Szennyezett levegő, stressz, dohányfüst, tisztítószerek – csak néhány károsító tényező, amely ront a bőrünk – és általánosságban az egészségünk – állapotán. Ezért fontos a méregtelenítés, avagy salaktalanítás és nem csupán a tavaszi szezonban. Igen, ősszel is fontos!
Az emberi test által termelt salakanyagok egy része a verejtékkel távozik. Azonban vannak olyan élethelyzetek, amelyek fokozzák a termelődését, mint például a helytelen étrend, alváshiány, stressz, dohányzás vagy a mozgásszegény életmód. A bőr méregtelenítése és megtisztítása elengedhetetlen, mert a méreganyagok és a külső környezetből származó káros anyagok felhalmozódása a bőrt folyamatosan irritálják, csökkentik a bőr befogadó képességét, így a kezelések és hatóanyagok felszívódásának hatékonysága is csökken. És gyorsul az öregedési folyamat.
Mit okozhatnak hosszútávon?
– csökkenti az immunrendszer működését
– terheli a májat
– a légzőszervek működését is visszafogja
– károsítja a bélflórát
– szabadgyököket szabadít fel testszerte, amelyek öregítik, károsítják sejtjeinket
Ha ezek mellett túl kevés zöldséget és gyümölcsöt fogyasztunk, akkor ezek a salakanyagok nehezen fognak távozni a bélrendszerünkből. Ha a salakanyagok túl sokáig maradnak a testünkben, visszaszívódnak, így betegségek, bőrproblémák kialakulásához vezethetnek. Ezért is fontos, hogy rostban gazdag élelmiszerekkel, sok folyadékfogyasztással, rendszeres testmozgással támogassuk a szervezetünket, hogy ezek a felesleges anyagok távozzanak a bélrendszerünkből támogatva külső és belső szépségünket. Ha a salaktalanítás nem működik a szervezeten keresztül, akkor a bőrön megjelenő tüneteket (mint például bőrgyulladások, kiütések, ödéma, ekcéma, akné, cellulit, fénytelen, ráncos bőr) nem tudjuk kellően professzionálisan ápolni.
Hogy jelentkezik?
Ezt úgy érzékeljük, hogy fakóbbnak, sápadtabbnak, fáradtabbnak látjuk a bőrt, hamarabb vesszük rajta észre az apró ráncokat, és a felszíne is durvábbnak, érdesebbnek tűnhet. Ezekre a tünetekre kívánnak megoldást nyújtani a kozmetikai salaktalanító eljárások.
Ezek célja, hogy a szennyeződésektől megszabadítsák a bőr, elősegítsék a folyadékok akadálytalanabb áramlását, fokozzák az anyagcserét, oxigenizáljanak és távol tartsák a további szennyeződéseket.
A tisztulási folyamat
Nyirokrendszerünk a vérrendszer mellett az egész testünket behálózó másik érrendszer. A benne keringő nyirokfolyadék az immunrendszerünk védekező bázisa: a nyirokcsomókban található limfociták felveszik a küzdelmet a fertőzésekkel szemben, elszállítják a salakanyagokat, az anyagcsere-bomlástermékeket.
Ha lelassul a keringése, ödéma alakul ki, és a szervezetet megtámadó vírusok, baktériumok, gombák elkezdenek szaporodni. Ennek elkerülése érdekében nyirokmasszázst végezhetünk, ami egy olyan fizioterápiás eljárás, ahol a kötőszövetre gyakorolunk egy nagyon lágy technikával végzett masszázst, aminek hatására fokozni tudjuk a nyirokfolyadék áramlását. (A nyirokfolyadék átlagos sebessége 3 cm/perc, ami a masszázzsal fokozható.)
Eszközök és módszerek
A termékek és hatóanyagok mellett egyre nagyobb jelentősége van a manuális nyirokmasszázsnak, illetve a különböző, a nyirokáramlást serkentő eszközöknek – ezek is segítik a salaktalanítás folyamatát. A manuális nyirokdrenázs során elősegítjük a nyirokfolyadék áramlását, aminek hatására fokozódik a felesleges anyagok eltávolítása, javul a bőr oxigenizálása, a hatóanyagok felszívódása.
A nyirokkeringés fokozásához, a salaktalanítása elősegítéséhez ma már változatos eszközöket használhatunk.
- A szilikon masszázsharangokkal végzett kezelés a köpölyözéshez hasonlít, csak sokkal enyhébb formában segíti a salakanyagok lebomlását, azok eltávolítását. A nagyobb méretű harangot a drenázshoz használjuk, míg a kisebbet a ránckezeléshez.
- A cryo-gömbök folyadékkal telt üveggömbök, amelyeket hideg vízben lehűtheünk, a hatás fokozása érdekében. Mindig középről kifelé, fentről lefelé haladunk, és a gömbök segítségével tereljük a nyirokfolyadékot. A simító mozdulatok mellett körkörös mozdulatokkal is haladhatunk.
Gömbformájának köszönhetően kiválóan masszírozható velük a szem környéke is. Használhatjuk speciális biocellulóz maszkokon vagy a szérumok felszívódásának elősegítésére is. - A rózsakvarc-roller két hengert tartalmaz, az egyik sima, a másik barázdált. Míg a sima felével a drenázst végezzük, addig a barázdált része a stimulálásra, ránctalanításra alkalmas. A sima hengerrel egy irányba dolgozunk, belülről kifelé simítva. Hatására stimulálódik a vér- és nyirokkeringés.
A mozdulatokat finom nyomásokkal, lassú ritmusban végezzük. Először az arc egyik felén dolgozunk, majd a másik oldalon megismételjük a mozdulatokat. Ha a kezelésbe szeretnénk beépíteni, akkor a masszázs után javasolt az alkalmazása. -
A Gua Sha kő a tradicionális kínai masszázs eszköze. Különböző anyagokból és formákban készülhet. Használata hasonlít a kvarc-rolleréhoz, de több technikai tudást igényel, mivel a formájának megfelelően különböző módon használjuk az oldalait – így intenzívebb hatást érhetünk el vele.
A hosszabb, sima felével simíthatunk, végezhetünk nyirokmasszázst. A kisebb, íves részeivel ütögető mozdulatokkal stimulálhatjuk a bőrt, dolgozhatunk a keskenyebb területeken (orr–ajak barázda, szemkörnyék).
Az elnevezésének megfelelően (Gua Sha) kaparást végzünk vele a bőr felszínén, ami a simítással kombinálva nyirok- és vérkeringést fokozó, simító és ránctalanító hatású.
Nyirokmasszázs a kozmetikában
Az arcon végzett nyirokmasszázs nem is masszázs, hanem drenálás (= folyadékelvezetés). A nyirokdrenázs egy olyan speciális masszázs, amely serkenti, aktivizálja a nyirokrendszer működését. A nyirokereket billentyűk teszik szakaszossá, így egyirányú a nyirok áramlása a nyirokerekben.
Ezért mindig nyakon fentről lefelé, arcon középről kifelé történő, előretoló, pumpáló mozdulattal dolgozunk, hogy így segítsük a nyirokfolyadék megfelelő áramlását. Elsődleges szempont a nyirokelvezető csatornák megnyitása, megtisztítása, hogy a salakanyagokat a testünk akadálytalanul el tudja szállítani.