Hiába élünk a mérsékelt égövön, egyre inkább hiányzik a klasszikus tavasz és ősz. Mindez a bőrápolást, a mi munkánkat is befolyásolja.
Szerző: Káré Andrea kozmetikusmester, gyakorlati oktató
Megváltoztak az emberek szokásai is: míg eddig csak nyáron érte több napsütés a bőrt, hosszú évek óta tendencia, hogy télen is sokan mennek tengerpartra vagy a hegyekbe síelni, ahol fokozott az UV-sugárzás. Természetesen nem a jelenlegi, globális vírusjárványra gondolok, bár most is vannak bátor utazók.
Mindezek ellenére én mégis hiszek abban, hogy évszakonként másképp kell kezelni a bőrt. Ősztől tavaszig a bőrmegújítás a fő cél, a melegítő hatású, „bekuckózós”, lazító kezelések mellett, amelyek a téli hidegben nagyon jólesnek.
Ahogy megjelennek az első erősebb napsugarak és éled a természet, a vendégek is vágynak valami pezsgésre, megújulásra, ki a szabadba –, a télen elért eredmények megtartására törekednünk kell (pl. a már alig látszó pigmentfoltoknál vigyázni kell, hogy ne erősödjenek meg újra – ebben nagyon fontos a vendég együttműködése, fegyelmezettsége).
Ajánlatos a bőrt fokozatosan hozzászoktatni az erősebb napsugárzáshoz. Nyáron érdemes minél több napfényt magunkba szívni, persze odafigyelve a fényvédelemre és arra, hogy bizonyos órákban kerüljük a tűző napot, hiszen a napfény éltető elemünk, hatással van a kedvünkre, lelkünkre, immunrendszerünkre, a D-vitamin szintézisére.
Azonban az UV-sugaraknak nem kívánatos hatásai is vannak: az UVA-sugarak a bőr mélyebb rétegében elnyelődve, károsítják a kollagén- és elasztikus rostokat, az UVB-sugarak pedig rákkeltő hatásúak. Mint mindenben, a mértékletességet itt is szem előtt kell tartani.
A napfény hatására kialakulhatnak foltok, gyulladások, bőrpír, hámlás, irritáció, a bőr szárazzá válik, fokozódik a szaruképzés és a faggyútermelés. Sokaknál előfordulhat fényérzékenység, fényallergia, akár akné is kialakulhat (Mallorca acne).
A photo-aging kezelésekben olyan anyagokat alkalmazunk, amelyek egyrészt felkészítik a bőrt a napsütésre, másrészt a napsütés okozta bőrkárosodáson igyekeznek javítani.
Kozmetikai kezelések
A kozmetikai kezeléseknél a hidratálás, a nyugtatás, a gyulladáscsökkentés, az elvesztett lipidek pótlása a fő cél, természetesen a bőrtípust, a bőr aktuális állapotát figyelembe véve.
Előkészítés
A bőr letisztítása után, az enzimes, gyümölcssavas, mechanikai peelingek mellett a hidro- és hidrodermabrázió hatékonyan távolítja el az elhalt hámsejteket. A PHA-savak enyhébb hámlasztást tesznek lehetővé, de rendkívül jól hidratálnak. Az anti-aging kezeléseknél ez is lehet
egy alternatíva, ha a hám nincs nagyon elszarusodva.
Hatóanyag-bevitel
A hidratálás kulcsfontosságú, mert a hidratált sejtek sokkal aktívabban tudják felvenni, hasznosítani és megtartani a bevitt hatóanyagokat.
Hidrogénterápiával a sejtek és a sejtek közötti tér hidratálását tudjuk biztosítani. A bőrfeltöltést csak gépi kezeléssel tudom elképzelni: iontoforézissel és ultrahanggal a hámba, elektroporációval és oxigénterápiával a mélyebb rétegekbe tudunk hatóanyagot juttatni.
Minden évszakban, de nyáron különösen kedvelem az utóbbi két eljárást, mert többféle probléma is nagyon hatékonyan kezelhető vele.
Az oxigénterápia egész évben nagy kedvence a vendégeimnek, de melegben rendkívül hűsítő és üdítő a kezelőfejekből folyamatosan áradó hűvös oxigén, és a kezelés enyhe monotóniája kellemesen pihentető. A csökkent turgorú és idősödő bőröknél, ha az adott bőr állapota igényli és megengedi, alkalmazhatunk rádiófrekvenciát is.
Egy kezelésen belül több gépet is használhatunk, hogy minél több oldalról segítsük a bőr regenerációját.
A szemkörnyék és az ajkak ápolása
Ebben az időszakban is fontos, hiszen a nagyobb fény miatt még akár akaratlanul, a napszemüveg alatt is képesek vagyunk hunyorogni, az ajkunk pedig ugyanúgy ki van téve a több sugárzásnak, ahogy a bőrünk, emiatt a fényvédelemről itt sem szabad megfeledkezni, mert az ajak érzékeny, vékony bőre nagyon könnyen leég.
A dekoltázs
Az arc védelme mellett a dekoltázs ápolására, védelmére is figyelmeztessük vendégeinket, mert ez az a terület, ami szinte mindig szabadon van, hiszen, különösen nyáron, kivágott ruhákat viselünk.
Kozmetikusként sokszor találkozunk hiperpigmentált, barázdákkal, mély ráncokkal teli dekoltázsokkal, azonban a ráncok kialakulásában nemcsak a túlzott napozásnak, hanem alvási szokásainknak is nagy szerepe van.
A kozmetikai kezelések során a dekoltázs ápolása is fontos feladatunk, mivel itt vékony, sok esetben érzékeny a bőr, kevés a verejtékmirigy és kevesebb a faggyútermelés is, mint az arcon.
Hatóanyagok
A nyári melegben nemcsak a testünknek, hanem a bőrünknek is a hűsítő, sok vizet tartalmazó anyagok esnek jól.
Az alkalmazandó anyagok lehetnek: hialuronsav, polyglutaminsav, egyéb mukopoliszacharidok, aminosavak, peptidek, urea, természetes hidratálófaktorok (sodium PCA, laktátok, szénhidrátok), lassan felszívódó növényi olajok, viaszok. Ezeket az anyagcsoportokat tartalmazhatják ampullák, szérumok, szérumgélek, krémek, pakolások.
A felhasználásuk attól függ, hogy milyen géppel dolgozunk. Fontos a sérült ceramidréteg újraképződésének serkentése is, hogy a bevitt hatóanyagok a bőrben is maradjanak, hogy a láthatatlan vízleadást megakadályozzuk.
A hatóanyag-bevitel
Utána kellemes érzés és nagyon hatékony a fátyol/patch-maszk, a kollagénlap, a matrigél, a gélmaszkok, gélszérumok, pakolások, modelláló alginát-maszkok, attól függően, mivel segíthetjük a legjobban a bőr regenerálódását. A napsütés okozta irritációk csökkentésére Aloe vera-, allantoin-, bisabolol-tartalmú készítményeket használhatunk.
Ha olyan gépi kezelést végzünk, ahol van lehetőség masszázsra, a könnyedebb textúrákat részesítsük előnyben a testesebb masszázskrémekkel szemben; egy O/V típusú emulzió vagy egy finom növényi olaj is jó választás lehet, és a hidratációt is fokozza.
Otthoni ápolás
Az otthoni ápolás mindig nagyon fontos, de nyáron, amikor kevesebb ruhát viselünk, a testünk nagyobb része van kitéve a napsugaraknak, sokkal fontosabb napi szinten jól ápolni a bőrt.
Az arcápolási rutin mellett a testápolásra is nagyobb hangsúlyt kell fektetni. Sok termékcsalád rendelkezik napozás után használatos készítményekkel, testápolókkal, amelyek hidratálnak, nyugtatnak, vitaminokkal, antioxidánsokkal látják el és ápolják a bőrt.
A fényvédőket megfelelő időben és helyen kell alkalmazni, és biztosítani kell a folyamatosságot, ha vízparton tartózkodunk vagy hosszú időn keresztül erős napsütésnek vagyunk kitéve. A nagy melegben fokozott az izzadás, a vízveszteség, sokan sportolnak ilyenkor a szabadban. A hidrolátumok, arcpermetek frissítenek, hidratálnak.
Az arcpermetek tenger- vagy termálvízből készülnek, magas ásványianyag-tartalmukkal pedig pótolhatjuk az izzadással elvesztett ásványi anyagokat, mert ezek hiányában rosszabb a felszívódás. Könnyed textúrájú O/V vagy O/V/O típusú emulziókkal pótolhatjuk az elvesztett lipideket.
A jól végzett otthoni ápolás, a fényvédelem, a mértékletes napozás és a kabinkezelések megvédhetik a bőrt a napfény okozta korai öregedéstől. Okosan, a bőrünket védve töltsünk minél több időt a szabadban, hiszen kevés jobb élmény van nyáron, mint a természet közelségét élvezni.
Káré Andrea kozmetikusmester, gyakorlati oktató
A témához kapcsolódó fontos cikkeink:
A fényvédelemtől a bőrmegújításig