Minél tovább élni, és minél kevésbé öregedni – röviden ez a mozgatórugója mai világunknak, és ezzel párhuzamosan napjaink szépségiparának, amely drasztikus és szelíd megoldásokat egyaránt kínál a szakembereknek. Én ez utóbbi híve vagyok.
Szerző: KORMANIK ANDREA Kozmetikus, szakoktató, beauty-med szalontulajdonos.
A kozmetika a bőrbe, a bőrszövetekbe kívülről bejuttatott hatóanyagok kapcsán már régen foglalkozik a bőröregedés késleltetésével. A hatóanyag-bejuttatás mellett a másik fő elvárás, a megereszkedett arcbőr megemelése, azaz liftingelése.
Erre számos módszer létezik akár otthoni körülmények, akár a szakemberek segítségével.
A külföldi szakirodalmat böngészve érdekes kategóriákat találhatunk, például: „Lifiting a tégelyből”, amikor is az otthoni bőrápolók nagy mennyiségben tartalmaznak hatékony lifting/bőrfeszesítő összetevőket: DMAE, aminosavak, peptidek.
Az otthoni bőrápolás azonban még „csoda” krémekkel sem helyettesítheti a szakemberek által végzett kezeléseket, de természetesen azok hatékonyságát nagymértékben megnöveli.
Egyre nagyobb az igény a szelíd megoldásokra. Nagyon keresettek a műtéti megoldások helyett a valódi és látványos eredményeket nyújtó esztétikai kezelések. A műtéti beavatkozástól sokat tartanak, egyrészt az esetleges fájdalomtól, illetve a mesterségessé válható arcvonásoktól, másrészt attól, hogy egy ilyen beavatkozás visszafordíthatatlan – és végül, de nem utolsó sorban ezeknek a beavatkozások az ára is visszatartó erő.
Nincs mit tenni, ha belépünk a harmadik X-be, a bőrünk szép lassan kezdi elveszíteni a rugalmasságát, s megjelennek az első mimikai ráncok. Az évek múlásával az öregedési folyamatok felgyorsulnak, a ráncok gyarapodnak és mélyülnek. Egyre többen vannak, akik a bőrük fiatalosabbá tételének érdekében kipróbálták már a mezoterápiát vagy a lézeres kezeléseket, de az is elképzelhető, hogy más (minimál) invazív eljárásoknak vetették alá magukat. Ezek közös jellemzője, hogy mindegyikük több-kevesebb kellemetlenséggel, fájdalommal és rövidebb-hosszabb gyógyulási idővel jár.
A tökéletes eredmény eléréséhez a szike önmagában szerintem nem elég.
A műtéti beavatkozásokkal az arcformát fiatalabbá tehetjük, de ahhoz, hogy valakinek a megjelenése valóban fiatalabbá váljon, ennél jóval többre van szükség: A műtét mellett a bőr frissességéhez hiányzó elemeket is pótolnunk kell. Ehhez elengedhetetlen a megfelelő hatóanyagok használata, melyek bőrbe juttatásának kiváló eszköze a klasszikus, tűs mezoterápia. Látványos és tartós eredmények érhetőek el vele, azonban ez az eljárás meglehetősen fájdalmas, a kezelés nyomai gyakran napokig látszanak a bőrön.
A dermarolleres kezelések a tű nagyságtól függően járhatnak fájdalommal, hámsérüléssel, néhány napos gyógyulási idővel.
Elektroporáció kombilézerrel
Az én egyik kedvenc kezelésem a tű nélküli mezoterápia és a lézer előnyös tulajdonságait egyesíti.
A mezoterápia nagyjából fél évszázados múltra tekint vissza. Először a gyógyászatban használták migrén, sportsérülések és különböző reumatikus problémák kezelésére. Lényege, hogy egy nagyon vékony, steril tű segítségével hatóanyagot juttatunk a bőr meghatározott rétegébe. Később szépészeti kezelésekre is alkalmazták, hiszen a kozmetika hatóanyagai is akkor fejtik ki hatásukat a legerőteljesebben, ha pontosan oda kerülnek – maximális koncentrációban – ahol be szeretnénk avatkozni a bőr működésébe.
A hatóanyagok bejuttatásához nincs szükség tűszúrásokra, így nem kell fertőzéstől tartani. Az alkalmazott hatóanyagokat pedig – szembebn az invazív eljárásokkal -, nemcsak mélyebbre, hanem sokkal kellemesebben tudja bevinni fájdalom és gyógyulási idő nélkül.
Itt fontos, hogy a lézer ahhoz elég nagy energiájú legyen, hogy hatásos legyen a bőrfiatalítás terén, viszont ahhoz elég kicsi, hogy kiküszöbölje a fájdalmat és elkerülhető legyen az altatás, azaz, hogy a bőrfeszesítő kezelés fájdalom-és gyógyulásiidőmentesen legyen eredményes.
A valódi elektroporáció rendkívül hatékony.
A kezelések megnyitják a sejtmembránon lévő apró csatornákat, ezért a hatóanyag szabadon áramlik a kívánt területre. Pont oda, ahol szükség van rá, fájdalom nélkül.
Az ebben az eljárásban alkalmazott lézer a félvezető (GaAs, GaAlAs) lágylézerek csoportjába tartozó kombilézer. A piros fény a felszíni szövetekben nyelődik el, míg a 904 nm-es infravörös fény ennek akár a duplájáig is behatol a szövetekbe.
A látható tartományba eső (670 nm) lézerfény biostimulációs ereje, valamint a kollagénmátrixot és a fibroblaszt sejteket stimuláló, a láthatatlan tartományba eső infravörös (904 nm) lézerfény együtt fejti ki a hatását.
Hatóanyag-bejuttatás és biostimuláció
A bejuttatott anyag orvosi tisztaságú koncentrátum kell, hogy legyen, mindenféle tartósítószer-, illatanyag- és színezék-mentes. Ez nagyon hatékonyan épül be a bőr rétegeibe, ahol kifejtve hatását látványossá tudja tenni a kezelést.
Javasolt hatóanyagok: hialuronsav, organikus szilicium, DMAE, A-, C-, E-vitamin, peptid-komplexek, argireline, parazsázsa stb.
■ A „sima”, tű nélküli mezoterápia során csak a hatóanyagot juttatják be a kötőszövetbe, itt elmarad az a nagyon lényeges stimulációs folyamat, amelyet a tűs mezoterápiában a tűszúrás vált ki.
■ A lézer biostimulációs hatásával pont ezt a hiányosságot lehet pótolni, amely a tű nélküli elektroporáció kapcsán felmerül: a fibroblasztaktivitás hiányát.
A lézer a sejtregenerációs folyamatot képes rendkívül hatékonyan befolyásolni. Biostimuláló hatása a bőrsejteket felébreszti és működésre serkenti. Beindul a kollagén termelődése, és rugalmasabbá, feszesebbé válik a teljes bőrszövet. A lézer azt az öngyógyító hatást erősíti fel, amire a bőrünk mindig is képes volt.
A látványos lifting-hatás mellett a lézer számos más problémára is megoldást jelent. Ha a sejtjeink aktívabban, gyorsabban működnek, akkor képesek maguktól regenerálni olyan tüneteket is, mint a gyulladások, az akné és a hegek.