Miért a masszázs a kozmetikai arckezelések fénypontja? Mert segíti az ellazulást, a relaxálást, hatására fokozódnak a szervezet önregenerálódási folyamatai, stimulálódnak az idegvégződések, csökken a vérnyomás, simul a bőr.
Szerző: Kovács Edit
A járványhelyzet fokozta, fokozza az emberekben a stresszt, ami a szervezet immunrendszerét és mentális egészségét is gyengíti. Ennek egyik „gyógymódja” az érintés ereje, a manuális masszázs.
Manuálterápiás arcmasszázs
A manuálterápiás arcmasszázs jótékony hatásai között szerepel, hogy a segítségével serkentjük a bőrben megrekedt salakanyagok elszállítását, fellazítjuk az izomfeszülés okozta letapadt arcizmokat, ezáltal fokozzuk a vérkeringést és az alkalmazott hatóanyagok felszívódását. Eközben stimuláljuk a bőrben található, alábbi idegvégződéseket is:
■ Merkel-féle tapintótestek: a hám bazális rétegében találhatóak, a tapintásban játszanak szerepet.
■ Meissener-féle végtestecske: az irha papilláiban és a szőrszálak közötti idegfonatokban található. Az érintést és a finom mechanikai ingereket közvetíti az agy felé.
■ Szabad idegvégződések: a fájdalom receptorai, a hám-irha határán helyezkednek el.
■ Krause-féle végtest: a hideg érzékelésének receptora.
■ Ruffini-test: a meleg érzékelésének receptora.
■ Pacini-test: a mechanikai ingereket érzékeli, a bőralja határán található.
Fontos, hogy a masszázst az arc, a nyak, a dekoltázs, a váll, a nyak hátsó részén és a felkaron is végezzük.
A stresszoldás és relaxálás mellett lényeges hatása még a masszázsnak, hogy:
■ az elhalt hámsejtek gyorsabban válnak le;
■ a kötőszövet élettani folyamatai fokozódnak;
■ a bőr hőmérséklete nő, az erek kitágulnak, így a salakanyagok, bomlástermékek elszállítása felgyorsul, és a tápanyagok felszívódása is javul;
■ feszesebbé, tónusosabbá válik a petyhüdt bőr;
■ a szeborreás bőrök állapota javul, mivel hatására a faggyúmirigyek által termelt faggyú kiürülése folyamatos;
■ a sejtek, rostok képződése javul, így lassul az öregedés folyamata.
A masszázs alapszabálya
- Masszázs közben ne beszélgessünk a vendéggel!
- A masszázs felépítésénél mindig vegyük figyelembe a vendég bőrtípusát.
- Ha érzékeny, könnyen kipiruló a vendég bőre, akkor ne alkalmazzunk túl sokszor és sokáig vérbőségfokozó mozdulatokat!
- Lassú, gyengéd, simító mozdulatokkal (felszíni simítás, mély simítás, örvénylő simítás) kezdjünk, hogy a vendég ellazulhasson.
- Lentről felfelé haladva végezzük a műveletet. Mindig a dekoltázson kezdjünk, onnan haladjunk a felkarokon, a vállon és a nyakon át az archoz.
- A simító mozdulatokat folyamatosan építsük be az élénkítő, vérbőségfokozó mozdulatok után, hogy legyen ideje a bőrnek egy kicsit megnyugodnia.
- Fontos a folytonosság megtartása. Soha ne engedjük el masszázs közben a vendég bőrét, azt az egyik kezünkkel állandóan érintenünk kell. Legfőképpen az ütögető, legyező, zongorázó, felületes csipkedés, mély csípés mozdulatoknál kell erre figyelnünk.
- Kerüljük a túl erős, bőrt nyújtó mozdulatokat!
- Alakítsunk ki egy olyan környezetet, ahol nyugodt, kellemes légkörben tudjuk a vendéget fogadni. Halk relaxációs zene, szűrt, lágy fényterápiás világítás, a levegő illatósítása illatgyertyával vagy ultrahangos párologtatóval, avagy aroma diffúzorral – levendula-, kubeba-, édesnarancs-, jázmin-, citromfű- vagy vanilia-illóolajjal.
+1.
Akkor jó egy masszázs, ha van eleje, közepe és vége (bevezetés-tárgyalás-befejezés), mint egy jó regénynek. Dolgozzák át az egész területet: úgy áramoljon a kezünk a vendég bőrén, mint a jégtáncos a jégen.
Kontraindikáció
Nem minden esetben és nem mindenkit lehet masszírozni!
Tilos:
- Lázas betegség,
- heveny gyulladásos tünetek,
- ízületi gyulladás vagy
- bőrfertőzés (pl.: herpesz),
- túlzottan pattanásos, gyulladt bőr esetén.
- Fogászati kezelés alatt álló vendégnél.
- Szájüreg vagy a garat betegségekor.
- Pajzsmirigy problémáknál.
- 18 év alatti fiataloknál.
Extra masszázstechnikák
A hagyományos masszázst kiegészíthetjük egyéb, a kozmetikában alkalmazható manuális masszázstechnikával:
- Bőrmegújító masszázs
Peelingekkel végzett speciális masszázs. A segítségével eltávolítjuk az elhalt hámsejteket, ezáltal az új hámsejtek képződését, regenerálódását felgyorsítjuk. Ennek köszönhetően előkészítjük a vendég bőrét az ezt követő megújító, feltöltő, tisztító kezelésre. Fontos, hogy mindig a bőrtípusnak és az évszaknak megfelelően kiválasztott arcradírral dolgozzunk.
A bőrmegújító masszázst követően javul a bőrlégzést, jobb lesz a bőr átjárhatósága, az utána felvitt hatóanyagok jobban felszívódnak, érvényesülnek, így a kozmetikai kezelés eredményesebb lesz. Tisztítja a pórusokat, a szeborreás bőrök állapota javul. Halványulnak a gyulladások után maradt hegek, az esetleges pigmentfoltok. Csökken a ráncok mélysége, javul a bőr tónusa, így anti-aging kezelésnél is elengedhetetlen.
- Nyirokstimuláló masszázs
Lágy fogástechnikával végzett nyirokdrenálás, folyadékelvezetés, ami a nyirokfolyadék áramlását fokozza. Ez azért szükséges, mert a folyadék magával szállítja a salakanyagokat, az anyagcsere bomlástermékeit.
Ha a nyirok lelassul, vizenyők, ödémák alakulhatnak ki, ennek főképp a szem környékén lesznek látható jelei. Kezelés hatására jelentősen fokozódik a bőr immunitása, vitalitása, ezáltal késleltetjük a bőr öregedési folyamatait.
- Meridián-masszázs
Ez a nyugtató, harmonizáló masszázs ellazít, segít feloldani az idegi feszültséget, ezáltal támogatja a túlterheltség okozta stresszes állapot javulását. Helyreállítja a test-lélek-szellem egyensúlyát, így beindítja a szervezet öngyógyító mechanizmusait. Ennek köszönhetően nő a mindennapok teljesítőképessége.
- Speciális szemmasszázs
A szempilla-hosszabbítás és a szempilla-lifting fénykorát éljük, ezáltal a szem és környéke sokkal hangsúlyosabb, mint korábban volt.
Itt a legkevesebb a faggyúmirigy, a bőr a szemkörüli izomhoz tapad. A ráncos, fáradt, karikás, táskás, ödémás szemek jobban kiemelődnek, ezért a szemkörnyék kezelése kihagyhatatlan az arckezelésekből. A szemmasszázs egyúttal nagyon kellemes, pihentető, relaxáló hatású is.
- Pontmasszázs
Az arc idegkilépési pontjainak a stimulálása enyhe pontmasszázzsal. Ilyenkor a háromosztagú agyideg (Nervus trigeminus) ágainak (N. Ophtalmicus, a N. Maxillaris és a N. Mandibularis) a kilépési pontját érintjük, enyhe nyomást gyakorolva rájuk.
A jól végzett munkánk jele, ha a vendég a masszázs végére teljesen ellazul – akár pihentető álomba is merülhet el. A masszázs hatására örömhormon, oxytocin szabadul fel, amire nagy szüksége van az idegrendszerünknek. Ha kellemes és felejthetetlen élményt nyújtunk a vendégeinknek – miközben a szövetek rugalmasságát és feszességét segítjük megtartani, ezáltal az öregedési folyamatokat lassítani –, akkor biztosak lehetünk abban, hogy legközelebb is eljönnek hozzánk.
Forrás:
Báthory Kati –Juhász Klári: Masszázs a kozmetikai gyakorlatban
A most hétvégi Beauty kiállításon szombaton, 15.30-tól Gyakorlati szinkronmasszázs bemutatót tart Báthory Kati aranykoszorús kozmetikusmester és Kurnász Viola kozmetikus