A C-vitamin abszolút szupersztár a hatóanyagok között, számos jótékony hatása van. Szűcs Márti sminkes-kozmetikus annak is utánajárt, hogy milyen egyéb anyagok erősítik a hatását.
Szerző: Szűcs Márta, sminkes, kozmetikus
Sok tulajdonsága van a tiszta C-vitaminnak, vagy más néven az L-aszkorbinsavnak:
⇒ antioxidáns: méghozzá az egyik legerősebb, amit a bőrünkön használhatunk. Sikerrel veszi fel a harcot a szabadgyökök ellen, a környezeti ártalmak, napsugárzás által károsodott bőrön. A fényvédő alá kenve, segíti annak munkáját is. A C-vitamin hatásait pedig az E-vitamin tudja négyszerezni és ez még nem minden. Ezt a négyszeres együttműködést tudja még megduplázni a ferulasav (ferulic acid) – szóval ezt a mesterhármast érdemes keresni.
⇒ pigment foltok elleni hatásos hatóanyag: noha az egyik legnehezebb megoldásra váró problémák a foltok, de a C-vitaminnal mindenképp gyorsítani tudsz ezen a halványító folyamaton. Gátolja a tirozináz enzim hatását, csökkentve ezáltal a melanin képződését, ezáltal fog segíteni a problémán! Ha főként ezzel küzd valaki, akkor a már említett gyümölcssavakkal, niacinamide-dal turbózd fel a rutint, a megfelelő szabályok betartása mellett, illetve a retinol is segít ebben!
⇒ segíti a kollagéntermelést a bőrben, ezáltal a finom ráncok csökkentésében is kitűnő ellenszer.
⇒ egy tanulmány szerint segíti a sebgyógyulást, valamint a bőrsejtek DNS-károsodását is vissza tudja fordítani.
Kiváló anti-aging hatóanyag is. KATTINTS!
Általában az ilyen csodaszerekkel mindig van valami „baj”, mindig jön a feketeleves. Ez most sincs másként, de szerencsére van mindre megoldás, illetve rengeteg származéka van, ezáltal mindenki megtalálhatja a magának megfelelőt.
Az első probléma a bőrbe jutásnál kezdődik, a tiszta C-vitamin ugyanis vízben oldódó, emiatt kell neki segítség: vagy vízmentes C-vitamin szérum, vagy az L-aszkorbinsav savtartalmának 3,5-nél alacsonyabb pH-ra történő csökkentése, ami hatékony módszer stabilitásának és áteresztőképességének javítására. A C-vitamin rendkívül instabil és fényérzékeny, ezért a következő probléma ez lesz, valamint az irritáció sem marad el. Ezek miatt is sok származéka van a vitaminnak, amelyek áthidalják ezeket a problémákat, de nem muszáj közülük választani, a megfelelően előállított, tiszta C-vitamint tartalmazó szérumok is kitűnő választásnak bizonyulnak (kivéve érzékeny bőrre).
Olvasd el a sorozat többi részét is! KATTINTS!
Származékok, a teljesség igénye nélkül:
– Magnesium Ascorbyl Phosphate (MAP): az egyik legstabilabb származék. Ez a lipofil molekula könnyen felszívódik a bőrbe, ezáltal le tud jutni a megfelelő rétegekbe. A MAP hidratáló hatással van a bőrre, és csökkenti a bőr vízveszteségét. Tanulmány sajnos még nem igazolja, hogy ennek a származéknak is lenne antioxidáns hatása, viszont a kollagénszintézisre hatással van, valamint segít a pigmentfoltok halványításában is.
– Sodium Ascorbyl Phosphate (SAP): szintén stabil származék, hasonlóan a MAP-hoz. A tiszta C-vitamin minden jótékony tulajdonságát magában hordozza, azonban kisebb mértékben. 1-5% koncentrációban hatásos aknés bőrre, antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatása miatt.
– Ethyl Ascorbic Acid (EAC): a Deciem márka saját kutatási eredményei vannak főként annak hatékony tulajdonságairól, mely szerint a bőrben aszkorbinsavvá alakul, és ezáltal lesz meg minden jótékony tulajdonsága.
– Tetrahexyldecyl Ascorbate (ATIP): stabil (pH5 alatt), olajban oldódó formula – emiatt képes bejutni a bőr mélyebb rétegeibe, ami anti-aging szempontból nagy előny, és a bőrben át tud alakulni aszkorbinsavvá. Ezáltal minden jótékony hatását hozza a tiszta C-vitaminnak. Viszont ezeket egyelőre főként csak in vitro kutatások támasztották alá (tehát élő szervezeten kívüli, pl. kémcsöves kutatás). Ígéretes mindenképp.
Koncentrációt tekintve: a fentebb említett hatékony tulajdonságai akkor érvényesülnek, ha a tiszta C-vitamin-koncentrációja meghaladja a nyolc százalékot (a származékokra emiatt más számok érvényesek, mert nem egyformán tartalmaznak tiszta C-vitamint). Tanulmányok szerint a 20 százalék feletti koncentráció nem növeli biológiai jelentőségét, és irritációt is okozhat.