Nem is olyan régen még a kozmetikusok a bőrápolás mellett krémet is készítettek. Volt, amit főztek, volt, amit gyógyszertári készítményekből kevertek ki, s volt, amit pl. Bécsből hoztak. Ez utóbbi kettőt személyesen is megtapasztalhattam. Ma pedig naponta bővülő, óriási választék áll a szakemberek rendelkezésére. Erről kérdeztük Halmos Judit vegyészmérnök, szaktanárt.
Szerző: MG
Több évtizedes tapasztalattal a hátad mögött, mi volt az első igazán „szenzációs” hatóanyag, ami megjelent a hazai piacon?
1988-ban kezdtem a kozmetikus szakképzésben dolgozni. A ’90-es évek elején vettem részt a (akkor még) Heitland és Petre glikolsavas hámlasztásról szakembereknek szóló oktatásán és bemutatóján, az akkor Magyarországon forradalmi újdonság volt, nagyon megragadott.
Milyen újabb hatóanyagok említenél még?
Nagyon kedvelem a mai kozmetikában is csúcsszupernek számító(oligo)peptideket, amelyek sokfajta kozmetikai probléma esetén jelentenek hathatós segítséget. Vegyész lévén nem idegenkedem egyetlen szintetikus hatóanyagtól sem, feltéve, ha megfelel a kozmetikumokra vonatkozó igen szigorú előírásoknak.
Az újabb és újabb hatóanyagok közül melyek bizonyultak kérészéletűnek?
Emlékszem a kezdeti oxigénes kezelésre, amelyet még hidrogén-peroxiddal végeztek, na, az hamar és teljes joggal eltűnt.
Illetve a régi kozmetikai gyakorlatban használtak még olyan lúgokat, amelyek ma már elképzelhetetlenek lennének – szerencsére.
És mely „új” hatóanyagok maradtak meg tartósan?
Nagyon sok olyan hatóanyag van, amely régen is és ma is fontos szerepet töltött/tölt be a kozmetikában. Ilyen például, a bár megváltozott formában, ám ma is használatos kén.
Megmaradtak természetesen a savak, bázisok, sók is, bár ma már azok is más fajtájúak, és más formában használatosak, mint hajdanán.
A szépségipar szinte napi szinten ontja az újabb és újabb hatóanyagokat. Nyomon követhető mindez?
A kozmetikusok legjava mindig is szeretett elmélyedni a szakma rejtelmeiben. Erre egyre inkább szükség is van, ha nemcsak betanított munkás szinten szeretné művelni a szakmáját a kozmetikus. Nem könnyű eligazodni, de annak, aki fejlődni szeretne a szakmájában, muszáj.
Évről évre figyelem az őszi Beauty kiállításon megrendezett Diákolimpiát, és ott rendre megnyugszom, hogy lesz megbízható tudású szakember-utánpótlás.
A hatóanyagismeret könyvedet ma is sokan keresik – többek között a Beauty kiállításokon, illetve a Beauty Forum webshopjában. Van rálátásod, hogy mennyire érdeklődnek a kozmetikustanulók és a kozmetikusok a hatóanyagok alapos ismerete iránt?
A kozmetikusok, akikkel a szakmai rendezvényeken rendszeresen találkozni szoktam, egész biztosan érdeklődnek – szerencsére.
Akikkel egy szakmai rendezvényen nem igen lehet találkozni, azokról feltételezem, hogy kevésbé. És miután már 10 éve nem veszek részt napi szinten a kozmetikusképzésben, csak remélni tudom, hogy a tanulók is érdeklődőek. Évről évre figyelemmel kísérem a Beauty Forum Budapest szakkiállításon megrendezett Diákolimpiát, és ott rendre megnyugszom, hogy lesz megbízható tudású szakember-utánpótlás.
Téged mi vonzott a hatóanyagok világához?
A kozmetikai anyagismeret tulajdonképpen egyfajta alkalmazott kémia, nekem pedig az alap-képzettségem vegyészmérnök. Azt hiszem, ennél több magyarázat nem szükséges.
És mi vonzott a tankönyvíráshoz?
Amikor 1988-ban belevágtam a kozmetikus oktatásba, az akkori tankönyvet folyamatosan „széljegyzetelni” kellett, mert a változatlan utánnyomások nem követték a szakma változását, fejlődését. Később már a széljegyzetekre rendelkezésre álló hely sem volt elegendő, úgyhogy saját jegyzetre lett szükség. Amikor meg már három vastag spirálfüzet is megtelt, jobbnak láttam rendszerezve számítógépbe írni az anyagot. Ennek eredménye lett a Kozmetikai Anyagismeret könyv, amelynek már a 14. kiadása fogy, és a 15. már készülőben van. És miután saját kiadásban jelenik meg, lehetőségem van kiadásról kiadásra bővíteni, átalakítani, hogy a képességeimhez mérten korszerű tudjon maradni.
A témához kapcsolódó fontos cikkeink:
Milyen hatóanyag javasolt érett bőrre?
Kozmetikai trendek 2023: Prémium kozmetika luxus hatóanyagokkal