Ma már a professzionális szépségápolás az egész test kezelését jelenti. A nyak és a dekoltázs területének bőre az arcétól és a testtől eltérő bőrápolást igényel.
Szerző: Báthory Kati aranykoszorús kozmetikusmester
Az alapbőrtípus különböző lehet az arcon, illetve a nyak–dekoltázson. A két „fő” terület anatómiai eltéréseket mutat.
A nyak izmai bőrön eredőek és bőrön tapadóak, ezáltal a nyak bőre az izom mozgásával együtt mozog. Ezért a gravitáció hatására nagyobb a bőr megnyúlásának esélye, jobban elmozdulnak a tartó és támasztó szövetek. Emiatt is korábban megjelenhetnek ezen a területen a barázdák.
A dekoltázson vékony és általában érzékeny a bőr, hasonlóan a szem környékéhez. Alig található itt verejtékmirigy, és a faggyúmirigyek aktivitása sokkal kisebb, mint az arcon.
Fiatalkorban a vékony kötőszövet rugalmassága megfelelő, ám gyakran találkozunk felszíni vízhiányos, illetve hiperkeratinizált bőrfelülettel. A káros környezeti hatások (például a túlzott napozás miatti UV-sugárzás) miatt a dekoltázs bőre elveszíti hidratáltságát, emellett a zsírtartalma is csökken, a kollagén- és elasztikus rostok gyöngyfüzérszerűen szétesnek.
Mindezek miatt külön figyelmet kell fordítanunk erre a területre, mert rendszeres ápolásra, védelemre szorul. Sajnos, hajlamosak vagyunk megfeledkezni a nyak és a dekoltázs védelméről, pedig ha nem figyelünk oda, beindulhat az idő előtti öregedés.
A parfüm illatanyaga foltossá, a szmog, a dohányzás, a mechanikai hatás hajszálér-tágulatossá teheti a bőrt. Árt a túlzásba vitt fogyókúra, mert a zsírszövet eltűnik, a bőr megnyúlik. A hormonváltozások, a terhesség, illetve a szülést követő időszak is megterheli a dekoltázst és a melleket.
A kollagén degenerációjának köszönhetően a dekoltázs bőre veszít a feszességéből, rugalmasságából. Az apróbb ráncok is hamarabb jelentkeznek, és gyakran mélyebben húzódnak meg, mint az arc felszínén.
A dekoltázs területe
A dekoltázs területét két részre osztjuk:
- Az egyik a két mell közötti háromszög, ahol a mellek összepréselődése (pl. szoros melltartó, hason fekvés) viszonylag korán ráncok kialakulását eredményezheti.
- A másik rész a mellek fölötti terület, ahol először nagy V-alakú ráncok jelennek meg a vállaktól a mellekig terjedően, amelyet a vízhiány, majd a kötőszövet rugalmasságának elvesztése okoz. Izomszövet, ami a mellet tartja, csak a mellkason található.
Figyelnünk kell alvási szokásainkra: oldalt fekvéssel összenyomódik a bőr, ráncok képződhetnek a dekoltázs bőrén. Ezért nagyon fontos a keringés javítása a dekoltázsbőr rugalmasságának megőrzéséhez. Hideg-meleg vízsugár masszázzsal mindez könnyen elérhető.
Hormonális változások
A tinédzsereknél igen gyakori, hogy a tipikus pubertáskori bőrtünetek a dekoltázson és a háton ugyanúgy megjelennek. Azoknál, akik hajlamosabbak a fokozott faggyútermelődésre, megjelennek apró pici pusztulák, gennyes aknék vagy komedók.
Mindez megelőzhető, ha a dekoltázs bőrét hetente nagyon finom állagú mechanikai peelinggel gyengéden leradírozzuk, melyek eltávolítják a felesleges, elhalt hámsejteket, majd hidratálással ápoljuk a vékony bőrt.
A hormonális változásokkal összefüggő tüneteket fokozhatja egy-egy stresszes időszak (vizsgaidőszak), menstruációs ciklus vagy egy rosszul megválasztott fogamzásgátló is.
OLVASD EL EZT IS ⇒ Báthory Katalin: Minden nap teljesítenem kell
Ezt a bőrterületet kitisztítani csak nagyon óvatosan és körültekintően lehet, hiszen rendkívül sérülékeny a bőr, könnyen hiperpigmentálódhatnak a kezelés nyomai, illetve keloidos heggel gyógyulhat. Célravezetőbb inkább faggyúmirigy-működést szabályzó kozmetikumokkal kezelni, a gyulladást csökkenteni és hidratálni ezt a területet.
A változás éveiben a dekoltázs bőre még szépnek mondható, ugyanis akkor a hormonok által irányított faggyúmirigyek működése kiegyenlítik a bőr zsírhiányát. Az anyagcsere megváltozásával, illetve a faggyúmirigyek működésének lanyhulásával párhuzamosan a bőr atrofizálódik és egyre szárazabbá válik. Ezzel nemcsak védtelenebb lesz a dekoltázs bőre a külső fertőzésekkel szemben, hanem érzékenyebb és sérülékenyebb is.
A változókorban csökken az ösztrogéntermelés, amely a kötőszövet általános állapotát biztosítja. A kollagénrostok leépülnek, a bőr vízmegtartó képessége csökken, így veszít feszességéből, rugalmasságából, tónusából. A vízhiány mellett a zsírhiány is igen szembetűnő lesz. A ráncok mellett a dekoltázson már gyakran felfedezhetünk különböző pigmentrendellenességeket (szeplőket és májfoltokat), illetve bőrnövedékeket (fibrómákat), melynek nagyszámú megjelenése a klimaxra jellemző, illetve különböző pigmentrendellenességeket, szeplőket, májfoltokat.
Itt is fontos a fényvédelem
A fényvédelem nemcsak akkor fontos, amikor napozni készülünk, hanem abban az esetben is, amikor kivágott ruhát hordunk, hiszen akkor is erőteljesen éri az UV-sugárzás. Érdemes 15–30 faktoros hidratáló krémet használni, hogy lassítani tudjuk az öregségi foltok megjelenését.
A túlzott napozás nemcsak festékrendellenességben mutatkozik meg, hanem petyhüdtebb, rugalmatlanabb lesz a bőr, gyorsan veszít a feszességéből is.
Javasolt hatóanyagok
A nyak–dekoltázs ápolásánál természetesen a masszázs mellett gépeket is használhatunk, ezek elősegítik a hatóanyagok jobb felszívódását. Ilyen pl. a tű nélküli mezoterápiás készülék, az iontoforézis és az ultrahang.
Milyen hatóanyagokat használjunk a nyak és a dekoltázs kezeléséhez?
- Kollagénszintézist stimuláló peptidek:
– Glutathion – antioxidánsként véd a szabadgyökök ellen, védi a sejteket az UV-sugárzástól és az oxidatív stressz okozta károsodásoktól. Főként pigmentfoltok halványítására használjuk.
– Matrixyl 3000 – rendkívül hatékonyan növeli a kollagénrostok mennyiségét. - A botox-hatású peptidek (neuropeptidek) úgy csökkentik a mimikai ráncokat, hogy gátolják az izommozgást: Argirelin Syn-ake
- Növekedési faktorok (hormonhatású peptidek) – olyan természetes anyagok, amelyek képesek a sejtfolyamatok szabályozására, olyan proteinek, amelyek a sejtfelszínen saját receptoraikhoz kötődnek, sejtszaporodást idézhetnek elő, szabályozzák a kollagén, az elasztin és a hyaluronsav termelődését, ezáltal javítják a bőrállapotot, élénkítik az anyagcserét, ami által javul a szövetek oxigénellátása is.
- Növényi hatóanyagok – az életkor előrehaladtával a bőrünk állapotáért is felelős ösztrogén- és progeszteronszint csökken, a növényi stimulátorok bőrbe juttatásával képesek vagyunk a bőr anyagcseréjére kedvezően hatni.
– Resveratrol: vörösborkivonat. Legnagyobb mennyiségben a szőlőben, de a lucfenyőben, az eukaliptuszban és a liliomban is megtalálható. Antioxidáns tulajdonságánál fogva védi a szervezetet a káros oxidatív folyamatokkal szemben, gyulladáscsökkentő. Védi a bőrt az UV-sugárzástól, képes csökkenteni, illetve halványítani a már meglévő pigmentfoltokat, elősegíti a sejtek regenerálódását, lassítja a bőr öregedési folyamatát.
– Őssejtek: a növényi őssejtek védik a sejtek környezetét az oxidatív stressztől és más káros folyamatoktól, így pozitív hatással bírnak az emberi őssejtekre. Nemcsak támogatják a hámsejtek megújulását, hanem védik a károsodásoktól is, így lassítják a bőrben zajló öregedési folyamatokat. Javítják a bőrszerkezetet, fokozzák a sejtek aktivitását, feszesítő hatásúak, csökkentik a ráncok mélységét.
– Centella (Centella asiatica): a Gotu Kola, más néven Tigrisfű, Srí Lankán őshonos, ayurvédikus növény. Bőrszövet-regeneráló, ránctalanító, feszesítő. Serkenti a fibroblaszt sejtek működését, ezáltal a kollagénképződést.
– Marulaolaj: a marulafa elsősorban Namíbiában és Dél-Afrikában őshonos, vadon termő növény. Nagyon jó nedvszívó tulajdonsággal rendelkezik, azonnal és hosszan tartó hidratálást nyújt a nyak és a dekoltázs bőrének, javítja a bőr rugalmasságát, csökkenti a finom és a mélyen ülő ráncokat, anti-aging hatású. Nagy mennyiségben esszenciális zsírsavak is megtalálhatók benne, valamint E- és C-vitamin, melyek támogatják a sejtek megújítását, így javítva a szabadgyökök által okozott károkat, mint például a napozás okozta sérüléseket, amelyek felgyorsítják az öregedést.
– Tengeri algák: fehérjéket, aminosavakat, poliszacharidokat, antioxidánsokat, C-vitamint, nyomelemeket és ásványi anyagokat tartalmaznak. Kivonataik főként hidratáló, feszesítő és vízmegkötő anyagként hasznosulnak, de a sejtek megújulásában, a pigmentfoltok kialakulásának mérséklésében is szerepük van. A vörös moszatok foszforban bővelkednek, ami elengedhetetlen az egészséges sejtmembránhoz. Magnéziumban gazdag, amely szükséges a fehérjeszintézishez, ezzel hozzájárul a kollagéntermeléshez.
– Vitaminok (A, C, D, E): antioxidáns hatásukkal és a fibroblaszt sejtek stimulálásával a kollagénrostok képződését fokozzák. Centella asiatica Liliom
BÁTHORY KATI
Közel 50 éves szakmai tapasztalattal rendelkező aranykoszorús kozmetikusmester, kitüntetett gyakorlati oktató,
a Piknikkör alapítója.
Beauty Forum Szakmai Díjazott.
A PISZSZE egyesület alapító tagja.