Szerző: Kovács Barbara kozmetikusmester, sminkmester
Kinek mit is jelent pontosan a problémás bőr? Egészen mást jelent a hétköznapi ember, a laikus számára a „problémás bőr” kifejezés, mint egy kozmetikus, sminkes számára.
A vendégek nagy többsége azt vallja, hogy a bőre nagyon problémás, hisz állandóan húzódik, piros, feszül, hámlik, viszket, kipattog vagy épp ellenkezőleg: túl zsíros, fénylik, gyulladt, és nincs olyan kozmetikum, ami segítene.
És itt jön az, amire mi, szakemberek a legjobb tudásunk és tapasztalataink alapján igyekszünk megoldást találni, valamint kideríteni, mi is az, ami ezeket előidézheti.
Nagyon gyakran a helytelen életmód, a helytelen táplálkozás, mozgáshiány, élvezeti szerek, gyógyszerek, a rosszul megválasztott kozmetikumok, hogy csak egy párat említsünk.
A kozmetikus számára a problémás bőr a zsíros, azaz szeborreás, sokszor olajosan fénylő, gyulladt, aknékkal tarkított bőrt jelenti. Kezelése és természetesen sminkelése is nagyobb odafigyelést igényel, mint pl. az ehhez képest problémamentes, „csak” dehidratált vagy alipikus „testvéreié”.
A megvastagodott hám, a ceramidok és zsírok által összetapasztott, elhalt szarupikkelyek, a fénylő bőrfelszín, a tág pórusok, a gyulladt komedók és az aknék, az emiatt kialakult egyenetlenségek (göbök, hegek), a foltok (hiper- vagy hipopigmentációk), mind-mind jelzik, hogy sokkal nagyobb figyelemmel kell lennünk iránta.
A problémás bőr előkészítése
- Letisztítás: a problémás bőrt a bőrtípusának megfelelő arclemosóval (habbal, géllel, szappannal) alaposan tisztítsuk le.
- Peelingezés: elengedhetetlen a szép összkép és végeredmény érdekében a radírozás, melyet szükség szerint végezzünk el. A bőr állapotától függően használhatunk mechanikai (kizárólag
a nem gyulladt területeken), savas (AHA, BHA, PHA), enzimes vagy akár kombinált peelinget is.
Ha nincsenek eltávolítva sminkelés előtt az amúgy is funkciójukat vesztett korpapikkelyek, akkor már az elején csődöt mondott a sminkelésünk, és garantált, hogy a szép alapozásunknak lőttek. Az ajkakról se feledkezzünk meg, amikor ezt a műveletet hajtjuk végre. Még mielőtt jól behidratálnánk, ezt is radírozzuk át. - Tonizálás: a pH-érték kiegyensúlyozása, kiegyenlítése miatt nagyon fontos áttörölni kompenzáló szérummal vagy tonikkal az arc bőrét, hogy ezt követhesse a
- hidratálás, amely nagyon könnyű textúrájú, gyorsan felszívódó, nyugtató, gyulladáscsökkentő, faggyúszabályozó, hatóanyagokban gazdag krém, gél, szérum kell hogy legyen, semmiképp sem zsíros kozmetikum!
Olyan báziskrém is kiváló, amely kifejezetten problémás bőrre készült, és mattító, faggyúszabályozó hatással bír.
ALAPANYAGOK A JÓ ALAPHOZ ÉS SMINKHEZ
– Korrektorok: egy zöld és egy, az alapozóval megegyező színű, valamint egy 2-3 árnyalattal világosabb színű.
– Árnyékoló: 2-3 árnyalattal sötétebb alapozó.
– Alapozó: a bőrtípusnak megfelelő, mattító, faggyúszabályozó, a bőr színével megegyező.
– Fixáló púder.
– Pirosító, szemöldök por/ceruza/filc, szemhéj tus/ceruza, szempilla spirál, szemhéjfestékek, szájkontúr, rúzs.
– Fixáló spray.
– Mattító papír.
A smink megtervezése
A smink akkor jó és divatos, ha jól is áll. Nagyon sok szempontot kell figyelembe vennünk, amikor sminkelünk, de véleményem szerint a legfontosabb, hogy felismerjük a vendégben a szépséget, a szépet. Ezután jöhet az, hogy hova készül, mit diktál az aktuális trend, mik az új színek stb.
A sminkünk lehet halványabb vagy akár erősebb is, a lényeg, hogy a problémás területről – jelen esetben a bőrről – vonjuk el a figyelmet, a hangsúlyt. Ilyenkor ajánlott a szem vagy a száj és a szemöldök kiemelése. Ha erősebb szemhéjfestést alkalmazunk, gyönyörűen eldolgozva, szép átmenetekkel, a legkiválóbb, amit tehetünk a figyelem elterelésére.
Alapozás, korrekció
Miután a bőrfelszín és a festékezettség a volt és a jelenlévő aknék miatt sem egyenletes, a tágabb pórusok is indokolják ezen bőrhibák erősebb fedését. Ezért a cél a gátlást is okozó, problémás területek rendbe tétele, a bőrhibák korrigálása, az arcbőr színének egységessé tétele.
- Alapozás:
A bőr előkészítése után hozzákezdhetünk az alapozáshoz. Ebben az esetben az alapozónkkal szemben támasztott követelmények többek között a következők legyenek:
– bőrtípusnak megfelelő,
– bőrszínnel megegyező,
– könnyű textúrájú,
– faggyúszabályozó, mattító,
– ne tömje el a pórusokat, ne akadályozza a bőrlégzést,
– bőrnyugtató, gyulladáscsökkentő anyagokat tartalmazzon,
– bőrbarát, azaz legyen mentes a parabénektől, kőolajszármazékoktól, irritáló anyagoktól,
– hosszan tartó hatású, tartós fedést biztosítson,
– SPF fényvédőt tartalmazzon.
Az alapozásnál ügyeljünk arra, hogy ne legyen maszkszerű, törekedjünk a természetes hatás
elérésére. Ha folyékony, krémes, esetleg hab állagú alapozót használunk, enyhén nedves szivaccsal szétoszlatva, majd beütögetve, vagy ecset segítségével feltéve, egyenletesen oszlassuk el az arcon, ne maradjon ki az orrhajlat, fül, hajtő, nyak sem. A problémás területekre bátran alkalmazzuk akár több rétegben is. - Korrektor
A zöld színű korrektort azon területekre alkalmazzuk, amelyek pirosak, irritáltak – ezt még az alapozás megkezdése előtt tegyük fel a bőrre. Ezzel tulajdonképpen színében „kiütjük”, semlegesítjük a vörös részeket.
A világosabb korrektort a szem alatti sötét karikákra, a mélyebben fekvő területekre, az alapozó színével megegyezőt pedig a pigmentált, gyulladt, kiemelkedő területekre alkalmazzuk. Ajánlatos ujjbeggyel beleütögetni az alapozóba, így tartósabb lesz, és garantáltan tökéletes fedést fog biztosítani. - Árnyékoló
Abban az esetben, ha árnyékolni, arcot formázni is szeretnénk, akkor tehetünk ebből a sötétebb tónusból pl. a járomcsont alá, illetve azokra a területekre, ahol korrigálni, karcsúsítani szeretnénk az arcot, a nyakat vagy éppen a tokarészt kívánjuk eltüntetni, esetleg az orrot keskenyíteni.
Szép eredményt akkor kapunk, ha az alapozóval szép, igényes az összedolgozás, nem hagyunk csíkot, foltot. - Púder
Ahhoz, hogy a sminkünk még tartósabb legyen, és hosszú ideig megtartsa az ennél a bőrtípusnál elvárt matt fényét (fénytelenségét), fixáláshoz transzparens púderrel puffnizzuk át a bőrt, majd púderecset segítségével oszlassuk el egyenletesen. (Ha szükséges, kifejezetten erős fedést biztosító, 2 in 1 kompakt púderalapozók is kiválóak lehetnek erre a célra.)
A szépen lealapozott és előkészített arcbőrre végül jöhet a megálmodott, alkalomhoz illő smink.
A színek felvitele: szemöldök, szemhéj, pirosító, rúzs
- Szemöldök
Szemöldökünk egy nagyon fontos és domináns része az arcunknak, karaktert ad. Megformázását mindenképpen kemény, száraz, nehezebben fogó ceruzával, vízálló, tartós filccel, tussal, géllel vagy ecset segítségével, szemöldökpúderrel végezzük.
Ne legyen zsíros textúrájú, amivel dolgozunk! A szemöldök kialakításánál fontos, hogy csak akkor emeljük ki, ha a formája könnyen korrigálható és biztos a kezünk.
Bátran kísérletezzünk, mert egy szépen kialakított, dús szemöldök igazán jól áll mindenkinek, viszont egy rossz ív, egy kevésbé előnyös forma sokat ronthat az összhatást illetően. Ebben az esetben ne emeljük ki, inkább csak javítsuk a hajtő színével megegyező tónussal. - Szem
A szemhéj kidolgozásánál fontos a bázis felvitele a szemhéjfestés előtt, amely stabil, megmozdíthatatlan, fix sminket eredményez.
A színek, ha szépen, finoman el vannak satírozva, össze vannak dolgozva, gyönyörűen emelik ki lelkünk tükrét. Amennyiben szeretnénk még jobban kihangsúlyozni, akkor a pillák tövét megerősíthetjük egy sötét szemceruzával vagy a méltán kedvelt szemhéjtussal, amelyet bátran ajánlok mindenkinek.
A koronát a sminkre a fekete szempillaspirál teszi fel, viszont a természetes, visszafogottabb, natúr smink esetén a barna a jobb választás. - Pirosítás
A színes, kompakt púderek széles skálája áll rendelkezésünkre, amelyet a már korábban porpúderrel fixált bőrre, az arc „mosolygós” területére finom, könnyű mozdulatokkal vigyünk fel.
Amennyiben a bőrfelszín ezen a területen nagyon gyulladt és egyenetlen, semmiképpen sem javaslom krémes pirosító, vagy a gyöngyházfény, illetve a highlighter használatát, éppúgy, mint az erős pírt sem. - Kontúr és rúzs
Bátran ragadjunk kontúrceruzát, korrigáljuk az ajkakat, javítsuk ki az aszimmetriát, próbálgassuk a sötétebb árnyalatokat, intenzívebb színeket is. Ha a hangsúly a szájra kerül, érdemes kevésbé zsíros, matt rúzst használni.
Utolsó simítások
Ahhoz, hogy extra tartós sminket tudjunk létrehozni, a sminkelés befejeztével fixáló spray segítségével fixáljuk le. Jó, ha mattító papírt is tartunk a táskánkban, mert a nap folyamán az átfényesedett bőrnek szüksége lehet rá.
Néhány jó tanács
- Sminkelés során sose feledkezzünk meg a higiéniáról, a maszk viseléséről, a kézmosásról, a fertőtlenítésről! Az eszközeink legyenek mindig tiszták, ecseteinket is folyamatosan mossuk, fertőtlenítsük, ápoljuk.
- A vendégünk lelki érzékenységére, gátlásosságára nagyon figyeljünk, az empátia fontossága kiemelkedő kell hogy legyen.
- Lássuk el életmódbeli és bőrápolási tanácsokkal, hogy minél hamarabb tapasztalja magán a pozitív változásokat.
- Hívjuk fel a figyelmét a napi bőrápolási rutin betartására, az esti sminklemosás fontosságára.
- Segítsük őt a megfelelő alapanyagok, sminkszerek és technikák megtalálásában, önmaga
szépségének felfedezésében.
KOVÁCS BARBARA ezüstkoszorús kozmetikusmester, sminkmester,
többszörös magyar bajnok, OMC Vb. 4. helyezett, 3x Eb-ezüstérmes.
fotó: Dévai Zoltán
smink: Kovács Barbara
modell: Csiki Kriszti