Az érintés ereje – a masszázs szabályai

A masszázs és az érintés szimbiózisa egyedülálló lehetőséget kínál kommunikációs és gyógyító eszközként, hozzájárul a kezelés hatékonyságához, és megteremti azt a nyugalmi állapotot, amely segíti a szervezet természetes folyamatait. Még a legegyszerűbb masszázs is megnyugtató, feszültségoldó. Általa érezzük, hogy szeretnek, óvnak bennünket. Elősegíti az egymáshoz tartozás érzését, biztonságot ad.

Szerző: Báthory Katalin több mint 50 éves szakmai tapasztalattal rendelkező aranykoszorús kozmetikus mester, kitüntetett gyakorlati oktató, a Piknikkör alapítója. Beauty Forum Szakmai Díjazott.

Az érintés – különösen masszázs formájában -, gyógyító erővel bír, mivel elősegíti az immunrendszer működését és serkenti a nyirokkeringést, ami hozzájárul a méreganyagok gyorsabb távozásához a szervezetből. A kozmetikai masszázs során képesek vagyunk a bőr mélyebb rétegeire hatni, így javítva annak tónusát, illetve csökkenteni a fáradtság jeleit és hozzájárulni a bőr természetes ragyogásához.

Tavaszi 2022

Az érintés pszichológiai hatása régóta ismert, hiszen ösztönös, ősi kommunikációs forma. Egy biztonságos, gyengéd érintés azonnal csökkenti a stresszt, oldja a szorongást, és növeli az endorfin-szintet.
A „simogatás” különleges hatással van az egész szervezetre. A finom, puha, ismétlődő bőringert az idegek a gerincagyba, azon át a közérzetet befolyásoló központba vezetik, ezáltal javul a hangulat – nemcsak a boldogságérzetet növeli, hanem az immunitást is erősíti.


A kozmetikai masszázs során az érintés megteremti azt a kapcsolatot, amely bizalmat, ellazulást és nyugalmat biztosít a vendég számára. Ezért a kozmetikai kezelések során alkalmazott érintés a fizikai relaxáción túl érzelmi hatással is bír.

A kozmetikában a masszázs és az érintés kapcsolata központi szerepet játszik, hiszen mindkettő az egészség és a szépség megőrzésének, valamint az érzelmi és fizikai jólét elősegítésének fontos eszköze. A masszázsban az érintés nem csupán gyakorlati mozdulatsor, hanem egy gyengéd, kölcsönhatás, amely lehetővé teszi a bőr és a mélyebb szövetek relaxációját, stimulálását és regenerációját. Az érintés ereje növeli a masszázs pozitív hatásait, elősegítve a testi-lelki egyensúly helyreállítását.

A masszázs szabályai
  1. Rövidre vágott festetlen köröm, ékszerek nélkül végezzük a masszázst!
  2. Gyengéd, lassú, lágy mozdulatokkal indítsunk, hogy lehetővé váljon az ellazulás.
  3. Figyeljük a testbeszédre. Vegyünk észre minden rándulást, feszülést, de a kellemes érzésekre utaló jeleket is! Ennek megfelelően módosítsuk a masszázst.
  4. Igyekezzünk keveset beszélni, mert zavarólag hathat.
  5. Kezdjük a masszázst egyszerű, lassú, lágy mozdulatokkal, sima átfogó érintéssel, ezáltal kapcsolatot teremtünk vendégünkkel. Gyengéden indítsunk, hogy lehetővé váljon az ellazulás. Minden élénkítő mozdulat után és befejezéskor is átfogó, simító, nyugtató mozdulatokat alkalmazzunk. A simító mozdulatokat, állandóan ismételgethetjük, hiszen ezzel elérhetjük, hogy minden mozdulat, valamint az arc egyes részei közti átmenetek folyamatosak lesznek.
  6. Kerüljük a durva mozdulatokat, és ne időzzünk sokáig egy helyen, mivel ez a bőr kipirulásához vezethet.
  7. Tartsuk fenn a folytonosságot, próbáljunk nem megállni és újra nekilátni.
  8. Olajok használatakor érdeklődjünk vendégünk ízlése felől, de sose öntsük közvetlenül a bőrre, jobb, ha először a saját tenyerünkbe csepegtetjük, és szétoszlatjuk a két kezünkben, majd az olajat, könnyed mozdulatokkal oszlassuk el a bőrön.
  9. A masszázs nem okozhat erős fájdalmat vagy kellemetlen érzést.
  10. A megfelelő hangulat megteremtéséhez nélkülözhetetlen a tompa világítás és a halk, relaxációs zene.
Lazító, energetizáló fogások

A masszázs szakszerűen végezve szervezetünk majdnem valamennyi szövetére ható érintés.

A kezünkkel végzett masszírozó fogások mechanikai ingerek is, mivel a kéz bőrrel való érintkezésekor hő keletkezik. Ez a kellemes, meleg érzet megváltoztatja a bőr ereinek állapotát. A vérerek kitágulnak, a hajszálerek is megtelnek vérrel, ami által gyorsabbá válik a hatóanyagok és a bomlástermékek áramlása, gyorsul az anyagcsere, ami a szövetek felfrissüléséhez vezet.

A masszázs hat a nyirokerekre, fokozza a nyirok áramlását – gyulladásos folyamatoknál nem masszírozunk, mert az veszélyes lehet a szervezetre!

A masszázs során keletkező vérbőség a bőr valamennyi rétegében (hám-írha) jelentős változást eredményezhet. Elősegíti az elhalt hámsejtek leválását. A kötőszövet élettani folyamatai felgyorsulnak, ennek következtében elengedhetetlen az öregedési folyamatok késleltetésében. Befolyásolja a bőr mirigyeinek működését is, a faggyúmirigyek által termelt faggyú ürülése is folyamatos lesz, így csökken a comedó-képződés is.

Masszázs hatására az izmok anyagcseréje fokozódik. Javul a tápanyag- és oxigénellátás, hatásukra az izom ellazul, de fokozottabban fog reagálni újabb idegimpulzusokra.