Ha egy kozmetikum összetevői közt savat, savakat találunk, annak óhatatlanul szárító, maró, károsító hatást tulajdonítunk, holott ez a mai kozmetikában már nem feltétlenül van így. Vannak olyan korszerű savaink is, amelyek a bőrmegújítás mellett hidratáló, nyugtató hatásukról is ismertek.
Bőrünk bazális rétegének sejtjei folyamatosan osztódnak, a bőrfelszín felé haladva elszarusodnak, elhalnak és leválnak.
– ha az osztódás, az elszarusodás és a leválás ideális egyensúlyban van, a szaruréteg vastagsága állandó és optimális marad
– leválási zavar esetén azonban folyamatosan vastagszik, és ez a folyamat további kozmetikai problémák kialakulását idézheti elő
A hámlasztó kezelések többek között ezeken a problémákon segítenek. Hatásmechanizmusuk alapján csökkentik a kohéziót az elszarusodott hámsejtek között, ezzel elősegítve a szarusejtek leválását, miközben a hámszövet megújulását is stimulálják. Ezért többfajta kozmetikai probléma esetében lehet hatékony módszer a hámlasztás, ilyenek például az anti-aging kezelések, a pigmentrendellenességek és a problémás bőrök kezelései.
A hámlasztó kezelések hatóanyagai tehát savak. Anélkül, hogy tankönyvi mélységekbe mennénk, kémiailag ezek olyan vegyületek, amelyek környezetük pH-ját fajtájuktól (erősségüktől) és koncentrációjuktól függően gyengébben vagy erősebben savas irányba változtatják meg. A savas kémhatás a bőrünkre sokféleképpen hat: frissítő-tonizáló, pórusösszehúzó, fertőtlenítő, valamint a sav fajtájától és koncentrációjától, vagyis a közeg pH-jától függően eltérő mértékben hámoldó hatású. Szorosan véve minden sav hámoldó, mivel a bazális réteg osztódását, vagyis a bőr megújulását, új hámsejtek keletkezését is egy felületi hámoldás indítja meg.
A hámlasztó kezelésekben szervetlen és szerves savakat egyaránt használunk. A szerves savak közül a kozmetikai hámlasztásban elsősorban az hidroxisavaknak van jelentős szerepe (az α-, β- és polihidroxisavaknak), de fontosak a többértékű (gyümölcs-) savak és a fenolos jellegű vegyületek is, az alábbi táblázat szerint:
Kovasav – Ásványokban, növényekben előforduló szervetlen sav. Megtalálható többfajta gyógynövényben, például az orvosi tüdőfűben, a vízi és mezei zsurlóban, a lándzsás útifűben. Ezeket a hámoldó hatású gyógynövényeket egyéb, nyugtató, gyulladáscsökkentő, hidratáló hatású növényekkel (pl. körömvirág, Aloe vera, árvácska, kamilla, hólyagmoszat, tengeri saláta) kombinálva alkalmazzák a gyógynövényes mélyhámlasztó kezelésekben. Ez a kezelés regeneráló, vitalizáló, halványító hatású, így jól használható érett, idősödő, de problémás bőrök és pigmentrendellenességek kezelésében is.
Glikolsav – Többek között a cukornádban és a szőlőben előforduló, kismolekulájú α-hidroxisav, felületi hámoldó, bőrmegújító, regeneráló hatású, fokozza a kollagéntermelődést, alkalmazható hegek kezelésében is.
Tejsav – Tejsavbaktériumok hatására a tej szénhidrát-tartalmából keletkező, de a szájban, a belekben és a hüvelyben is megtalálható α-hidroxisav, melyet a kozmetika leginkább kémiai peelingekben alkalmaz.
Mandulasav – Keserűmandulában, meggy- és őszibarackmagban előforduló α-hidroxisav, amely hatékonyan eltávolítja az elhalt hámréteget. Antibakteriális és kollagénszintézist fokozó hatású, így bőrmegújításra, regenerálásra, hiperpigmentáció ellen és akné-kezelésben egyaránt alkalmazható.
Piroszőlősav (pyruvic-sav) – A szervezetünkben megtalálható, a biokémiai folyamatainkban is szerepet játszó α-ketosav. Hámoldó, bőrfiatalító, ránctalanító, kollagénszintézist stimuláló, szeboreás bőrök, komedók, hegek, hiperpigmentáció kezelésében is eredményesen alkalmazható, emellett antibakteriális, hidratáló hatású hatóanyag.
Szalicilsav – A fűzfakéregben is megtalálható, zsíroldékony, aromás β-hidroxisav, amely a bőr mélyebb rétegeiben is képes hatni. Sőt, a lipidrétegben felhalmozódva progresszív hatású is lehet. Baktericid, fungicid hatású, származékai belsőleg alkalmazva láz- és fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők. A kozmetikai hámlasztó készítményekben gyakran az α-hidroxisavak hatásfokozójaként alkalmazzák.
Aszkorbinsav – Többek között a citrusfélékben, a paprikában, a bogyós gyümölcsökben előforduló vízoldékony poli-hidroxisav, amely antioxidáns, halványító, regeneráló, hidratáló, kollagén-szintézist segítő hatású. Szervezetünk számára C-vitaminként nélkülözhetetlen.
Glükonolakton és laktobionsav – A glükono-delta-lakton (GDL) gyümölcsökben, mézben, borokban is megtalálható poli-hidroxisav. Galaktózzal (a tejcukor egyik alkotója) képzett vegyülete a laktobionsav. Mindkét hatóanyag igen gyenge poli-hidroxisav, melyeknek rendkívül kíméletes hámlasztó, emellett hidratáló és antioxidáns hatása is van.
Borkősav és citromsav – Gyümölcsök leveiben megtalálható, többértékű hidroxi-karbonsavak, a kozmetikában leginkább a halványító készítményekben használatosak.
Almasav – Almában és egyéb gyümölcsökben megtalálható, többértékű hidroxi-karbonsav. Kíméletes hámlasztó és halványító, egyben regeneráló hatású.
Azelainsav – Gabonanövények magjában előforduló dikarbonsav. Hatékony hámlasztó és halványító, egyben a komedókezelésben is alkalmazható hatóanyag.
Ellágsav – Főként a bogyós gyümölcsökben és a diófélékben előforduló polifenol-származék. A kozmetikában jól alkalmazható a pigmentrendellenességek kezelésében. Emellett hatékony antioxidáns, ígéretes tumorellenes hatóanyag.
Ferulasav – A gabonafélék levelében és magjában, de pl. a kávéban is megtalálható fenolos jellegű vegyület. Erős antioxidáns, regeneráló, ránctalanító, feszesítő és gyulladáscsökkentő hatású
A hámlasztásban a savak oldhatósága is fontos befolyásoló tényező.
– az alkalmazott savak többsége vízoldékony, ezek a savak a felületi hámsejtek leválasztásával halványító, ráncmélységet csökkentő, kollagén-stimuláló hatásúak, és viszonylag gyakran fényérzékenyítők
– a zsíroldékony savak (pl. a szalicilsav) hámoldó hatása erősebb, és mivel a bőr lipidrétegében képesek felhalmozódni, tartósabb is, gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatásuk is van, ám fényérzékenyítő hatásuk általában valamivel kisebb
ÉRDEKESNEK TALÁLTAD? OLVASD EL A SZERZŐ EGY MÁSIK CIKKÉT IS ⇒ Gyógynövények a kozmetikában
Bár a fentiekből is látható, hogy a mai kozmetikában a hámlasztó kezelés már nem jelent feltétlenül szárító, irritáló hatást is, de továbbra is igaz az, hogy savas kezeléseket csak nagyfokú szakmai kompetenciával, megfelelő felkészültséggel, a hatóanyagok és a készítmények ismeretével, az előírások betartásával javasolt végezni – természetesen csak a megfelelő évszakban és fényvédelem mellett, mindig a gyártó cég ajánlása szerint és felkészítése alapján.
HALMOS JUDIT vegyészmérnök,
a 12. sz. Ipari és Kereskedelmi Szakközépiskola és Szakmunkásképző anyagismeret- és laboratóriumi ismeretek tanára,
majd a Szépmíves Szakképző Iskola igazgatója és tanára volt;
több szakmai kiadvány szerzője