Dr. Vadász Márk: egyre inkább elterjedt a magas faktorszámú fényvédők alkalmazása

Kozmetikusként pontosan tudjuk, milyen rombolást tud végezni a fényvédelem nélküli napozás. Az utóbbi években egyre több szó esik a fényvédelem fontosságáról, bizonyára ti is tapasztaljátok ennek pozitív hatásait. Erről beszélgettünk Dr. Vadász Márk bőrgyógyász, nemigyógyász, kozmetológus szakorvossal.

Szerző: BF

Hogy tapasztalod, mennyire vannak tisztában az emberek a nap károsító hatásaival és mennyire védekeznek ellene?

A social media térhódításának köszönhetően a mai fiatalok körében egyre inkább elterjedt a magas faktorszámú fényvédők alkalmazása, mely a különböző közösségi média felületeken terjedő  ún. skin care rutinok építő eleme. Néhány évtizeddel ezelőtt ezzel szemben közel sem volt magától értetődő a fényvédők napi szinten történő használata, tekintve, hogy ekkor az UV fény különböző károsító hatásairól is csekélyebb tudással rendelkeztünk. Úgy gondolom, hogy a tudatos bőr és arcápolás miatt egyre többen járnak kozmetikushoz, akik a vendégek figyelmét szintén felhívják a fényvédelem fontosságára.

Mekkora egy kozmetikus/bőrgyógyász felelőssége az emberek edukálásában?

Mivel bőrgyógyászként gyakran találkozunk az „érem rossz oldalával” – azaz különböző daganatos bőrbetegségekkel -, így nagy felelősségünk van abban, hogy a pácienseket megfelelően edukálva felhívjuk a figyelmet a napfény károsító hatásaira és a rendszeresen történő anyajegyvizsgálat fontosságára. A kozmetikusoknak szintén kiemelt szerepe van a vendégek tájékoztatásában, ezzel megelőzve a rosszindulatú bőrbetegségek kialakulását.

Milyen elváltozásokkal küldje a kozmetikus a vendégét szakorvoshoz? 

Az anyajegyek tekintetében minden olyan folt vagy bőrkinövés gyanús lehet, mely az utóbbi időben változott, vérzett vagy viszketett, átmérője rapidan nőtt, aszimmetrikussá vált vagy szélei szabálytalanok lettek. Emellett a különböző színbeli változások sem hanyagolhatóak el: ha egy képlet sötétebbé vagy világosabbá válik, akár rózsaszínes, kékes, opálos színt ölt, az mind alarmírozó jelnek tekintendő. Az anyajegyeken kívül rosszindulatú bőrelváltozást sejtet, ha egy bőrön lévő seb több, mint egy hónapja nem gyógyul, var fedi, vagy kifekélyesedik.  A fent említett esetekben bőrgyógyász mielőbbi felkeresése javasolt.

Milyen fényvédelmet javasolsz?

Mindenképp magas faktorszámú, 50 faktoros fényvédőt, lehetőleg olyat, mely fizikai és kémiai komponenst is tartalmaz, így kombinált védelmet nyújtva a káros UV-sugarakkal szemben. Amennyiben strandolás közben megizzadunk, vagy megmártózunk a vízben, úgy mindenképp javasolt a fényvédő bőrfelszínre történő ismételt felvitele. Emellett izzadástól vagy úszástól függetlenül is javasolt két óránként újra bekenni magunkat.

Fényvédők alkalmazásán kívül javasolt a megfelelő védelmet nyújtó ruházat viselése is, ideértve a napszemüveget és kalapot, szellős, de karokat és lábszárakat takaró ruhaneműket

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Dr. Vadász Márk (@drvadaszmark) által megosztott bejegyzés