A kamaszkorban az androgén hormonok „bekapcsolódása” miatt a faggyúmirigyek extrán munkába állnak. Az ekkor kialakuló ún. másodlagos nemi jelleg számos egyéb változást is okoz, amelyek a bőrön is nyomot hagynak – mondja Radics Zsuzsanna kozmetikus, gyakorlati oktató, akivel az aknék megjelenésének okáról és kezeléséről beszélgetünk.
Szerző: MG
Mi írható a hormonváltozások számlájára?
Radics Zsuzsanna: A faggyúmirigyek elhelyezkedése miatt, a hormonváltozások hatására ún. szeborreás területek alakulnak ki az arcon, a mellkason és a hát felső részén. E változás következtében a bőr természetes mikrobiom takarója is megbomlik, bizonyos baktériumok túlsúlyba kerülnek, ami pattanások kialakulásához vezethet Az elhalt hámsejtek és a fokozott faggyútermelés a pórusok elzáródását idézi elő. Ez a közeg ideális a Propioni baktérium elszaporodásához, ami faggyúval táplálkozik.
A kamaszkor végével, a hormon túltengések lecsendesedésével, az akne problémáknak is vége kellene, hogy legyen. Ezzel szemben egyre gyakrabban találkozunk a felnőttkori akneproblémák különböző típusú megjelenésével, amelyek leginkább a nőket érintik.
Tapasztalatom szerint a súlyosabb akneproblémák hátterében mindig valamilyen belső kiváltó ok, betegség áll. Ezért is fontos a vendégeinket a megfelelő kivizsgálás(ok)ra elküldeni.
A kiváltó okok közül mit emelnél ki?
R.Zs.: Elsősorban a tej szerepét, mert az kevésbé ismert a köztudatban. A tejben kis mennyiségben található egy androgén hormon előanyag, amiből a faggyúmirigyben található enzim valódi androgén hormont állít elő. Másrészt a benne lévő inzulin-szerű növekedési faktor (insulin-like-growth factor, ILGF-1) fokozza a faggyú, valamint a pórusok eltömődéséért felelős hámsejtek termelődését. A hirtelen megnövekedő inzulin az ILGF-1 és az androgén hormonok fokozott képződését váltja ki. Emellett még kiemelném, hogy a hormonális rendellenesség egyik tünete is lehet a pattanásos, aknés bőr. Idetartozik többek között a hyperandrogén bőrproblémák mellett a mesterséges megtermékenyítés, valamint az anabolikus szteroidok szedése/szúrása is.
Bár a kamaszkor végével az aknés bőrproblémáknak is véget kellene érniük, ám egyre gyakrabban találkozunk a felnőttkori aknék különböző típusú megjelenésével.
Milyen kezeléseket alkalmazol ezekben az esetekben?
R.Zs.: A kiváltó okoknak és az alap bőrtípusnak megfelelő gyulladáscsökkentés, a mélyebb rétegekben lévő gyulladások felszínre hozatala a kezelés célja.
Nálam egy akne kezelőkúra 3 +1 elkülönített szakaszból áll:
1. Gyulladáscsökkentés.
2. Aktív szakasz: manuális tisztítás.
3. Regenerálás.
+1. A maradvány-nyomok eltüntetése: heg- és foltkezelés.
Látványosan és hatékonyan tudunk dolgozni az alábbi gépekkel és termékekkel, illetve ezek kombinálásával:
– Savak/savtartalmú készítmények.
– Fényesztétikai kezelések: IPL, softlézer, carboon lézer, Aquaclean rendszerek.
– A maradványnyomok eltüntetésénél mélyhámlasztás (savas/gépi), különböző tűs kezelések, erős bőrmegújító hatással bíró RF-eszközök állnak a rendelkezésünkre.
Említetted, hogy aknekezelés esetén különösen fontos a megfelelő diagnosztika.
R.Zs.: Igen, súlyos, gyulladt, aknés állapotok esetén a vendég kikérdezése talán nagyobb jelentőséggel bír, mint az, amit a nagyítós lámpa alatt látunk, tapintunk, hiszen a kiváltó okokra leginkább a vendég által elmondott tünetekből tudunk következtetni.
A teljesség igénye nélkül az alábbi néhány, fontosabb kérdést kell feltennünk:
– Szenved-e káros szenvedélytől? Migréntől? Alvászavartól? Emésztési problémáktól? Bármilyen keringési vagy érrendszeri betegségtől? Neurológiai problémától?
– Fogyaszt-e tejterméket, alkoholt, gyors felszívódású szénhidrátot, kávét, energiaitalt, étrend-kiegészítőket, fehérjét? Ha igen, milyet?
– Az étkezések után tapasztal-e bármilyen diszkomfortérzetet vagy bőrtünetet?
A fenti kérdéseket kiegészíthetjük speciális, nőknek-férfiaknak szólókkal is. Pl. Mióta menstruál/borotválkozik rendszeresen.