Hogyan olvassunk az arcbőr tüneteiből a kozmetikában?

„Gyakorló bőrgyógyászként és egyben diplomás kozmetikusként szeretnék a kolléganőimnek néhány praktikus támpontot adni ahhoz, hogyan értelmezzük a szokatlan bőrjelenségeket a vendégeink arcán, bőrén” – Dr. Jakobi Krisztina bőrgyógyász-kozmetológus, természetgyógyász írása a Beauty Forumnak.

Kövessük azt a gondolatmenetet, ahogyan az az életben is zajlik: észreveszünk valamit, információt gyűjtünk a látvány mellé, próbáljuk megkülönböztetni a hasonló dolgokat egymástól, majd keresünk megfelelő megoldást rá.

Rózsaszín, esetleg hámló foltok

Ezekkel találkozhatunk a leggyakrabban. A formájukból és elhelyezkedésükből tudunk következtetéseket levonni.

  • hajhatáron, a szemöldökön, az orr melletti területeken fekvő hámló bőrpír legvalószínűbben seborrhoeás ekcéma. Sok ember szenved ettől, hullámzóan visszatér.
  • ha területek élesebb határúak, vaskosak, akkor lehet, hogy pikkelysömörrel állunk szemben
  • a gyakran viszkető, az orcákon vagy a szemhéjakon, féloldalt vagy szimmetrikusan mutatkozó, pirosas hámló területek esetén ekcémáról lehet szó. A szó maga pusztán gyulladást jelent, sok minden állhat a hátterében. Egyrészt lehetnek külső okok, ezt kontakt ekcémának hívjuk.
    Felmerül az okok közt a bőrrel érintkező kozmetikum, hajfesték, kontaktlencseápoló folyadék, de közvetett úton a kézre használt fertőtlenítőszer is, amely a kéz vastagabb bőrén nem okoz tünetet, de a szemhéj finomabb bőrén igen.
    Lehet belső okokat is keresni, elsősorban az emésztésben. Gyomorproblémák, reflux, epeömlések, bélgyulladások, akár egy székrekedés. Legtöbbször nem is olyan súlyúak, hogy tünetet okozzanak. Enyhék, nehéz őket emiatt megismerni, orvosilag kimutatni pedig még inkább.
    Az ekcémák kezelésénél mindig biztatni kell a vendéget a kíméletre, hogy mellőzzön minden kozmetikumot, még a beváltakat is, mert előfordul, hogy egy szer nem az első vagy a második használatnál okoz kiütést, hanem hosszabb idő után.
    Használhat bőrnyugtató, irritációra ajánlott gyógykozmetikumokat, patikában lehet kapni többfélét, vény nélkül. Lehet gyógynövényeket is próbálni, de csak óvatosan, mert a gyulladáscsökkentő gyógynövények maguk is allergizálhatnak (pl. Aloe vera, körömvirág, illóolajok). Ha mindez nem javít, szteroidtartalmú krémek javasoltak, amit csak orvos írhat fel.
  • a gomba is rózsaszín, hámló foltot okoz, lassan terjed a széli részeken, és gyakran koncentrikus körök formáját veszi fel, mint egy kokárda. Sokszor cukorbetegeken jelenik meg. Ha felmerül a gyanúja, a kapható gombaölő krémekkel rizikó nélkül lehet próbálkozni.
Szemhéjduzzanat (ödéma)
  • ha rendszeresen jelentkezik az arc két oldalán, akkor belső betegség tünete lehet: vese-, májbajok, pajzsmirigyproblémák lehetnek mögötte, mindenképpen laborvizsgálat javasolt
  • ha kétoldali, de egyik napról a másikra alakul ki és ajaködéma is kíséri, s ha a torokban kaparó érzés is jelentkezik vagy csípésre hasonlító csalánkiütések, az olyan anyaggal szembeni allergiára utal, amely leginkább a szájon át került a szervezetbe: gyógyszer, étel, de vírusok sok és más fertőzések is közrejátszhatnak a kialakulásában. Ez súlyos, akár életveszélyes állapot is lehet, azonnali orvosi ellátást igényel, addig vény nélkül is kapható allergia elleni tablettát lehet bevenni, akár kettőt, hármat is.
  • amikor féloldali a szemhéjduzzanat, piros a bőr, viszket és ég, az legtöbbször fertőzéses eredetű. Ha a szem is véreres, akkor a szemgyulladás kísérője.
  • amennyiben az érintett oldalon a vendég feje is fáj, és a piros, apró területek, hólyagok jelennek meg a környékén, a halántékon, a hajas fejbőrön, de szigorúan csak ezen a féloldalon, az felveti az övsömör lehetőségét.
  • szemhéjduzzanattal, terjedő, egyenletes bőrpírral, lázzal, rossz közérzettel kezdődhet egy súlyos bőrfertőzés, az orbánc is – ez is sürgős orvosi ellátást igényel, antibiotikumot és pihenést.
  • kontaktekcéma is megjelenhet, szemhéjduzzanattal. Pirosság, hámlás szintén jelen lehet. Szénanáthásoknál pollenek is előidézhetik.
Pattanásszerű betegségek

Maga az akne is, ha sok és mély csomók jellemzik, illetve heget hagy, orvosi kezelést igényel, belső antibiotikumot, isotretinoint vagy nőknél fogamzásgátlót. Isotretinoin kúra alatt a tisztítás nem végezhető, a bőr sérülékenysége miatt.

  • a rosacea is fordulhat olyan súlyos állapotba, hogy belső antibiotikumos vagy isotretinoinos kezeléssel lehet csak uralni. Rosacea esetében ha ritkán is, de a szemhéjak is lehetnek érintettek.
  • nem minden akne, ami annak látszik. Hasonlíthat hozzá a gyógyszerkiütés is, ilyenkor pár nap alatt fejlődik ki, a pattanások kicsik és mind egyformák.
  • nőhet egyetlenegy, nagy, csomós és fájdalmas, piros udvarú, pattanásszerű duzzanat, ez a szőrtüszőből kialakuló furunkulus vagy a faggyúmirigyből kialakuló tályog. Ezekre meg lehet próbálni először párakötést tenni: a bőrre fertőtlenítő kenőcsöt kenni, erre jön a nedves géz, majd háztartási fólia, száraz géz és a legvégén ragtapasz, amely levegőmentesen elzárja. Ez szerencsés esetben visszahúzza vagy összegyűjti hamarabb a gennyet, s ki is fakadhat. Ha nem oldódik meg, akkor kellhet antibiotikum, illetve sebészi beavatkozás.
  • a minimális, piros pöttyökkel és pattanásszerű kiütéssel járó, száj körül megjelenő, huzamosabban tartó betegség, a Perioralis dermatitis. Nehéz a nyomára jutni, hogy mi okozza. Minden irritáló tényezőt ki kell iktatni, fluormentes fogkrémet kell használni, nyugtató és antibiotikumos krémekkel lehet próbálkozni. A szteroidosakat kerülni kell, a rosaceához hasonlóan, mert átmeneti javulás után, a szteroid abbahagyása után a folyamat fellobbanása várható.
  • a pattanáshoz hasonlít az uszodaszemölcs. Bőrszínű, rózsaszínes, köldökös jelenségek, kis, kölesszerű gömböcske van bennük. Fertőtlenítőket lehet rá használni, esetleg meg lehet tűvel nyitni, és kinyomni, mint egy valódi aknét.
Nedvedző, sebszerű bőrtünetek
  • az ekcémák is lehetnek nedvedzőek
  • csoportos kis hólyagok, kerek váladékos sebek esetén gondolhatunk herpeszre, amely nemcsak az ajkakon jelenhet meg, hanem az orron, az orcán és a szemhéjon is.
    Hasonlóan nézhet ki egy övsömör is.
    Növekvő és sokasodó, varral fedett, váladékos sebek esetén bőrfertőzésre gondoljunk elsősorban, népi nyelven ótvarra. Ennek kezelésében fontos a pörkök gondos lemosása, folyadék állagú sebfertőtlenítő és antibiotikumos kenőcs (van vény nélkül kapható is!). Kiterjedt, hosszan tartó esetben gyógyszeres antibiotikumot igényel.
    Ha fertőtlenítőt használunk a nedvedző sebekre, akkor nem követünk el hibát, még akkor sem, ha nem egy kórokozó az elsődleges ok. Ha nem tartjuk meg elég gondosan a higiéniai szabályokat az üzletben, vagy a vendégünk fogékonyabb, pl. cukorbeteg, akkor egy sima arckezelés után is felütheti a fejét az ótvar.
    Gyulladásos bőrjelenségek esetén a kezelésnél próbálkozzunk sebfertőtlenítéssel, általános bőrnyugtató gyógykozmetikumokkal. Belsőleg javasoljuk az emésztés optimalizálását, esetleg egy kis diétát, az állati fehérjék, főképp a tej és az édességek, a mesterséges (étel) adalékanyagok csökkentését.
Kisebb, körülírt képletek
  • bőrszínű képletek
    több, gombostűfejnyi, kerek képlet esetén vírusos futószemölcsre gondoljunk. Ezekre fertőtlenítőket, illóolajokat, vérehulló fecskefüvet, vagy patikában kapható benzoylperoxidot javasolhatunk. Ha nem segít, fagyasztás lehet a megoldás, utóbbit inkább bőrgyógyászati rendelőben javasolnám. Más testrészen használhatjuk a patikában kapható fagyasztókat, az arcon inkább ne, mert nehezen lehet megítélni, mennyi az optimális hatóidő, amely elegendő és nem roncsolja túlontúl a bőrt.
    félgömb alakú, sima bőrszínű képletek lehetnek kötőszövetes eredetű fibrómák vagy anyajegyek (néha a halványbarna festéket benne szabad szemmel nem is látni), ezekhez inkább ne nyúljunk!
    keskeny alapon ülő, fityegő, bőrszínű kicsi növedékek a nyakon és a szemhéjon, szintén fibrómák. Ezeket steril ollóval lehet lemetszeni, megfagyasztani vagy lézerrel, elektromos eszközzel, plazmapennel leégetni. Itt nem is a technika a buktató, hanem abban nem lehetünk biztosak szabad szemmel vizsgálva, hogy az, amit látunk, az nem anyajegy-e vagy rosszindulatú bőrdaganat. Ezért ilyen beavatkozásokat kozmetikusoknak nem javasolunk. Világosítsuk fel a vendégeket, hogy ezek a közhittel ellentétben nem vírusos, fertőző eredetűek, és nem tanácsos otthon ecsetelésekkel vagy cérnával való elkötéssel kezelni őket, mert irritációt okozhatnak vele.
    idősebb, zsíros bőrűeken láthatunk kiemelkedő, középen behúzódott, hajszáleres képleteket, ezek a faggyúmirigyek burjánzásából erednek. Ezeket próbálhatjuk kezelni mikrodermabrázóval vagy savas peelingekkel. Itt is legyünk körültekintőek, mert a rosszindulatú bőrtumor, a basalioma is ölthet ehhez megtévesztésig hasonló külsőt.
  • rózsaszínes képletek
    Solaris keratosis

    – a fent említett basaliomák jellegzetessége, hogy fénylik a tetejük, lehetnek bőrszínűek, rózsaszínűek vagy barnák. Kb. 40 éves kor után jelennek meg a napnak kitett területeken. Jól gyógyítható, főleg, ha kicsi és felszínes – fontos, hogy minél előbb orvoshoz irányítsuk!
    – ha nem gyöngyházfényű, hanem inkább elmosódott szélű, érdes, hámló jelenségről van szó, amely hosszasabban fennáll (mert ugye egy ekcéma is lehet rózsaszín, hámló), akkor az Solaris keratosis. Ez is idős, fénykárosodott bőrön bukkan fel, ártalmatlan, legalábbis egy ideig, de évek távlatában kialakulhat ezek talaján is rosszindulatú daganat.

  • barna képletek
    – durván kétfelé lehet osztani őket a szeplőkön kívül: igazi anyajegyek vagy festékes szemölcsök (Keratosis seborrhoica).
    anyajegyek esetén minél szabályosabb a rajzolatuk, annál biztosabb, hogy ártalmatlanok, minél aszimmetrikusabb a kinézetük, annál aggasztóbbak. Ki kell őket hagyni a tetoválásból, gyantázásból, lézerezésből. Biztatni kell az embereket a rendszeres orvosi szűrésekre, illetve bármilyen változása esetén orvosi vizsgálatra. Szabályosnak tűnő anyajegy is lehet daganatos, főképp, ha rendszeresen viszket. Igazi anyajegyeket csak sebészi kimetszéssel szabad kioperálni, szövettani vizsgálat kíséretében. Ha viszont egy anyajegy megsérül, attól nem fog elfajulni, elég úgy kezelni a sérült anyajegyet, mint bármilyen más bőrsérülést, és csak a gyógyulást követően érdemes megvizsgáltatni, esetleg, ha változott a kinézete a sérülés után. Ha az irritáció rendszeres, az nem tesz jót neki.
    – a festékes szemölcsök hasonlóak, de gyakran érdes, szárazabb a felszínük, kisebb képletek esetén azonban nehéz megkülönböztetni szabad szemmel az anyajegyektől.

Fontos! Minden sebet, sebesedő képletet, amely nem gyógyul meg pár nap vagy hét alatt, meg kell mutatni bőrgyógyásznak, mert ilyenkor felvetődik a rosszindulatú daganat lehetősége!

Összefoglalásképpen biztatnám a kolléganőket, hogy figyeljük nemcsak nyitott szemmel, de nyitott szellemmel is a vendégeink bőrét. Próbáljuk meg ugyanúgy az okokat kicsit együtt keresni az érintettel, külsőleg és belsőleg, javasoljunk olyan gyógymódot, amelyről biztosak vagyunk, hogy nem ártalmas – ezáltal valamennyit mindenképpen tudunk segíteni.

Az információ nagyon hasznos lehet, irányítsuk el őket a megfelelő időben a megfelelő helyre! Ezzel is értékesebbé válik a munkánk.

A képek a SOTE Bőrklinika anyagából származnak, köszönet érte ezúton is!

DR. JAKOBI KRISZTINA
bőrgyógyász-kozmetológus, természetgyógyász