Január 15-én tartotta meg Dr. Nyirkos Péter bőrgyógyász, az általa elindított, kozmetikusoknak szóló, Eszmecsere-SzakmaCsere találkozók újabb beszélgető körét, amelynek fókuszában a Perioralis dermatitis állt, mely témával január 31-én és február 17-én is várja az érdeklődő szakembereket egy kis eszmecserére.
Szerző: MG
Mikor, miért indította el ezt a csoportot?
2023-ban, kifejezetten azért, hogy a Perioralis dermatitis-ről szóló beszélgetésre lehessen regisztrálni és információt kapni. Általánosabb értelemben pedig sok év óta szeretném elérni, hogy a kozmetikusok és az orvosok kommunikáljanak egymással, és egymás tevékenységét kiegészítsék úgy, hogy mind a 3 fél (a páciens, a kozmetikus és az orvos) jól járjon.
Milyen témákat érintettek korábban?
Az alaptéma mindig a Perioralis dermatitis, de ez nem előadás, hanem beszélgetés, így a résztvevők kérdései alapvetően befolyásolják a beszélgetés menetét.
Sok éve szeretném elérni, hogy a kozmetikusok és az orvosok kommunikáljanak egymással, s hogy egymás tevékenységét kiegészítsék, méghozzá úgy, hogy mind a három fél (a páciens, a kozmetikus és az orvos) jól járjon.
Milyen témák szerepelnek még az idei tervben?
Áttekintjük a különböző kozmetikus fórumokban folyó beszélgetéseket, és ezek elemzésével is kiegészítjük az alaptémát. Meglepő lehet, de néha egy 2-3 mondatos facebook bejegyzést akár 10 percen át is elemzünk. Úgy érzékelem, hogy a táplálkozási tanácsok az egyik legnépszerűbb témának számítanak, úgyhogy ezt elég széles körűen átbeszéljük, messze nem csak a Perioralis dermatitis kapcsán. Sajnos nagyon sokszor azt tapasztalom, hogy közkézen forgó tanácsok közül a legtöbbre semmilyen bizonyíték nincs.
Miért a Periorális dermatitisz a választott téma?
A Perioralis dermatitis nemcsak a kozmetikusok, hanem a bőrgyógyászok között is sok problémát okoz, ráadásul számos egyéb bőrtünethez is kapcsolódik.
Melyek a hasonló tünetekkel jelentkező bőrproblémák?
A Perioralis dermatitis-t a tankönyvek a pattanás (akne) és a rosacea közelében tárgyalják, de könnyen összetéveszthető például seborrhoeás ekcémával, illetve a száj körüli kontaktekcémával is.
Miért fontos ez a beszélgetés e témában kozmetikusoknak? Gyakori tünetről, tünetegyüttesről van szó? Illetve könnyen lehet hibázni?
Bár nem annyira gyakori, de minden kozmetikus találkozik vele pályája során. Nagyon könnyen lehet hibázni. Sokszor látom, hogy még a bőrgyógyászok is sokszor nem optimálisan kezelik, a kozmetikusok pedig leginkább túlkezelik.
Szót ejtett a bőrgyógyász-kozmetikus együttműködéséről is. Mi erről a véleménye: megalapozott az a félelem, hogyha a kozmetikus bőrgyógyászhoz küldi a vendégét, azt sose kapja vissza? Önnél ez hogyan működik?
Sajnos hallottam ilyen negatív, konkrét esetekről. Pedig éppen például a Perioralis dermatitis esetében nagyon jól együtt lehet(ne) működni. Én szinte minden páciensnek felajánlom, hogy egy-két kezelésre kozmetikushoz is menjen el (személy szerinti ajánlással). A mostani beszélgetéseken pedig igyekszem egészen konkrét tippeket adni a kozmetikusoknak, hogy mivel tudják kiegészíteni a bőrgyógyászati kezelést. Hódi Erika épp most készít egy rövid videót erről a témáról. A jan 31-i beszélgetésen már valószínűleg be is tudjuk mutatni, illetve az „Eszmecsere” csoportban is meg fogjuk jelentetni.