A kozmetikai termékek elnevezése még mindig nem szabályozott megfelelően. A szakembereknek is gyakran kihívást jelent az eligazodás a terméknevek labirintusában. Sajnos, nagyon sok kifejezés még mindig nem szabályozott, ezért mindenképpen figyelnünk kell az összetevőkre is.
Szerző: Papp Mónika, a Vagheggi Magyarország szakmai vezetője
A kozmetikumokban többféle alapanyagtípus található, és a termékek is különböző besorolásokat kaphatnak az összetételük és hivatalos minősítések alapján is.
A természetes anyagok közvetlenül megtalálhatóak általában a növényi anyagokban, melyekből a hatóanyagokat különféle eljárással (desztilláció, fermentálás stb.) vonják ki, míg a természetazonos anyagok nem természetes anyagok: ezeket a természetes anyagokra hasonlító összetevőket kémiai úton állítják elő, leutánozva a természetes anyagokat.
A natúrkozmetikumokban növényi, természetes eredetű összetevőket kell találnunk. Csak olyan kémiai úton előállított összetevő fordulhat elő bennük például, amikor az adott összetevő kinyerése a természetből túlzóan sokba kerülne.
Az ellenőrzött natúr vagy biokozmetikumban egy pontos szempont- és szabályrendszer alapján minősítik a termékeket. Ez azt jelenti, hogy az adott kozmetikum alapanyagait, a gyártási folyamatokat és a csomagolást is ez alapján ellenőrzik.
Cosmos standard
A bio, natúr minősítésre sokáig nem volt egy egységes szabály. Ezért hozták létre az európai és nemzetközi standardot a bio és a természetes kozmetikumok számára: 2016. 12. 31-től minden új bio kozmetikai terméket a Cosmos standard szerint kell minősíteni és harmonizálni, nem pedig az egyes nemzeti szervezeteknél. Ez a fogyasztók védelmében is nagyon fontos, mert világos és átlátható módon van szükség a megfelelő tájékoztatásra. Ez a standard azokra a kozmetikai készítményekre vonatkozik, amelyek bio- vagy természetes kozmetikumként kerülnek kereskedelmi forgalomba.
A Cosmos standard egyszerű szabályokon alapul, amelyet a gyártás összes folyamatára alkalmaz, a hatóanyagok előállításától kezdve, a késztermék kiszállításáig.
■ A COSMOS NATURAL minősítés olyan természetes anyagokat tartalmazó kozmetikai termékre vonatkozik, amelyben nincs kötelezettség bio eredetű anyag használatára.
■ A COSMOS ORGANIC minősítésű termékeben a fizikailag feldolgozott, növényi eredetű természetes anyagok 95%-ának bio előállításból kell érkezniük. A termék min. 20%-ának ökológiai gazdálkodásból kell származnia – ez a magas ásványianyag-tartalmú és a lemosható készítmények esetében 10%.
■ A VEGÁN kozmetikum minősítés garantálja a vegán életmód szabályainak figyelembevételét, különös figyelmet fordítva a nem állati eredetű összetevők mellett arra is, hogy kizárja az ezen összetevők begyűjtése során történő esetleges szennyeződést is.
A bio termék nem egyszerűen egy formula, hanem az összetevők és a csomagolóanyagok szinergiája, egy gyártói döntés, ami tiszteletben tartja a környezetet és az embert.
Biokozmetikum és fenntarthatóság
Az alábbiakban bemutatunk két példát a natúr kozmetikai hatóanyagok fenntartható kinyerésébe, gyártásába.
■ Az Artemisia absinthium (fehér üröm) régóta közismert gyógyító hatásáról. Ideális a bőr hidratálására és tonizálására. Zöldes, ezüstös levelei és sárga virágai erős, aromatikus illattal rendelkeznek, ami kiváló a kozmetikai termékek természetes illatosítására. Ezt a kivonatot fenntartható módon állítják elő: a fehér ürömből készült abszint gyártása során keletkezett biomasszából cseppfolyósított, molekuláris technológiával állítják elő a kozmetikai hatóanyagokat – így hasznosítják tovább az ipari gyártásból kikerülő, eddig feleslegesnek, hulladéknak biomasszát.
■ Az egészségjavító lenmag termesztése növeli a föld termékenységét, támogatja az ökoszisztéma diverzitását, védi a környezetet. A lenmagból kinyert olaj és a növény magjainak nyákanyagából készült hatóanyag hidratálja, nyugtatja és táplálja a bőrt. Hatékony sebgyógyító és bőrregeneráló. Ez a szabadalmaztatott hatóanyag Cosmos minősítéssel rendelkezik. A lenmag kivonata nagyon gazdag oligoszacharidokban, amelyek stimulálják a kollagén és a hialuronsav termelődését, újjáépíti a bőrt és fiatalító hatású. Csökkenti a hialuronsav lebomlását katalizáló hialuronidáz enzim működését. Megőrzi a hialuronsav molekula integritását.
Szerencsére, ma már viszonylag sok a bio minősítésű kozmetikai hatóanyag, melyek valódi professzionális hatásfokkal működnek a bőrön – és a kozmetika vendégei között is egyre több a tudatos fogyasztó, aki szívesebben választ olyan terméket, amelynél szempont a fenntarthatóság, a bio vagy vegán minősítés.