Szép arc, szép nyak és a hozzá illő dekoltázs – A szépség fogalmához hozzátartozik a kissé „mostohán” kezelt nyak és dekoltázs területe is, hiszen mit ér egy erős, modern arckezelés, ha közben megfeledkezünk a nők egyik ékes fegyveréről?!
Szerző: Varga Máté Kozmetikus mester, a WorldSkills versenyek szakértője, és az EuroSkills nemzetközi versenyek vezető szakértője. A 2011-es WorldSkills verseny hazai képviselője, SZKTV győztes (2010).
A nyak-dekoltázs bőre sokkal érzékenyebb, mint az arc bőre
A hámréteg vékonyabb, sérülékenyebb, a dermális rétegekben a rostok sokkal több káros hatást tudnak elszenvedni: napfény, hő- és fizikai hatások. Az anatómiailag itt található rengeteg izom szinte minden mozdulatban részt vesz. Gondoljunk bele, hogy a beszédhez, rágáshoz, kifejezéshez is mennyi izommunkára van szükség. Ehhez társul még természetesen a bőr mozgása, igénybevétele is.
Az érintett terület idősödésével romlik a regenerációsképesség, egyre jobban lazulnak a hám-irha kapcsolatai, az izmok működése lassul és kevésbé lesz aktív. Kozmetikai munkánk során fontos figyelmet fordítanunk e területek rendszeres ápolására, illetve felhívni a vendégeink figyelmét elmaradhatatlan napi, heti, havi gondozására.
Komplex kezelési megoldások
Számos lehetőség közül választhatunk a nyak-dekoltázs feszesítésének megvalósítása során. Gondoskodhatunk a bőrfelület megújításáról, az izmok állapotának, kondíciójának javításáról – érdemes preventív jelleggel is felépítenünk a kezeléseket. És végül, de nem utolsó sorban, az esetleges dekorkozmetikumokat sem hagyhatjuk figyelmen kívül.
A nyak-dekoltázs területének komplex kezelése mellett a bőrfelület-megújító kezelések is nagy népszerűségnek örvendenek.
3in1 gépi kezelési alternatíva
1. A kezelést megelőző konzultáció során tisztázzuk a problémás terület milyenségét, és elmagyarázzuk a vendégnek, hogy mit is várhat a kezeléstől, illetve ha kúrában gondolkodunk, a kezeléssorozat mit ad majd a végső látványban. Fontos, hogy csak olyat ígérjünk a vendégnek, ami ténylegesen megvalósítható.
2. A kezelés első lépése a kényelmes, komfortos elhelyezés után, egy kellemes, habzó lemosó használata. A fő hatóanyagok a termékben növényi őssejtek, polipeptidek, rizsprotein. Bár a protokoll nem ír elő külön peelingezést és nem is szükséges, de a habzó lemosó után használhatunk egy tökenzimet tartalmazó hámlasztót, amellyel lágy, kényeztető bőrradírozást tudunk végezni a nyak- dekoltázs területén.
3. A kezelés első alappillére egy tripoláris radiofrekvenciás bőrfeszesítés. A radiofrekvencia csodálatos módon hat a fibroblastokra és „tömöríti” a kötőszövetet. Úgynevezett „kontrollált gyulladás” létrehozásával a kollagénrostok szépen, újrarostozódnak, és serken az újabb rostok képződése. A kezeléshez egy speciális, nagy elektromos ellenállással rendelkező, növényi glicerint tartalmazó zselét használunk. Célszerű nem túl erős rádiófrekvenciát alkalmazni – figyelem: maximum 10 percig dolgozzunk! Itt a célszövet felmelegedése a legfontosabb. Maga a speciális zselé ezt segíti, hiszen a tripoláris energia célzottan éri el a mélyebb rétegeket, és fejti ki áldásos hatását. A kezelés elvégzése után, újra lemossuk a területet.
4. A második lépés a terület oxigénellátásának fokozása és a hatóanyag felszívódásának az élénkítése. A kezelendő testtájakra egy vízbázisú zselé kerül, majd egy speciális szódabikarbóna és citromsav tartalmú kapszulát oldunk fel egy rezgő kezelőfej segítségével a nyak-dekoltázs területén. A kapszulák telis-tele vannak értékes, szárított-porított növényi hatóanyagokkal, például: alga-, bambusz-, sárgarépa-, korallkivonat, retinolszármazékok, zöld tea, kojisav. A Bohr-hatásra épülő folyamat lényege, hogy megfelelő CO2 koncentráció hatására a bőrben lévő hemoglobin leadja a szállított oxigént, így megnő a célszövetek átjárhatósága és az oldódó-szívódó hatóanyagok könnyebben tudnak hasznosulni.
5. A letörlést követően a harmadik lépés a kapszulák hatékonyságát fokozó és a hatóanyagokkal szinergikusan dolgozó szérumok használata. Választható az ultrahangos opció is (de az a nyak és a dekoltázs szövetein nem túl hasznos!!!), illetve egy kellemes vibrációs masszázs. A finom rezgések ellazítanak és stimulálják a nyirokkeringést, valamint elősegítik a szérum hatóanyagainak a felszívódását, például: peptidszármazékok, fehér tavirózsa-kivonat, hialuronsav, ribóz, arbutin.
6. A kezelés lezárásaként a maradék szérum besimítása, és a kimondottan a nyak-dekoltázs bőrére kifejlesztett krém felvitele következik, amelyben dominálnak a havasigyopár-, a mungobab-őssejtek, a biomimmetikus és neuro peptidek, a ceramidok és a növényi viaszok. Fontos, hogy hívjuk fel a vendég figyelmét a rendszeres napi ápolásra, és hogy a nyak-dekoltázs ápolásához a mell ápolása is tartozzon hozzá, amikor csak lehetséges.
Bőrfelület-megújító lunch-time kezelések
A gépi kezelések mellett manapság jelentős tér jut a speciális bőrfelület-megújító kezeléseknek is. Külön végezhetünk akár egy feszesítő hatású, gyors és látványos nyak-dekoltázsregeneráló, megújító kezelést. Ez a kezelés ideális a napkárosodott, idősödő, pigmentfoltos bőr kezelésére – de ez csak a téli időszakban ajánlott!
7. A kezelést szintén egy konzultáció előzi meg, melynek során tisztázzuk, hogy mire is ad megoldást a kezelés, és hogy egy vagy több lépcsőben szeretnénk-e a problémát orvosolni.
8. Első lépésben, a letisztítás során glikolsav, mentol- és zöldtea-kivonatot tartalmazó habzó kozmetikumot használjunk: igyekezzünk minél alaposabban feloldani minden szennyeződést és törekedjünk a tökéletes lemosásra.
9. A következő lépésben speciális zsírtalanító oldatot használunk, melynek főbb hatóanyagai: hammamelis, zöldtea, valamint szalicil- és glikolsav elegy. Egy géz segítségével a lehető legalaposabb módon előkészítjük a kezelni kívánt nyak és dekoltázs területeket.
10. Elérkeztünk a kezelés csúcspontjához a speciális hámlasztó oldat felviteléhez, melyhez szintén egy kisebb adag gézlapot használunk. Fontos, hogy ügyeljünk a precíz és pontos felvitelre, hogy megfelelő módon és a lehető legegyenletesebben oldódjanak a hatóanyagok: szalicil- és tejsav, peptidek, őssejtek. A kezelés érdekessége, hogy közömbösítésre nincsen szükség, mert az oldat a bőr lipid-rétegében fog oldódni, és itt valósul meg a közömbösítődés szépen, fokozatosan.
11. A lunch-time kezelés lezárása egy speciális balzsamkrém, melynek főbb hatóanyagai: almaőssejtek, hialuronsav, kamilla, rozmaring. Adhatunk hozzá plusz hialuronsavat, retinolt, C-vitamint és őssejteket is.
12. Ne feledkezzünk meg (a téli időszakban sem!) a fényvédelemről: 50SPF faktorú hidratáló-fényvédő terméket is simítsunk fel a kezelés lezárásaként.
Fontos a kezelt vendég megfelelő tájékoztatása, hiszen az ilyen erősebb kezelés után számos hatás fog jelentkezni: hámlás, esetleg viszketés, enyhe pirosság, dehidratáció. Mindig gondoskodjunk a vendég utánkövetéséről, mérjük fel az esetleges komplikációkat!
13. Amikor egy teljes, megújító, regeneráló kezelési sort elvégeztünk, jelezzük a vendégnek, hogy az elkészült „remekmű” még látványosabb megjelenése érdekében, használhat dekorkozmetikumokat is. Például fény- és sejtvédő hatóanyagokat tartalmazó alapozót vagy fényvédő hatású púdereket, esetlegesen egy kis árnyokolót.
Az ilyen erősebb kezelések alkalmával biztosítsunk a vendégek számára egy kit-et, amit a kezelést követően biztonsággal használhat 7-10 napig. Így biztosak lehetünk abban, hogy a kezelés megfelelő eredményt fog nyújtani.
A nyak-dekoltázs kezelések tárháza kimeríthetetlen, sose szorítkozzunk egyetlenegy módszer használatára. Igyekezzünk a kezeléseket kúraszerűen megvalósítani a módszerek ötvözésével, a biztos siker érdekében. Minden esetben a vendég bőrproblémájára fókuszáljunk és fokozatosan haladjunk az eredményesség jegyében. Sose felejtsük el, hogy a vendég akkor lesz csak elégedett, ha mi az őt legjobban zavaró problémájára adunk hatékony választ.