Elektrokozmetikai kezelések a bőrdiagnosztikától az arc- és testkezelésig

Amikor egy új vendég érkezik hozzánk az üzletbe, nagy hangsúlyt kell fektetnünk a diagnosztizálásra, akár arc-, akár testkezelésről legyen szó. Vannak olyan eljárások, amikor javasolt egy úgynevezett konzultációs alkalmat tartani, hogy felmérjük a vendéget, az ő igényeit, és hogy milyen eredményeket tudunk ígérni neki.

Sok esetben tapasztalható, hogy a nem megfelelő bőrdiagnosztika miatt vagy nem jönnek az eredmények, vagy akár még rosszabbodik is a bőrhiba.

Nem ugyanarra a kezelésre van szüksége mindenkinek! Vannak alapsémák, hogy az egyes eljárások miben jók, de a vendég adottságai is befolyásolják, hogy nekünk, mint szakembernek milyen eljárást érdemes alkalmaznunk a sikeres kezeléshez.

Ma már könnyebb helyzetben vagyunk, mert megjelentek olyan bőrdiagnosztizáló gépek, amelyek pontos képet mutatnak az arcbőr aktuális állapotáról, többek között a hidratáltságról, a faggyútermelésről, a ráncok mélységéről, a pórusok állapotáról, a pigmentációs zavarokról és a keratin állapotáról.

Az adatok elmentésével pedig a kúra után egy újabb diagnosztikával bizonyíthatjuk a vendégeinknek, milyen eredményeket tudtunk elérni.

Testkezelés esetén szintén van lehetőségünk gépi diagnosztizálásra, a testzsír mérésére.

Bőrproblémák és megoldásuk

Az arc és a test bőrhibái és hozzájuk alkalmazható elektrokozmetikai készülékek a modern kozmetikában:

  • anti-aging kezelések: elektroporáció, HIFU, thermális rádiófrekvencia, Cryo-kezelés.
Arckezelési technológiák
  • elektroporációa készülék által kibocsátott nagy frekvenciájú, rövid impulzusok használatára alapozott módszer.
    Az impulzusokkal a sejtek DNS-felvétele fokozható. A kibocsátott impulzusok hatására a sejthártya lipidjei statikusan feltöltődnek, ennek következtében összetömörödnek, és átjárható csatornák alakulnak ki köztük, amelyekben a hatóanyagok képesek a bőr mélyebb rétegeibe bejutni.
  • HIFUa HIFU fókuszált ultrahang energiával áthatol a bőr felszíni és mélyebb rétegein, eléri a SMAS (a bőr és az izomzat közötti kötőszövetes réteg) szintjét. A fókuszált ultrahangos kezelőfejjel pontosan szabályozott energiamennyiséget lehet eljuttatni 1,5/3/4,5/13 mm mélyen a szövetekbe.
    A hőmérséklet a célterületen 65–85 °C közé emelkedik egy kis időre. A képződött hő hatására termokoagulációs pontok jönnek létre a bőrben található kötőszövet rostos szerkezeteiben (mélységtől függően akár a SMAS-ban), hatására azonnali roströvidülés történik, ami már a kezelés után látványosan feszesebb bőrképet eredményez.
    Majd a mikrosérülések gyógyulása során bekövetkezik egy hosszú távú hatás is, ami a fibroblaszt sejtek kollagén–elasztin–hialuronsav termelődésének a következménye.
  • frakcionált rádiófrekvenciaa fókuszált rádiófrekvencia hőenergiája a tipen látható érintkezőpontok alatt penetrál a bőr mélyebb rétegeibe, ahol a kollagénrostokra hat. Eközben a felszínen pontszerűen létrejött hőkárosodást hoz létre, sértetlenül hagyva a köztes szöveti részeket, ahonnan el tud indulni a gyógyulási folyamat.
    Ennek a két mechanizmusnak köszönhetően jön létre a frakcionális rédiófrekvencia bőrmegújító és bőrfeszesítő hatása. A létrehozott hősérüléseknek köszönhetően először azonnali szövetfeszesítés jön létre.
    Ezt követi a 2-4 hónap alatt felépülő, a fibroblaszt állomány rekonstrukcióján alapuló neo-collagenesis folyamat, melynek során egy hosszú távú face-lifting és arcfeszesítő hatás alakul ki.
  • thermális rádiófrekvencia – rádiófrekvenciás eljárás, viszont ezzel a kezelőfejjel a teljes bőrfelületre tudunk hatni, kisebb energiasűrűséggel, mint a frakcionált rádiófrekvenciánál, így nincs felszíni sérülés, mivel az energiát a pozitív elektródák egy poliamid filmen keresztül közvetítik a bőr célzónájába.
    Ez a fajta nem invazív energiaközlés szintén azonnali kollagén-összehúzódást eredményez, amit hosszú távú kollagén-újratermelődés kísér.
  • mezoPen és Elektroporáció kombinációja (EPN)a kezelés során ötvözik a hagyományos mikrotűs kezelést (MezoPen) és az elektroporációs kezelést. Ezzel a kezelési eljárással a két technikát kombinálva gyorsan és hatékonyan juttatjuk a bőr mélyebb rétegeibe a hatóanyagokat.
    A hagyományos mikrotűs kezelések során a tű okozta mikrosérülések helyén azonnal beindul a szervezet védekező reakciója, ami megnehezíti a hatóanyagok eljutását a mélyebb rétegekbe. Ennél az eljárásnál viszont nincs ilyen problémánk. A kezelőgéphez speciálisan kialakított kezelőfej szükséges, amely alkalmas az elektroporációs energia közvetítésére.
Testkezelő technológiák
  • vákuum – régebbi fajtájú készülékeknél kis üveg- vagy gumiharangokat helyezünk a kezelni kívánt területre, melyben vákuum keletkezik, és beszippantja a kezelt bőrfelületet. Ma már görgőfejes, illetve pulzáló vákuumot alkalmaznak.
    A kezelés hatására a nyirokfolyadék áramlási sebességét a sokszorosára gyorsítjuk fel. A kezelés alatt a zsírdepók sejtfala megreped (a vákuum önálló mechanikus ereje miatt), és a nyirokáramlás segítségével kiürül a szervezetből.
  • kavitáció – Általában 35–45 kHz tartományban működnek a készülékek. Az ultrahang kavitáló (üregképző) hatásán alapul. Az üregek, buborékok az ultrahangban keltette nyíróerők miatt alakulnak ki, a buborékok azonban az ultrahanghullám hiányában (a kezelőfej továbbhaladásával) azonnal összeomlanak. Az összeomló buborék felszínén található struktúrák (pl. a zsírsejt membránjainak) szerkezete sérül, mintegy megszaggatódnak.
    A zsírsejteket diszpergáló hatása révén szétrobbantja, elfolyósítja. Magukat a triglicerid molekulákat is felbontja, kijuttatja a zsírokat és bomlástermékeiket a sejt közötti állományba, amelyet a nyirok szállít majd el.
    A kezelés során ügyeljünk a következőkre: 4 cm vastagságot meghaladó zsírszöveteknél javasolt a használata.
  • rádiófrekvencia (RF) – az RF-készülékekben az elektromágneses hullámokat kibocsátó pólusok számával szorosan összefügg, hogy a hullámok milyen mélységig tudják kifejteni hatásukat. Általánosságban azt mondhatjuk, hogy az elektromágneses hullám hatásának mélysége a két pólus közötti távolság felével egyenlő.
    Az RF-energiával szelektív hőhatást gyakorolunk a szövetekre. A bőrfelszín hőmérsékletét 40–42 ˚C-ra emeljük, ami a bőr mélyebb rétegeit (1,5–3 mm) 60–65 ˚C-ra növeli. A zsírbontás során a zsírsejtek anyagcsere-folyamatainak felgyorsítására alkalmazzuk.
    Az intenzív hőenergia hatására a zsírsavak és a triglicerid egy része távozik a sejtmembránon keresztül és kiürül a szervezetből.

HA ÉRDEKEL A TÉMA, OLVASD EL EZT IS ⇒ Mezoterápia és elektroporáció: bőrhibáink eltüntetése az őszi, téli időszakban

Szőrtelenítő technológiák
  • diódalézera szőrtelenítő diódalézerek egy adott hullámhosszon működnek (800–810 nm). Ha csúnyán szeretnék fogalmazni: egyszínűek – ez persze nem teljesen állja meg a helyét.
    Ugyanakkor a lényegét tekintve fokozottan szelektíven tud hatni a szövetekre (melaninban gazdag részek), anélkül, hogy a környező szövetekre (pl. a bőrre) negatív hatátást gyakorolna. A szőrszál hőmérsékletét mintegy 60 ˚C-ra emeli.
  • IPL + RF/E-light – az önálló IPL-t használó készülékek esetén a nagy mennyiségű fényenergiának kb. a 40%-a az, amely aktívan felhasználódik (a többi visszaverődik, szóródik). Az IPL- és a rádiófrekvenciás energiát együtt alkalmazzák ezek a készülékek. Ilyenkor az IPL és a rádiófrekvencia hője összeadódik. A szőrtüsző körül a RF energiája aktiváló előmelegítést tud végezni. Ezáltal még hatékonyabban tudjuk az RF és az IPL kombinációval a szőrtüszőket célzottan hevíteni.
    Készüléktípustól függően a rádiófrekvencia érkezhet a villanás előtt, egyidőben és utána. Így a rádiófrekvenciás energia alkalmazása lehetővé teszi az optikai energia (IPL) csökkentését, anélkül, hogy romlana a kezelések hatásfoka. Mivel a rádiófrekvencia kromofor független (színvak), így a bőrbe való bejutásához nincs szükség közvetítő pigmentre, ezért alkalmazható kevesebb pigmentet tartalmazó szőr (pl. világosbarna), illetve sötétebb bőrszín esetén is.

VARGA-RÁKOSI BEÁTA kozmetikusmester,
a Corvin Oktatási Központ gyakorlati oktatója,
a White Beauty Pest és White Beauty Buda kozmetikai szalonok tulajdonosa.