Az elengedhetetlen bőrpuhítás

A kozmetikai gyakorlatban nagyon fontos művelet a bőr felpuhítása. Több szempontból fontos ez a tevékenység. Egyrészt azért, mert szeborreás bőrtípusok esetében megkönnyíti a tisztítást (komedók eltávolítása), másrészt azért, mert felpuhult bőrbe sokkal nagyobb mértékben penetrálódhatnak a hatóanyagok.

Szerző: JUHÁSZ KLÁRI kozmetikusmester, biológia–kémia szakos tanár, az ALVEOLA Beauty Akadémia szakmai vezetője.

Előbbit könnyen megérthetjük, hisz – főként a korpás szeborreás, felszíni vízhiányos bőrtípusnál – a komedók sokszor a magas koleszterinészter-tartalom miatt kemények, nehezen ürülők, a kinyomásuk fájdalmas, és a bőr sérülésének veszélyével jár. Utóbbit pedig egy szemléletes példával tudom a legjobban érzékeltetni. Próbálták már a konyhapultról a kiborult folyadékot száraz szivaccsal felitatni? Nehezen ment, ugye? Mennyivel egyszerűbb nedves szivaccsal eltüntetni. Valahogy így működik a bőr is. Egy felpuhult bőr jobban be tudja fogadni a hatóanyagokat. Tulajdonképpen mit is tudunk puhítani? Leginkább a bőr legfelső rétegének, a hámrétegnek a felső sejtsorait, tehát a szaruréteget. A szaruréteg elhalt corneocytáinak anyaga a keratin nevű vázfehérje, amely különböző anyagok hatására duzzadni képes. Ezt a duzzadást különböző anyagokkal és eszközökkel/módszerekkel érhetjük el.

A felpuhítás anyagai

A kozmetikus szakember legalapvetőbb művelete a masszázs, amelynek egyik fő célja a felpuhítás és a tisztítás, valamint a hatóanyag-bevitel megkönnyítése. Egy tisztításos kezelésnél mindenképpen a felpuhítás része kell, hogy legyen a masszázs. Ám amikor nem a tisztítás a fő cél, akkor is célszerű felpuhítani a bőrt, hisz a felpuhítással hidratáltabb bőrképet kapunk, ami a masszázs során alkalmazott hatóanyagok, illetve a kezelés további lépései során is segíti bejutásukat a bőrbe. A masszázs során alkalmazott kozmetikumok is a bőr felpuhítását szolgálják.

Milyen anyagokat tartalmazhat a felpuhító masszázskozmetikum?

■ Hidratáló anyagok: a felhám hidratálása puhább bőrképet eredményez, ami nemcsak a tisztítást, hanem a hatóanyag-bevitelt is megkönnyíti.

■ Zsírok, olajok: minden apoláros anyag puhítja a bőrt, azonban érdemes megfontolni az alkalmazásuk helyét a kezelési tervben, és akkorra ütemezni, amikor már a hidratáló anyagokat bejuttattuk a bőrbe. Amennyiben zsírokat, olajokat szeretnénk alkalmazni a felpuhításra, célszerű a természetes eredetű változataikat előnyben részesíteni az ásványi változatokkal szemben.

■ Lúgok, lúgosan hidrolizáló sók: a lúgos kémhatás felpuhítja a bőrt. Azonban ügyelnünk kell arra, hogy a bőr pH-ját állítsuk vissza a készítmények alkalmazása után annak érdekében, hogy a bőr védelmi funkciója ne sérüljön.

A felpuhítás nagyon fontos része a kozmetikai kezelésnek.

A felpuhítás eszközei/módszerei

Az elektrokozmetikai eszközök közül minden olyan készülék, ami thermo-terápián („meleggel” puhít) alapul, illetve a hidroterápiás eszközök közül a vaposon (vízgőzzel puhít) és a hidroabrázió (utóbbit célszerű biológiai peelinggel együtt alkalmazni).
Régebben kedvelt eljárás volt a dezinkrusztáció, amelyet iontoforézis készülékkel végeztek, és híg, lúgos anyagot juttattak a bőr felszínére. Ennek alkalmazása ma már háttérbe szorult.

Az anyagok, illetve az eszközök/módszerek kiválasztása függ a bőrtípustól.
■ A szeborreás bőrtípusoknál – abban az esetben, ha nem érzékenyek – bátran alkalmazhatjuk a fent említettek közül bármelyiket. Ennél a bőrtípusnál különösen fontos az alapos felpuhítás, hisz a saját munkánkat is megkönnyítjük a helyes módszer megválasztásával, emellett a vendégnek sem lesz annyira fájdalmas a tisztítás. Célszerű több anyag/eszköz/módszer együttes alkalmazása egy nagyon szeborreás bőr kezelésekor. Választhatunk biológiai peelinget hidroabrázióval együtt alkalmazva, utána pedig egy magas hidratáló anyag-tartalmú masszázskrémet, vaposon mellett végezve a masszázs műveletét. Pakolásokat is bevethetünk, hatóanyagaik között algákat, iszapokat és felszíni hidratáló anyagokat tartalmazókat válasszunk.

■ Az alipikus bőrtípusok sokszor társulnak érzékenységgel, ezért a hőhatáson alapuló felpuhítási módszereket célszerű kerülni. A biológiai peeling + hidroabrázió kettős bőven elegendő a felpuhításra. Mivel az ilyen bőrtípusok masszírozásánál amúgy is zsíros masszázs-kozmetikumokat használunk, azok is hozzájárulnak a bőr felpuhításához.

■ A dehidratált bőrtípusok felpuhításánál jól alkalmazhatóak a hidratáló anyagok, amelyek amúgy is hiányoznak a bőrből.

Fotó: Pixabay.com

Milyen masszázs-kozmetikumokat alkalmazhatunk?

A masszázs-kozmetikumokat alapvetően két nagy csoportba sorolhatjuk:
■ az egyik csoport a hatóanyagos, melyet a hatóanyagok bőrbejuttatása céljából,
■ a másik a hatóanyag nélküli, amelyet csupán a felpuhítás céljából végzett masszázshoz alkalmazzuk.
A kiválasztásuk attól függ, hogy mi a masszázs célja.

Típus szerint az alábbi termékeket különböztethetjük meg:

  1. masszázsolajok;
  2. masszázskrémek;
  3. masszázstejek;
  4. masszázsgélek.
Ismerd meg te is a masszázs történetét! KATTINTS! 
  • A masszázsolajok alapja általában lassan felszívódó növényi olaj, hisz ezek teszik lehetővé, hogy hosszú ideig lehessen velük masszírozni és jól csúszást biztosítsanak. Tartalmazhatnak emellett bőrtípusnak megfelelő olajokat is.
    → Alipikus bőrtípusokra jól felszívódó, tápláló növényi olajokat (pl.: mandula-, argánolaj, csíraolajok),
    → dehidratált és szeborreás bőrre inkább olyan olajokat alkalmazunk, amelyek nem „zsírosítják” el a bőrfelszínt, nem támogatják a faggyúmirigyek működését, (pl.: jojoba-, avokádó-, tökmagolaj). Használatuk gazdaságos és a szakember kezének is kellemes.

A hidegen sajtolt olajok mellett alkalmazhatunk meleg masszázsolajokat is, melyek különleges állaguk mellett még a „meleg” hatás miatt is kellemesek és fokozzák a puhítás mértékét. Amennyiben hatóanyagot is tartalmaznak, azok beszívódása is fokozódik, hisz a meleg hatására kitágulnak a bőr pórusai.

Szintén nagyon kellemes, meleg hatásúak a masszázsgyertyák, amelyek általában természetes összetevőket tartalmaznak. Alacsony az olvadáspontjuk, így jól csúszó masszázsolajjá olvadnak és a masszírozás hatására néhány percen belül tökéletesen beszívódnak a bőrbe. Alkalmazásuk során arra ügyeljünk, hogy a vendég érkezése előtt 10-15 perccel meg kell gyújtani a gyertyát, hogy mire a masszázshoz érünk, megolvadjon.

  • A masszázskrémek alapvetően két csoportba sorolhatók.

Amikor az elsődleges cél a bőr felpuhítása annak érdekében, hogy minél könnyebb legyen kitisztítani, általában hatóanyag-nélküli (tehát bőrtípus kezelésére, a bőr állapotának javítására nem szolgáló) masszázskrémet alkalmazunk.
Ha viszont nincs túl sok komedo a bőrön, akkor már a masszázs műveletében is olyan hatóanyagokat alkalmazunk, amelyek táplálják a bőrt, vagy javítják állapotát. Az ilyen masszázskrémeket hatóanyagos masszázskrémeknek nevezzük.

  • A masszázstejek tulajdonképpen higított masszázskrémek. Az állaguk folyékonyabb, könnyen adagolhatók, egyesítik az olaj és a krém állagának előnyeit, és optimális felszívódást biztosítanak. Használatával a masszázsfogások könnyedén kivitelezhetők, hisz jobban „siklik” kezünk a bőrön. A masszázst követően a bőr nem marad olajos, zsíros tapintású, igény esetén lemoshatóak.
  • A masszázsgélek állagukat tekintve a mézhez hasonlatosak, általában olajokból és cukorszármazékokból állnak. Glicerin-tartalmú változataik a masszázs művelete alatt biztosítják a felmelegedő hatást, ennek a „meleg” hatásnak köszönhetően a pórusok kitágulnak, így könnyebbé válik a komedók eltávolítása. Tökéletes választás szeborreás bőrtípusok felpuhítására.
Ismerkedj meg a masszázstechnikákkal is! KATTINTS! 

A felpuhítás nagyon fontos része a kozmetikai kezelésnek. Nem csupán a hagyományos, „tisztításos” kezelések szerves része, minden kezelési típusnál alkalmazható művelet.

A felpuhítás és masszázs műveletének anyagairól bővebben olvashat legújabb könyvünkben: Báthory Kati-Juhász Klári: Masszázs a kozmetikai gyakorlatban. A könyv megrendelhető a Beauty Forum webshopjában is!