Hegkezelés a kozmetikában: simogatással nem lehet látványos eredményt elérni

Hegekkel a leggyakrabban az aknék maradványaiként találkozunk, ezért az aknés hegekre fókuszáltan tekintjük át a kozmetikai kezelési lehetőségeket.

Szerző: RADICS ZSUZSANNA kozmetikus, gyakorlati oktató

A hegek általában a bőrfelszínen túlmutatva, mélyen a szövetek közé is lenyúlnak. Ha csak a hámban lévő, felületi hegekről van szó, könnyű a dolgunk. Viszont legtöbb esetben az irha, sőt a bőralját érintő hegekkel találkozunk, amik nemcsak a rosthálózatot, de gyakran a bőr zsírszöveti részét is érintik.

Ezért kiemelten fontos megértetni a vendégekkel, hogy egy heg sohasem tűnik el nyomtalanul.

A hegek és a kollagén
Hegkezelés elektroporációs technológiával kombinált dermapennel

A hegek kezelésekor különösen fontos, hogy a heg típusának és kollagéntartalmának megfelelő kezelést válasszunk.

A heg a normál bőrfelületetnél kollagéndúsabb pótszövet, ami a sebgyógyulási folyamatban keletkezve kitölti az elpusztult szöveteket.

A hegszövet kialakulásának folyamata nagyjából két külön szakaszra bontható:
sebgyógyulás és
érés.

Maga a sebgyógyulás hétnapos folyamat: véralvadás, gyulladás, új erek képződése, hámosodás és érés. Az „érés” szakaszába lépve elindul a heg átalakulása.

A teljes gyógyulás akár 1,5–2 évig is eltarthat.

Ez idő alatt a szövetek megszilárdulnak, de az eredeti, ép bőr állapotát maximum 80%-ban érik el.

Hegtípusok
  • közönséges hegek: nem okoz diszkomfort érzetet, puha tapintatú, szépen gyógyult, a bőrfelszínből nem emelkedik ki és nem igazán mélyül el. A színe nem túl eltérő a normál bőrszíntől.
  • Hegkezelés tűs kúra és hámlasztás kombinálásával

    hipertrófiás hegek: a bőrből láthatóan kiemelkedő, általában vöröses színű, tapintásra tömörebb, keményebb heg.
    Fontos: nem nagyobb magánál az eredeti sebnél!

  • keloidos hegek: komoly negatív diszkomfort érzetet okoz, esztétikai szempontból sem szép látvány, érintésre gyakran fájdalmas is lehet. Színe izzó vörös, aranyló, sárgás és fehéres színű is lehet. Tapintásra kemény, kiemelkedő heg, ami növekszik, túlterjed az eredeti seb méreténél.
    A keloid a méretét tekintve később sem fejlődik vissza (spontán regresszió). A keloid egy jóindulatú, ún. fibroproliferatív tumor (a kezelése többek között ezért igényel orvosi felügyeletet).
  • atrófiás hegek: kozmetikai szempontból a leggyakrabban kezelt hegszövet, melynek esetében az indokoltnál kevesebb kollagéntermelődés történik. Ezért nem megfelelő pótszövet alakul ki, bemélyedéses szétnyúlt bőr keletkezik a sérülés helyén.
    A leggyakrabban az aknék maradványaiként találkozunk vele, mi, kozmetikusok, bár a bárányhimlő okozta elváltozások is gyakran ide sorolhatóak.

A hegek sikeres kezelésénél fontos tényező az idő. Minél korábban kezdjük el kezelni, annál jobb lesz az eredmény, de fontos kiemelni, hogy a régebbi hegek is látványosan tudnak javulni. A fényvédelem is fontos, mivel a hegek helye hajlamos a fény hatására fokozottan pigmentálódni.

Aknék és hegek egy időben

Minket, kozmetikusokat a leggyakrabban az aknék miatt kialakult hegekkel keresnek meg. Amikor egy gyulladás hosszú ideig áll fenn, az egy olyan folyamat, amelyben egyszerre zajlik le a gyulladás, a szövetkárosodás, a gyógyulás és a fibrózis.

Nekünk gyakran egy időben kell kezelnünk egy vagy több fázisban a teljes folyamatot.

Hegkezelés frakcionált rf-fel

Ez komoly felelősség, megfontolt, végiggondolt kúratervet és a vendégtől 100%-os együttműködést igényel, mert akár az otthonápolási rutin, akár a fokozott, kezelés utáni biztonsági előírások megszegése komoly bajt tud okozni.

Én szerencsés vagyok, mert bőven tudok eszközért, gépért, anyagért nyúlni a palettámból ilyen vendégprobléma esetében. Ha nem áll a rendelkezésünkre végeláthatatlan eszközpark, akkor sem kell kétségbe esni. Gépek hiányában kezdjük a gyulladási folyamatok csökkentésével. Erre a célra segítségül hívhatunk gyenge savakat, hatóanyag-bevitellel kombinálva.

  • a gyenge savak is tömörítik a kollagént, illetve „építik” a bőr rostrendszerét, így a későbbi maradványhegek megelőzésében, mérséklésében is komoly szerepük lehet.
    Mivel az aknék a leggyakrabban pyodermás gyulladások, a bennük lévő baktériumok egyik mellékterméke, az elasztáz enzim (amely az öregedésért is felelős) bontja az extracelluláris mátrixot (ECM), amely az irha rugalmasságáért felel. Jó, ha ezt végiggondolva vágunk bele a kezelésbe.
  • a hatóanyag-bevitelnél a gyulladás csökkentése mellett már fókuszálhatunk a foltok halványítására és az ugyancsak kialakulófélben lévő, mélyebb hegszövet mérséklésére. Ez utóbbira előszeretettel alkalmazom a növekedési faktorokat (növényi) EGF, TGF, amelyek amúgy is megtalálhatóak a bőrben pl.: TGF-ß.
  • a második szakasz, a gyulladás csökkentése után a kialakult vagy megmaradt hegek kezelése következik. Nagyon sok esetben ebben a szakaszban kapjuk meg a vendéget. Gyakran évek telnek el a két szakasz között, de megtörténhet, hogy akár évtizedek is.

A kezelés e szakaszában nagyon fontos a vendég kora, sejttermelési periódusa, napozási szokásai. Hogy van-e preklimax vagy klimax, esetleg felléptek-e a photo-aging tünetei. Hiszen leggyakrabban sejttermelést akarunk indukálni, de nem mindegy, hogy milyen az osztódásra sarkallt sejtek DNS-lánca.

Ezek és még rengeteg tényező jelentősen befolyásolja a kezeléseink sikerét, kimenetelét. Ebben a szakaszban el kell döntenünk, hogy a hegkezelés mellett milyen egyéb problémára fókuszálunk (foltok, ráncok, turgorcsökkenés, szeborrheás tünetek stb.)

Simogatással nem lehet látványos eredményt elérni. Azt szoktam mondani, a jó hegkezelés fáj, de legalábbis kellemetlen.

Kezelési lehetőségek

Attól függően, hogy mi szerepel a repertoárunkban, illetve a vendég egyéb problémái, ingerküszöbe mit tesz lehetővé, annak megfelelően szabadon válogathatunk:
mikrodermabrázió (finom, sekély hegek esetén),
savas hámlasztás,
lézeres, tű nélküli mezoterápia/elektroporáció,
tűs kezelések (dermaroller, dermapen),
IPL-photorejuvenáció,
frakcionált rádiófrekvencia.

ITT OLVASHATÓ A SZERZŐ EGY MÁSIK ÉRDEKES CIKKE ⇒ Miért kellenek a kozmetikába a savak?

A savas hámlasztásokat, tűs kezeléseket és a tű nélküli mezoterápiát akár egy időben is ötvözhetjük (bizonyos professzionális márkák esetén), de ha ezt az a márka, amivel dolgozunk, nem teszi lehetővé, akkor érdemes egymás után (megfelelő szünetet tartva) két külön kezelési kúrametódust alkalmazni.

Például:
– az őszi-téli szezonban hámlasztás+elektroporáció,
– utána nyáron, a sejttermelés fenntartása céljából elektroporáció,
– a következő szezonban pedig dermaroller/dermapen.

Nagy kedvenceim az elektroporációs vagy a rádiófrekvenciás technológiát tűkkel ötvöző gépek/eszközök – ez utóbbi orvosi kompetencia.

Hegek esetében kiemelten fontos, hogy vezessünk vendégkartont és dokumentáljuk a fejlődés fázisait. A vendégünk ugyanis napról napra nem mindig látja magán a fejlődést.

RADICS ZSUZSANNA kozmetikus, gyakorlati oktató.
Fő szakterülete a problémás bőr (akne, heg, rosacea) és az elektrokozmetika, szívügye a ,,gondolkodó” kozmetikusok kinevelése.