Hatóanyag-kihívás 11. rész: A panthenol

Folytatjuk a B-vitamin család elemzését Szűcs Márti kozmetikussal. Most a B5-vitamin következik, vagy más néven a pantoténsav. Kicsit ismerősebben fog csengeni számotokra a Panthenol, ami a B5-vitamin provitaminja (a bőrben fog különböző folyamatok után vitaminná alakulni), tehát nem ugyanaz a kettő, de lényegében ugyanaz a tudásuk. Nézzük, hogyan is működnek, miért jó nektek, nekünk?

Szerző: Szűcs Márta sminkes, kozmetikus

Szűcs Márti 21 napos hatóanyag-kihívását saját közösségi oldalán indította el

Nem győzöm hangsúlyozni a barrier-réteg fontosságát, sokszor tárgyaltuk már, milyen problémát okoz, ha megsérül, most egy dologra fogok kitérni. Ha a lipid szerkezete felborul ennek a rétegnek, akkor fokozódik a vízvesztés, emiatt a bőr kiszárad, gyulladásra hajlamossá válik. A B5 vitamin és származékai támogatják a lipidtermelést, és segítenek a nedvességmegkötésben, valamint egyes tanulmányok szerint vízmegkötő képessége is van. A lipidréteg erősítő mivoltához kapcsolható gyulladáscsökkentő hatása is. A Panthenol ismerős az égési sérülésekre javasolt készítményekből, ezt a nem feltétlen felkapott hatóanyagot eredményesen használhatja mindenki, akinek gyulladáscsökkentés és a vízhiány javítása a cél a bőrén, illetve a Nap okozta égési sérülésekre is kitűnő – természetesen.

Olvasd el a többi részt is! KATTINTS! 

 Használatuk segít a sebgyógyításban, a pattanások után visszamarad sebeken is, és a friss hegek gyógyításában is szerepe van. Akkor lesz igazán hatásos, ha minimum 5-10%-os koncentrációban tartalmazza az adott termék- ha erről sehol nincs információ, akkor legyen mindenképp az első összetevők között (noha ez nem garancia magasabb koncentrációra!) Tehát hidratáló, barrier-védő és helyreállító szerepe is van, valamint gyulladáscsökkentő és sebgyógyító is.

Mikor használjuk? Bármikor!
INCI: dexpanthenol, d-panthenol, dl-panthenol, panthenol