Életkorok jellemzői a bőrön

A felnőttkor több életkori szakaszra bontható, melynek testi-lelki jellegzetességeinek ismereteit a bőrápolás során sikerrel kamatoztathatjuk.

Szerző: Boronkay Vica

Az életkorok évszámhoz társított, számos felosztási lehetősége közül az alábbi felosztás mentén tekintjük át a különböző változásokat:

  1. Kezdeti felnőttkor – átmenet az ifjú- és a felnőttkor között (kb. 26-35 év).
  2. A felnőttkor középső szakasza (35-45 év) és a változókor.
  3. A felnőttkor késői szakasza (46-60 év).
  4. Öregedés (60-tól).
Kezdeti felnőttkor

A fejlődéslélektan oldaláról tekintve ez az élettapasztalatok gyűjtése, az ön- és emberismeret kiforrásának, a felelősségtudatnak a megszilárdulása. A személyiség képessé válik a korábban kitűzött céljai felülvizsgálatára, s ha kell ezek újraértékelésére, módosítására és a megújulásra.

A bőr elasztikus rostjainak leépülése már 17 éves kortól, míg kollagénrostjainak változásai 25 éves kortól elindulnak.

Ezen bőrszerkezeti átépülések ránézésre az életszakasz kezdetén még nem láthatóak, ennek ellenére tudatos kozmetikai ápolást igényelnek.

Ugyan a serdülés hormonhullámzásai ekkorra már teljesen lecsitulnak, így a faggyúszekréció is normalizálódó tendenciát mutat, mégis ritka a problémamentes bőr. Az egyént érő pszichés terhelés, stressz, a városi élet hatásai (elektroszmog, légszennyezettség, rohanó életmód, alváshiány, táplálkozási kilengések, élvezeti cikkek fogyasztása stb.) a fogamzásgátló pirulák szedése, a nem megfelelő bőrápolás és bőrtömítő dekorkozmetikumok használata nyomot hagynak bőrünkön.

Jellemző a felszíni vízhiányos, érzékeny, gyulladásra hajlamos bőrállapotoknak az alap bőrtípushoz való társulása, és későbbi fixálódása.

A kozmetikai ápolás fő szempontja a hidratálás, a bőrbarrier regenerálása a már fellépő állapotok enyhítésére és a súlyosabb problémák megelőzése céljából.

A manapság divatos, irányadó stílus magazinokban és reklámokban a fiatalság és a szépség túlzóan idealizált. Sajnálatos tény, hogy e médianyomás pszichés következményei, az önértékelési és testképzavarok kialakulásának a gyakorisága nő, gyakran már kamasz- és ifjúkorban megjelenik.

A testképzavarok kezdeti tünetei olykor észrevétlenek, azonban igen súlyos állapotokig vezethetnek (anorexia, bulémia, ortorexia stb.). Egyre gyakoribbak a bőr életfolyamataiba való radikális beavatkozások, az idejekorán alkalmazott eljárások (pl. gépi anti-aging kezelések, invazív eljárások, nem átgondolt drasztikus hámlasztások), illetve az ehhez társuló otthoni, különböző szakszerűtlen média felületek csodakezeléseit követő „sufnituning” bőrápolás. Sajnos ezek hosszú távú következményei beláthatatlanok.

A gyermekvállalás ideje

Manapság a 20-as évek elejétől egészen a negyvenes évek elejéig kitolódhat. A létbizonytalanság félelme vagy a napjainkra jellemző önmegvalósítás fontossága miatt egyre gyakoribb a párok harminc év feletti gyermekvállalása – nem ritka jelenség a negyvenes éveiket kezdő hölgyek várandóssága sem.
 
Egy nő életében a várandósság időszaka különböző bőrtünetekkel járhat (fokozott érzékenység, gyulladások, növedékek, hiperpigmentáció, hipertrichózis, terhességi csíkok stb.), melyek zöme a szülés után spontán helyreáll, eltűnik. Vannak olyan tünetek azonban, amelyek fennmaradnak, és kozmetikai segítséget igényelnek. Az ilyen tünetek kezelése a szoptatás befejezése után, a hormonegyensúly helyreállását követően kezdhetőek meg.

A felnőttkor középső szakasza

Lélektani szempontból az élet nagy szakító próbái jellemezhetik. Előfordul, hogy a korábbi életterveinket nem fedi a valóság. Rádöbbenhetünk a saját képességeink korlátaira, esetleg megmásíthatatlanságára. Ennek eredménye lehet a csalódottság és a kiábrándultság. Megeshet továbbá, hogy a házasságunk vagy a párkapcsolatunk sem idilli. Gyakorta a hétköznapok küzdelmei nyomják rá bélyegüket. Kísérthetnek a külön utak, megoldásnak tűnhet a ,,tüzet” kívül keresni. Ez a kapcsolatok legkritikusabb időszakasza, és a lélekben dúló válságok az arcbőrünkön is megjelennek.

A lelki csalódások, a társadalom vélt vagy valós nyomása és az egyre erősödő médiakáosz a különféle plasztikai beavatkozások számát szaporítja. Egyre korábbi életkorokban fordulnak a hölgyek – és nem ritkán az urak is – a különböző szépségszobrászati megoldás (pl. botox-kezelések, implantátumok) felé.
drop shadow
Nekünk, kozmetikusoknak is komoly kihívást jelent, hogy ne a trendi, legújabb, leghangosabb, reklámzajos kezeléseket kövessük, hanem a komoly háttértudáson, több éves tapasztalaton alapuló, a bőrt hosszú távon nem károsító – hanem azt regeneráló, építőeljárásokhoz ragaszkodjunk.

Felelősségünk tudatában kötelességünk a vendégeink tájékoztatása a bőr folyamatairól, a kompetenciánk határairól, és az egészséges bőr- és szépségápolás mikéntjéről. Bár az életkor előrehaladásának tényét néha nehéz elfogadni, ám a ,,mindenáronörökfiatal” látszatanák fenntartása komoly egészségügyi károkkal járhat.

A felnőttkor középső szakaszának vége, késői szakaszának eleje biológiai szempontból egybeesik a klimax testi-lelki kihívásaival – az életközépi válság ideje és a kapuzárási pánik is ekkorra datálható. Emiatt ez az időszak egyaránt bőven tartogathat családon belüli, valamint az egyén lelkében dúló személyes konfliktusokat, kríziseket.

A klimax nem egyenlő az öregséggel – bár annak előszobája. Nem kellemes, de átmeneti és kezelhető állapot.

Változókor

A változókor több egymást követő, élesen el nem különülő szakaszból áll. Kezdete 40-45 éves korra tehető. A nemi mirigyek tevékenysége fokozatosan csökken, a nőknél megszűnik a menstruáció, a szervezet hormonegyensúlya eltolódik. A menopauza mint kifejezés, már az utolsó menstruáció időszakát jelenti.

A hormonváltozások kozmetikai rendellenességeket és egészségügyi állapotváltozásokat is indukálnak, miközben a testi változások lelki tünetekkel is járnak.

Ennek az időszaknak a lefolyása nemenkét változó.
Férfiklimax alatt fizikai, szellemi és szexuális teljesítménycsökkenést ért a szakirodalom, amely közérzetromláshoz vezet, és lelki tünetekkel társul. Az alvászavar, változó hangulat, ingerlékenység és szétszórtság mellett sokszor szorongás, önvád és depresszió is felütheti a fejét. A férfiklimax lassú, elhúzódó folyamat, a hölgyeknél enyhébb tünetekkel.
A női klimax tünetei szélsőségesebbek, intenzívebb lefolyásúak és megterhelőbbek. Ennek oka a petefészek női hormontermelő képességének csökkenése, majd megszűnése.

Hormonok viharában

Az ösztrogén és progeszteron szint csökkenése különböző mértékű és ütemű. A hormonhullámzás hatására a menstruáció kimaradhat, majd visszatérhet, erősödhet vagy gyengülhet, és éppen ezért kiszámíthatatlan tünetek kísérhetik. Míg az ösztrogénszint lassú és ingadozó, a progeszteronszint csökkenése gyorsabb és egyenletesebb. Emiatt a változókor paradoxonja az, hogy az ösztogénszint csökkenése mellett a progeszteron szintje jóval alacsonyabb lehet, így mégis relatív ösztrogéntúlsúly állhat fenn. Emiatt fordulhat elő, hogy az ösztrogénhiány és ösztrogéntúlsúly tünetei egyszerre jelennek meg. A progeszteron és ösztrogénszint arányának állandó hullámzása megzavarja a központi idegrendszert, ami hőhullámokban, fokozott verejtékezésben és az arc, nyak, mellkas bőrének kipirulásánban nyilvánul meg. Ezekhez ingerlékenység, hangulatingadozások, alvászavar, emésztőrendszeri zavarok, ödémásodás is társulhat.
drop shadow
A bőr addigi állapotához képest szárazabbá és érzékenyebbé válik. A szövetek rugalmassága csökken és súlygyarapodás is tapasztalható.

Ez utóbbinak a hormonváltozásokon túl az anyagcsere-folyamatok lassulása, a kevésbé aktív életmód és a nem megfelelő táplálkozás is oka lehet.
A kellemetlenségek kellő odafigyeléssel és orvosi szakértelemmel csökkenthetők, továbbá a szervezet és a bőr állapotának javítása érdekében egészséges életmóddal és természetes alapú kozmetikumok használatával igen sokat lehet tenni. A lelki problémák megoldását sem szabad elhanyagolni, hiszen egészségünk egyik fontos alappillére a lelki egyensúly helyrebillentése.

Komplex anti-aging megoldások

A kozmetikai bőrápolás során sok mindenre ,,vevő” az ügyfél. Az életkorra jellemző viszonylagos anyagi stabilitás többfajta kozmetikai szolgáltatás igénybevételét teszik lehetővé.
Előtérbe kerülnek az anti-aging kezelések. Az otthoni ápolás protokolljához tartozó kozmetikumok szélesebb palettájára is áldoznak vendégeink. Fontos szempont ezidőtájt is a szakszerű, tudatos kezelési sor és termékajánlás.

A bőr aktuális állapotának figyelembevétele talán ebben az időszakban a legfontosabb, ápolása pedig a szélsőséges reakciók miatt a legnehezebb.

Az évszakváltások időszakában a külső környezeti hatások összeadódnak a szervezet belső rapszódikus hullámzásaival, így különösen sarkallatos szempont a bőr egészséges folyamatainak kívülről való segítése, támogatása. A lelki támogatás igénye is hangsúlyossá válik, így megértéssel, odafordulással és diszkrécióval kezeljük ügyfeleink problémáit!

(Folytatjuk….)