Hidratálás kisokos, ezt neked is látnod kell!

A hidratáló krémek még mindig a legkelendőbbek a kozmetikumok piacán. Hiába vannak már lifting, ránctalanító, kipirosodást gátló, kékfény-védelemmel ellátott, vagy mikrobiomegyensúlyt-őrző krémek a piacon, a hidratálókrémek divatja ötven éve töretlen.

Szerző: Dr. Torma Viktória, Kutatóvegyész, fitoterapeuta, kozmetikumtervező és -szakértő. A kozmetikumok tervezésének módjait oktatja gyógyszerészeknek és kozmetikusoknak.

A „hidratáló” szó természetesen gyakran nem elég egy krém minősítésére. 24h sőt 48h címke is jelzi a megfelelő helyeken, hogy mennyi ideig tarthat a vízmegőrző hatás. A kozmetikusok keresik ezeket a krémeket, hiszen a száraz bőrök elsődleges ápolójának tartják, és nem is véletlenül.
De vajon mit jelent az, ha egy krém „hidratáló” (hydrating, vagy humeactant) vagy „vízmegtartó” (moisturizing) hatású? Vajon különleges lesz-e ettől egy kozmetikum? És vajon valóban az ilyen krémek a száraz bőr első számú regenerálói?

Mi is az a hidratálás?

A bőr hidratálásakor alapvetően a szaruréteg víztartalmának növelését értjük. Természetesen lehetséges a mélyebb rétegeket is hidratálni, de ez alapvetően már nem közvetlenül a kozmetikum feladata. A mélyhidratálás legtöbbször valamiféle hatóanyag közvetett hatása, amely a bőr biokémiai folyamatait alakítja olyan irányba, hogy az élő hámréteg víztartalma is növekedjen.

A hidratálókrémek tehát alapvetően a szaruréteg víztartalmának növelését tűzik ki célul.

Első olvasatra ez nem tűnik nagy feladatnak, és nagy eredménynek sem. De tudnunk kell, hogy ez valójában mindent befolyásol. Az immunreakciók eredményességét, a biokémiai folyamatok egyensúlyát, a bőr regenerálódó és védekező, valamint elhatároló képességet meghatározza a bőr víztartalma. Megfelelő közegben ugyanis a bőrben lejátszódó kémiai reakciók egyenletesen, megfelelő sebességgel, és megfelelő információs közegben tudnak végbe menni. Ez azt jelenti, hogy a bőr gyorsan és jól reagál a külső környezet változására, eközben folyamatainak egyensúlya stabil marad. Nem lehet tehát könnyen elrontani a működésének egészséges rendjét.
A fentiek alapján a hidratálás a bőr szempontjából a legfontosabb paraméter.
Ezért is gondolom azt, hogy a hidratálás valamennyi kozmetikum kötelező feladata.

Hiába kened magadra vagy a vendégedre a leghatékonyabb hightech, liposzómás lifting hatóanyagot: ha a bőr hidratáltsága nincs rendben, biztosan nem fog megfelelően működni. Ezzel magadat és a vendégedet is megtéveszted.

Természetesen a kozmetikus kezelés során nagyon sok – akár 7-8-féle kencét is rákenünk a vendégünkre, így ritkán fordul elő, hogy a bőre víztartalma a hatóanyagos kezelés idejére nem megfelelő.

De még a szalonkezeléseknél is elég könnyen előfordulhat, hogy nem használjuk ki a hidratálásban rejlő lehetőségeket, nem adunk hosszú távú segítséget a vendég bőrének ahhoz, hogy megfelelő szerkezetét megőrizze.

Így a kezelés eredménye is gyorsan elmúlik, ezáltal nem lesz olyan mértékű, mint amit elvárunk tőle. És ez sokszor nem a hatóanyag hatékonysága, hanem a hidratálás elmaradása miatti tapasztalat.

Hidratálás, nyugtatás, gyulladáscsökkentés – nehéz felkészíteni a bőrt a változásokra

A hidratálás stratégiái

A hidratálásnak alapvetően háromféle közvetlen stratégiája van. Természetesen többféle közvetett lehetőségünk van a bőr hidratáltásgát kiegyensúlyozni, mint például a mikrobiom egyensúlyának megőrzése, vagy a biokémiai folyamatok egyensúlyának megóvása. De a hidratáltságot alapvetően ezzel a hárommal tudjuk közvetlenül növelni.

  1. Vízmegkötő anyagok adagolása – Glicerin, urea (karbamid), cukrok és származékaik, aminosavak: ezek mind így hatnak. Ők alapvetően olyan anyagok, amelyek akkor érzik jól magukat, ha sok-sok vízmolekulával veszik körül magukat. Ezért meg is teremtik az ilyen környezetet: a krémből vizet tartanak a bőr belsejében. Ezzel megnövelik a szaruréteg víztartalmát.
    A fent felsorolt anyagok gyakran a bőr belsejében természetesen is keletkeznek. Az elhalt és elszarusodott hámsejteken belül enzimreakciók szabályozzák keletkezésüket. De a bőr egyensúlyának megbomlásakor az enzimreakciók is elégtelenné válnak, és a bőrnek sokszor külső pótlásra van szüksége. Ebben segíthetnek a megfelelően választott kozmetikumok. drop shadow
    Fontos tehát, hogy ha egy krémet használunk, győződjünk meg róla, hogy tartalmazzák-e a fenti anyagok valamelyikét vagy néhányat közülük.
  2. Bőr lipidrétegét tápláló anyagok – Ezek alapvetően növényi olajok. Nem minden növényi olaj, és nem egyformán tartozik ide, de a legtöbb növényi olaj tartalmaz összetevőket, amelyek a bőr metabolizmusa során képesek olyan anyagokká (szabad zsírsavakká és ceramidokká) alakulni, amelyek közvetlenül beépülnek a lipidrétegbe, és javítják annak szerkezetét.
    drop shadow
    Nagyon fontos tehát, hogy a krémünk valamilyen formában és megfelelő mennyiségben mindig tartalmazzon valamilyen növényi olajat.
    Sajnos a nagy kozmetikumgyártó cégek sokszor nem tartják elég megbízhatónak a növényi olajokat, hiszen azok avasodhatnak és a minőségük is évről évre változik. De ezen anyagok hiányában a krém nem hidratál elég hatékonyan. Érdemes tehát kutatni a kozmetikumok INCI-listáját, és olyan hidratálókrémet választani, amelyik valamekkora mennyiségben tartalmaz növényi olajokat.
  3. Emolliensek – Az emolliensek a szaruréteg felső részén egy zsíros réteget hoznak létre. Ez a vízmolekulák számára teljesen áthatolhatatlan réteg, így az ilyen anyagok vízmegtartó hatásúak.
    De miközben vizet tartanak vissza, jelentősen meggyengíthetik a bőr lipidrétegének szerkezetét. Ráadásul a bőr külvilággal való kapcsolattartását is elvágják. Ezt gyakran úgy érzékeljük, mintha a bőr „lélegzése” szűnt volna meg.
    Ez a jelenség sokszor nagyon pozitív hatású, hiszen így működnek a kertészkedéshez vagy síeléshez használt védőkrémek. A vastag zsírréteg a bőr felszínén mechanikai védelmet is nyújt a szél, a hideg vagy a földmunkák során jelen lévő vízelvonószerek ellen.
    De a mindennapokban inkább hátrányos hatásúak, hiszen az emolliens film a bőr természetes hámlásával lekopik, és mögötte ott marad az elégtelenül működő, megbolygatott védőréteg, ami természetesen rögtön a bőrfelszín kiszáradásához vezet.

Megfelelő hidratáló hatást csak a három stratégia egyidejű jelenlététől remélhetünk. Fontos tehát, hogy az INCI-listában legyen valamiféle vízmegkötő anyag (leggyakrabban glicerin), emolliens és  növényi olaj is.

Általában a legutóbbi marad el, így erre kell a legnagyobb figyelmet szentelnünk az összetevők böngészésekor.

Hidratálás és fényvédelem: nyári, gépi feltöltő kezelések

Hidratálás marketing

A kozmetikusok legtöbbször a saját tapasztalatuk alapján választják ki azt a termékcsaládot, amivel dolgozni fognak. Általában nagyon márkahűek: ha valamit egyszer kipróbáltak, akkor azt évekig, sokszor évtizedekig nem cserélik le.
Ezért is alakult ki az általam „hidratálás marketingnek” nevezett gyártói stratégia. Több kozmetikustól is hallottam már, hogy azért választott ki egy-egy termékcsaládot, mert magára kente, és látványosan hidratáltabb lett a bőre. „Szinte megduzzadt”, hallottam az egyiküktől.
Ezt a hatást megfelelő hidratáló anyagok adagolásával nagyon könnyű egy krémmel elérni. Nem kell hozzá drága hatóanyag. Sajnos az sem igaz, hogy ettől a hidratáló hatás megfelelő lesz, vagy hosszú távú, és hogy a bőr védőrétegét is megfelelő módon fogja táplálni. Sőt!

Ezért a hidratáló krém kiválasztásakor én a fentiekkel ellentétben inkább azt ajánlom, hogy az összetevők listáját böngészd, és keresd a „stratégiai” alapanyagokat! Ha benne vannak, szinte biztos lehetsz benne, hogy a krémed megfelelően hidratál, és eközben a bőr működésének egyensúlyát is támogatja.

A bőr megfelelő hidratálásnak 3 fő „stratégiai” eleme: a vízmegkötő és a bőr lipidrétegét tápláló anyagok, valamint az emolliensek