensúly felborulása hatással van a bőr rugalmasságára és a két összeérő bőrréteg közötti állandó súrlódás okozta irritáció elősegíti a bőrkinövések megjelenését.

  1. Alvászavarok

A felfokozott idegállapot, a stressz és a változókori hormonegyensúly felborulása okozhat alvásproblémákat, amelyek nyomot hagynak a bőrön: sápadttá, fakóvá, élettelenné válik.

A szemkörnyék bőre eleve vékonyabb, érzékenyebb, az alváshiány vagy a szervek nem megfelelő működése, pl. vese- vagy érproblémák ödémát, fekete karikákat, mély ráncokat okozhatnak.

A hosszan tartó fáradtságérzet hormonproblémákra is visszavezethető: a progeszteron túltermelődése és a pajzsmirigy alulműködése is álmosító hatású.

Mit tehetünk a kozmetikában?

Kozmetikusként a tünetek kezelése a feladatunk, az orvos és/vagy a természetgyógyász feladata az okot megtalálni, és kezelni. Sok esetben az oki terápia hatására csökkennek a bőrtünetek is.

Ha egy komplex tünetegyüttesről van szó, érdemes a vezető tünettel kezdenünk, és ahogy javul a bőr állapota, a többi tünet lehet el is tűnik. A problémától függően fontos az elhalt hámsejtek eltávolítása, a gyulladáscsökkentés, a nyugtatás, a hidratálás, a problémaspecifikus megoldás keresése. Minden vendég, minden bőr egyéni módszereket, eljárásokat kíván, nincs konkrét recept. A holisztikusan gondolkodó kozmetikus komplexen kezel: nemcsak a vendég bőrét, hanem a lelkét is. Türelemmel, odafigyeléssel, szakmai tudással, megfelelő hatóanyagokkal, módszerekkel és a vendég együttműködésével csodálatos eredmények érhetők el.

A vendég szerepe is döntő, hiszen az otthoni ápolás, az életmódján való változtatás nélkül a kabinkezelések sem érhetik el a kívánt eredményt.

Manapság számtalan lehetőség van az okok feltárására, a diagnosztizálásra. Igénybe vehetőek hagyományos és alternatív módszerek, lelki terápiák, mert sokszor a lélekből indulnak ki a betegségek, tehát ezt a tényezőt is figyelembe kell venni, hiszen az ember hármas egységből áll: test-lélek-szellem. Akkor van egészség, ha ez a három egyensúlyban van. Az egyensúly pedig bármikor elveszthető, de figyelemmel, összehangoltsággal, pozitív hozzáállással vissza is állítható. Sokszor ez nem egyszerű feladat, ezért vigyázzunk rá.