Gyógyító szépítés

A holisztikus kozmetika világában az illóolajok főszerepet játszanak. De mit is tudnak ők? És mit kell tudnunk nekünk róluk?

Szerző: Horváth Melitta szépségterapeuta, holisztikus szemléletű kozmetikus és sminkes

Az illóolajok szobahőmérsékleten maradék nélkül elillanó folyadékok, különféle szerves szén-hidrogén természetű vegyületek (terpének, szeszquiterpének, aldehidek, alkoholok, észterek, ketonok, laktonok, stb.) keverékei. Növényi olajokban és bizonyos alkoholokban oldhatóak, de vízben nem oldódnak. A színtiszta, 100%-os tisztaságú olajok előállítása történhet vízgőz desztillációval, hideg sajtolással, enfleurage eljárással, oldószeres kivonattal, turbódesztillációval és még néhány módszerrel.

Test-lélek-szellem

Ahogyan az orvoskozmetika és az általános kozmetika határa egyre vékonyabb, a holisztikus szemléletű szépségápolásban ugyanez a vékony határ tapasztalható közte és a természetgyógyászat között.

Szerencsére egyre inkább terjed már a köztudatban az a keleti kultúrákban több ezer éve ismert szemlélet, hogy a test-lélek-szellem nem elkülöníthető egymástól, így a kozmetikában is megjelent az az elvárás, hogy a kezeléseket komplexen kell végezni.

A holisztikus kezelés olyan „gyógymódot” jelöl, amely a szervezetet egész rendszerként fogja fel. Összefügg a lelki állapotunk, a tudati beállítódásunk a betegségeinkkel, így nemcsak az adott szervet gyógyítjuk (ez esetben a bőrt), hanem a sérült energetikát. Mindez lehetséges az illóolajokon keresztül.

Az illóolajok nem mások, mint tulajdonképpen a növények lepárolt immunrendszere, és a növény teljes lényege, egy igazi esszenciális anyag.

Az illóolajok nemcsak fizikai szinten képesek működni, hanem egy olyan láthatatlan éteri minőséggel rendelkeznek, amelyhez még a mai tudásunk kevés, hogy a maguk valójában megérthessük. Az illóolajok érzéseket, emlékeket idézhetnek elő, vagy éppen taszíthatnak. Én ezért minden esetben megkérdezem vendégeimet, hogy milyen érzéseket váltanak ki bennük az adott illatok, amit használok, ez számomra is visszajelzés a kezelésben.

Hatóanyagok a holisztikus bőrápoláshoz

Gyógyító, szépítő rezgések

Mindennek rezgése van. A testünk nagy százaléka víz, ezáltal az emberi test képes átvenni mind az illóolajok, mind az ásványok rezgéseit, amelyek gyógyító hatásúak. Lényegében átprogramozzák a testet, megváltoztatva, magasabb szintre emelve a rezgését, amikor a test képes lesz olyan nyugalmi állapotba kerülni, hogy gyógyítja önmagát.

Minden érzelemnek van egy rezgésszáma, és ez a szám minél alacsonyabb, annál inkább jelzi a lelkünk és a fizikális testünk rossz állapotát.

A tudattalanunkra is hatnak

Az illóolajok hatásmechanizmusa két szinten történik:

  • fizikális szinten belégzéssel, krémek által, bázisolajokkal, masszázsolajokban. Az aromaterápiában már néhány másodpercen belül a véráramban is kimutathatóak.
  • ezen felül pedig a tudattalanba hatolva képesek befolyásolni az érzelmeinket, és a szervezetünket ösztönzik az öngyógyító folyamatok beindítására.
Mi köze mindennek a bőrhöz?

Testünk legkülső védelmi rétege a bőr, amely nemcsak elhatárol a külvilágtól, de belső, lelki egyensúlyunk tükre is. A különböző bőrtünetek, a ráncok megjelenése is szorosan összefügg a lelkiállapotuk és az idegrendszer milyenségével kapcsolatban. A befeszült, letapadt izmok eredményezik részben a ráncokat is.

A holisztikus szakemberek számára a bőr egy térkép, amely utal bizonyos lelki, illetve szervi problémák meglétére a testben.

Én magam is megtapasztaltam, hogy számos vendégem bőre jelzett már olyan testi-lelki panaszokat, amelyeken a hagyományos kínai gyógyászat 5 elemén alapulva a kezelésekhez adott illaolajokkal tudtam segíteni.

Az illóolajok mellett a kozmetikus olyan masszázsfogásokat is alkalmazhat, amelyek az energetikára és a nyirokrendszerre is hatnak.

Sokszor kapom meg a kérdést azoktól a vendégeimtől, akik először járnak nálam, hogy mire számíthatnak. Egyszerű jelzővel wellness élményt szoktam nekik ígérni, hisz a holisztikus kezelések alatt a hagyományos elemek mellett olyan eszköztárral rendelkezünk, amely képes egy olyan mély relaxációs állapotot előidézni, ahol a lélek megpihenhet, és megindulnak a gyógyulási folyamatok, és ez a bőrképen is láthatóvá válik. Nemcsak az arcra koncentrálódnak a szépségápolási lépések, a teljes testet is átfogóan megdolgozzuk. Tanuló koromban hagyományos kozmetikában vettem részt a gyakorlaton, ezért nagyon nagy volt a kontraszt abban, hogy a vendégekkel a holisztikus szemlélet alapján sokkal bensőségesebb bizalmi kapcsolatot alakítottam ki, hisz sokszor maguktól kezdték elmesélni azokat a lelki nehézségeket, amelyekben a segítségükre lehettem a kezelések alatt az olajokkal is.

Az illóolajok tömény esszenciák, amelyeket csak körültekintően alkalmazhatunk a kozmetikában, hisz bizonyos vendégeknél allergiás reakciót is előidézhet a szakértelem nélküli alkalmazás.

Válaszd a biot!

A kozmetikában használatos illóolajok két csoportra oszthatóak, arcra és testre használhatóakra. Emellett egy harmadik csoportot is megemlítenék, az aromaterápiás párologtatást diffúzorokkal. Ez utóbbihoz nem kell tanfolyamot elvégezni, egyszerű térillatosítás formájában is használhatja bárki, mégis hatással lesz a vendégre és a kozmetikusra is. Ebben az esetben is ugyanolyan fontos a kiváló minőségű olaj, hiszen az belégzéssel is bekerül a szervezetbe.

A legfontosabb, hogy csakis kizárólag olyan márkával szabad dolgozni, ahol ellenőrizhető forrásból származik, bevizsgált, bio minősítésű, és speciálisan arcbőrre kifejlesztettek azok, amiket a krémekben alkalmazunk.

Minden növénynek más hatása van mind fizikális, mind lelki szinten, ez pedig tanfolyamhoz kötött tudást igényel. Arckrémekben való alkalmazásuk is szigorú szabályhoz kötött, pontosan meg van határozva hány csepp kerülhet egy arckrémbe egy kezeléshez, hogy valóban kifejthesse hatását, és kárt se okozzon a túlzott mennyiség.

Aki érzi a hívást a gyógyítás útján, és a kozmetika világa is rabul ejtette, szeretettel ajánlom ezt a lehetőséget, hisz fantasztikus dolgokat fedezhetünk fel általa az emberi test és lélek kapcsolatában.